Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. február 2025Meniny má Pravoslav
< sekcia Bratislava

Uskutoční sa sprievodné podujatie k výstave Ne/spútaní ´89

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Výstava Ne/spútaní ´89 je verejnosti prístupná do 31. mája.

Bratislava 21. januára (TASR) - Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum a Ústav pamäti národa (ÚPN) organizujú v stredu 22. januára o 16.30 h sprievodné podujatie k výstave Ne/spútaní ´89. Diskusný večer so študentmi Novembra ´89 sa uskutoční v priestoroch výstavy na Bratislavskom hrade.

"Študenti boli hybnou silou Nežnej revolúcie v roku 1989. Boli prví, ktorí v historických chvíľach novembra 1989 vyšli na verejnosť s požiadavkami na politické a spoločenské zmeny - a to nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku," uvádzajú organizátori v pozvánke na diskusiu, v ktorej budú hovoriť "o angažovaní sa mladých ľudí, vývoji situácie a dramatických zvratoch revolúcie, ako aj význame historických udalostí pre súčasnosť" lídri študentského hnutia v roku 1989 Anton Popovič a Radoslav Števčík. Diskusiou bude sprevádzať Ján Endrődi (ÚPN), spoluautor výstavy Ne/spútaní ´89.

Výstavný projekt k 35. výročiu Nežnej revolúcie sa zameriava hlavne na život mladých ľudí v 80. rokoch minulého storočia s dôrazom na ich historickú úlohu v dejinnom procese. Prvá tematická časť mapuje aktivity mladých v rámci školstva i mimo neho. Výstava prezentuje napríklad, ako vyzeralo povolenie na diskotéku, nechýbajú ukážky odevu mladých vrátane originálnych "pankáčskych" tričiek, predmety zo spartakiád i z brannej výchovy. Dobové fotografie približujú zjazd Socialistického zväzu mládeže, organizácie, ktorá v Československu v rokoch 1970 - 1989 združovala mladých vo veku 15 až 35 rokov. Projekt zaznamenáva aj príbehy mladých, ktorí hľadali cesty k slobode cez subkultúry, ochranárske hnutia, tajnú cirkev či nezávislý aktivizmus. Nechýbajú ukážky propagandy a represívnych zásahov režimu, ako boli cestovné obmedzenia či sledovanie Štátnou bezpečnosťou.

Druhá časť výstavy je venovaná študentskému hnutiu počas Nežnej revolúcie vrátane diania v regiónoch, ktoré približujú aj fotografie fotoreportérov TASR. Prezentované sú reprodukcie plagátov a transparentov, ktoré študenti vytvorili, ilustrujúce silu občianskeho aktivizmu a nezlomnosť generácie, ktorá snívala o slobodnej spoločnosti.

Výstava Ne/spútaní ´89 je verejnosti prístupná do 31. mája.

SHMÚ: Celodenné mrazy na Slovensku sa už začali, teploty sa rôznia

Najviac oblačnosti a snehových prehánok na návetrí sa tvorí na severe.

- Horských záchranárov požiadal o pomoc český turista, ktorý bol spolu s manželkou a päťročným dieťaťom v blízkosti sedla Bublen v Malej Fatre.

- Izraelské bezpilotné lietadlo zasiahlo juh Libanonu. Podľa tamojších médií nedošlo k stratám na životoch.

- Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta a osamostatnil sa na čele historického poradia v počte titulov, keď prekonal legendárneho krajana Oleho Einara Björndalena.

- Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si počas zasadnutia slávnostnej celoslovenskej Rady KDH v Nitre pripomenulo 35. výročie svojho vzniku.

- Pred 115 rokmi sa v Holíči narodil profesor Jozefa Čabelka, expert v oblasti zváračstva, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za fyziku.

- Členstvo Ukrajiny v NATO musí zvážiť Aliancia ako celok, uviedol predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- V okolí gréckeho ostrova Santorini ležiaceho v južnej časti Egejského mora boli zaznamenané tisíce slabých otrasov, ktoré trvali niekoľko hodín. Informovalo o tom v piatok večer Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC).

- Pomoc záchranárov potreboval vo Vysokých Tatrách 50-ročný poľský turista. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Švajčiarska lyžiarka Camille Rastová získala zlatú medailu v slalome na majstrovstvách sveta.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii na vytvorenie európskej armády.

- Koncepcia pravidelného hodnotenia sudcov by sa mohla zmeniť. Sudcovia by sa teda hodnotili len po výkone prvých piatich rokov vo funkcii a nie každých päť rokov, ako to bolo upravené v doteraz platnej právnej úprave.

- Taliansky tenista Jannik Sinner si odpyká trojmesačný dištanc za doping. Líder svetového rebríčka pripustil, že k vlaňajšiemu pozitívnemu testu na zakázaný steroid clostebol viedli tímové chyby a akceptoval trest.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu ďalších troch izraelských rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023 v Pásme Gazy.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Americký atlét Grant Fisher prekonal na mítingu v Bostone halový svetový rekord v behu na 5000 m, keď zaznamenal čas 12:44,09 min.

- Švajčiarsko zvažuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany po tom, ako parlamentná komisia navrhla zákon, ktorý by umožňoval regulovaný predaj tejto látky a prístup k nej.

- Izrael má v sobotu prepustiť 369 palestínskych väzňov zadržiavaných vo väzniciach v Izraeli.

- Viac ako 100 ľudí evakuovali z luxusného hotela Chiltern Firehouse v Londýne, v ktorom vypukol pomerne rozsiahly požiar.

- Palestínske militantné hnutie Hamas očakáva, že nepriame rokovania s Izraelom o druhej fáze prímeria sa začnú začiatkom budúceho týždňa.

- Zvyšky najstaršej známej rímskej baziliky objavili v britskej metropole Londýn pod základmi komerčnej budovy určenej na demoláciu.