Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Bratislava

Rodičia žiadajú riešiť finančné problémy ZUŠ sv. Cecílie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Turanovič

Časť problému základnej umeleckej škole spôsobuje hlavné mesto. Podľa rodičov mali byť od júna alebo júla navýšené platby, ktoré mesto škole posiela, doteraz sa tak neudialo.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Základná umelecká škola (ZUŠ) sv. Cecílie v Bratislave, ktorá poskytuje vzdelanie pre viac ako 1100 detí, je ohrozená. Pre rozhodnutia hlavného mesta i vlády SR sa dostala do problematickej finančnej situácie a bola nútená zvýšiť poplatok pre rodičov o 100 percent. Na štvrtkovom brífingu na to upozornilo niekoľko z nich, kompetentných žiadajú o riešenie situácie.

"Jeden problém spôsobuje hlavné mesto a druhý vláda. Apelujeme preto na zodpovedných, aby situáciu riešili. Ak to upadne do zabudnutia, bude mať ZUŠ na konci roka problém 120.000 eur a to nebude pre ňu únosné," skonštatoval jeden z rodičov Tomáš Kováčik s tým, že "do hry" nevstúpilo ešte zvyšovanie energií.

Časť problému základnej umeleckej škole spôsobuje hlavné mesto. Podľa rodičov mali byť od júna alebo júla navýšené platby, ktoré mesto škole posiela, doteraz sa tak neudialo. Má ísť o sumu 43.000 eur do konca roka.

Druhá časť problému spočíva v rozhodnutí vlády, ktorá chce navyšovať platy učiteľom. Rodičia síce zvýšenie platov pre učiteľov vítajú, avšak upozorňujú, že na to neboli poskytnuté finančné zdroje. "Sumy, ktoré boli kolektívnou zmluvou prikázané, aby základné umelecké školy zvyšovali platy, nie sú pokryté," upozorňujú rodičia.

ZUŠ bola za týchto okolností nútená zvýšiť poplatok pre rodičov skokovo o 100 percent. Pre mnohé rodiny to však môže byť finančne náročné a nie je vylúčené, že svoje deti začnú odhlasovať, čo môže spôsobiť ďalšie problémy. Ohrozené tak môže byť umelecké vzdelávanie mnohých talentovaných detí, rodičia sa totiž obávajú, či budú ostatné ZUŠ vedieť prijať veľký počet ďalších detí, pripomínajú tiež dôležitosť vytvorených vzťahov medzi deťmi a učiteľmi.

Bratislavský magistrát ubezpečuje, že škola dostane do konca kalendárneho roka všetky financie, na ktoré má zo zákona nárok. Rovnako to platí aj pre všetky neštátne školy na území hlavného mesta. Dôvodom "omeškania" boli zmeny podielu daní, ktoré tento rok nastali a z ktorých sú cirkevné a súkromné základné umelecké školy financované. Išlo o dve zmeny, pri ktorých došlo k navýšeniu podielu na dani.

"Na uvoľnenie financií bolo nutné pristúpiť k zmene rozpočtu, ktorí schvaľujú mestskí poslanci. Zmena rozpočtu mohla spôsobiť časový posun," uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.

ZUŠ sv. Cecílie tak bude v roku 2022 na základe týchto zmien poskytnutých na mzdy a prevádzku celkovo 1.027.548 eur, čo predstavuje ročný nárast takmer o 50.000 eur. Z usmernenia rezortu školstva zároveň vyplýva, že tieto navýšené finančné prostriedky sú určené aj na vykrytie nákladov spojených s vyplácaním odmien zamestnancom školy.

Hlavné mesto má v zriaďovateľskej pôsobnosti 12 základných umeleckých škôl, ZUŠ sv. Cecílie medzi nimi nie je. Jej zriaďovateľom je Arcibiskupský úrad - Bratislavská arcidiecéza. Cirkevné a súkromné základné umelecké školy sú financované z výnosu dane z príjmov fyzických osôb.

ZUŠ sv. Cecílie vzdeláva vyše 1100 detí, čo je zruba devätina detí v bratislavských základných umeleckých školách. Funguje v Petržalke, Ružinove a Karlovej Vsi a má 80 zamestnancov.