Medzi najlepších desať odporúčaní, ktoré vzišli z fóra, sa dostali napríklad monitorovanie podmienok, v ktorých dieťa žije, aby sa zabezpečila primeraná starostlivosť a ochrana.
"Mladí ľudia umiestnení v systémoch náhradnej starostlivosti pracovali dva dni v tímoch a odhlasovali odporúčania, ktoré vychádzajú priamo z ich osobných skúseností a ktoré by mali zlepšiť ochranu ich práv," uviedla Adamová. Podotkla, že fóra sa zúčastnili mladí ľudia a koordinátori zo 16 členských inštitúcií z 15 krajín Európy.
Medzi najlepších desať odporúčaní, ktoré vzišli z fóra, sa dostali napríklad monitorovanie podmienok, v ktorých dieťa žije, aby sa zabezpečila primeraná starostlivosť a ochrana. Odporúčajú vykonávať neohlásené návštevy, aby bol monitorovací proces efektívnejší a promptne reagovať a riešiť problematické situácie týkajúce sa životných podmienok.
Ďalej to je odporúčanie na to, aby v prípade, ak je to možné, nebolo dieťa alebo mladá osoba odstránená z ich územia alebo kultúry po tom, čo sa stali súčasťou systému ochrany. Tiež poukázali na zlepšenie procesu a času určovania typu náhradnej starostlivosti pre každý prípad či poskytnutie individuálneho prístupu ku každému dieťaťu, zohľadňujúc jeho individuálne potreby a okolnosti.