Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Bratislava

SAV: Invázny komár tigrovaný má v Bratislave lokálnu populáciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR František Iván

V bratislavskom Ružinove, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídlil sa tam.

Bratislava 3. júla (TASR) - Invázny ázijský komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu. V bratislavskom Ružinove, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídlil sa tam. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková. Na overení prezimovania invázneho komára spolupracujú vedci Biomedicínskeho centra SAV s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy.

"Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka," priblížila Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV. Doplnila, že od slovenských druhov komárov je ľahko rozoznateľný, pretože je čisto čierny, so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave. Na Slovensku zaznamenali podľa vedkyne tento druh komára už aj v roku 2012 v okolí Košíc. Vtedy sa mu ale na Slovensku nepodarilo usídliť.

Čabanová momentálne pracuje na porovnaní DNA jedincov. Na základe toho môže zistiť, z ktorých krajín sa komáre dostali na Slovensko. Výsledky budú podľa SAV známe do niekoľkých týždňov.

Pre zabránenie šírenia vírusov je dôležité eliminovať tohto komára hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa na Slovensku trvalo usídlil a množil, vysvetlila Čabanová. "Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách - kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov," podotkla.

Proti inváznym komárom sa dá bojovať pomocou jednoduchých krokov. Vedci odporúčajú ľuďom dôkladne hľadať potenciálne liahniská. V okolí domov sa pravidelne nachádza veľký počet nádob, v ktorých sa zadržiava dažďová voda. Je potrebné zbierať odpadky a eliminovať skládky. Odprataním takéhoto odpadu a jeho triedením sa podľa SAV výrazne znižujú šance pre invázne komáre, ktoré ich vidia ako možné liahniská.

"Informujte svoje okolie v prípade zaznamenaného výskytu. Vždy skontrolujte auto a svoju batožinu pred odjazdom z cudzej krajiny, či sa v nich nenachádzajú komáre ako nechcený suvenír," poradila Čabanová. Apeluje tiež na verejnosť, aby sa zapojila do monitoringu inváznych komárov pomocou mobilnej aplikácie Mosquito Alert.

Komár tigrovaný sa rozšíril z Ázie do celého sveta prostredníctvom dovozu tovaru, napríklad pneumatík. Prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických vírusov dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Na Slovensku cirkuluje západonílsky vírus a vírus Usutu. Exotické vírusy ako dengue, chikungunya a Zika sa u nás lokálne nešíria, tvrdia vedci. Všetky doterajšie ľudské prípady nákazy sú podľa nich importované. "Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy, takže jeho výskyt neznamená automaticky šírenie prenosných ochorení," doplnili.

Larvicídy BTI sú podľa mesta Bratislava účinné aj na larvy komára tigrovaného


Larvicídy BTI vo forme tabliet sú účinné aj v prípade lariev komára tigrovaného. Hlavné mesto ich poskytuje majiteľom a nájomcom záhrad a rodinných domov aj tento rok. Tablety je možné si vyzdvihnúť v budove magistrátu či na miestnych úradoch všetkých mestských častí. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

"Výskyt tohto komára neznamená automaticky aj šírenie prenosných ochorení. Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy," podotkol Bubla s tým, že netreba robiť žiadnu paniku. Zároveň mesto situáciu priebežne konzultuje s odborníkmi.

Priblížil, že hlavné mesto aj tento rok intenzívne monitoruje liahniská komárov a eliminuje miliardy lariev prostredníctvom larvicídu BTI. Ošetrujú aj potenciálne liahniská komára tigrovaného v priestoroch cintorínov. "Nápomocným je aj dlhodobé umiestnenie CO2 pascí na odchyt dospelých jedincov tohto druhu v priestoroch cintorínov," dodal hovorca.

Liahniská sa podľa mesta nachádzajú aj na miestach, kde nemajú ako zasiahnuť. "Zvlášť to platí v prípade komára tigrovaného, ktorý sa množí práve v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy," ozrejmil Bubla. Mesto odporúča verejnosti z menších nádob vodu pravidelne vylievať a tablety BTI použiť pre väčšie sudy s vodou či nezarybnené jazierka.