Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Bratislava

V bratislavských uliciach sa bude koncom týždňa cestovať časom

Pohľad na hlavné mesto SR, Bratislavu z výhliadkovej plošiny kaviarne UFO na Moste SNP nad európskym veľtokom, riekou Dunaj 19. augusta 2014 v Bratislave. Na snímke pohľad na bratislavské Staré mesto, Dóm svätého Martina (uprostred), Rázusovo nábrežie (dole), v strede zdola hore cestná estakáda z Mosta SNP, Rybné námestie a Staromestská ulica. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na celkovo ôsmich stanovištiach sa odohrajú scénické výjavy z histórie mesta, a to v piatok od 16.00 do 19.00 h, v sobotu už od 15.00 h.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta si budú môcť koncom týždňa v uliciach bratislavského Starého Mesta zacestovať v čase. Mestská časť totiž pripravuje na piatok a sobotu (9. a 10. 9.) festivalové podujatie s názvom Cestovanie časom, ktoré by malo spojiť povedomie histórie so súčasnosťou. A tak ulice centra ožijú nielen výjavmi a postavami z čias minulých, ale aj rôznymi tvorivými aktivitami dnešnej doby. TASR o tom informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

"Bratislava je pomerne mladé mesto, na historické udalosti však veľmi bohaté. I napriek bohatej histórii podujatia, ktoré by približovali historické udalosti, absentujú. Projekt Cestovanie časom má tendenciu priblížiť verejnosti celkový prierez dejín Bratislavy a cieľom je spoznávanie histórie Bratislavy interaktívnym spôsobom," vysvetľuje myšlienku vedúca staromestského oddelenia kultúry Ľubica Janegová. Scenáristom, dramaturgom i režisérom podujatia je spisovateľ Daniel Hevier, ktorý podľa vlastných vyjadrení nechcel spraviť len obyčajné rekonštrukcie historických udalostí, ale poukázať na to, že aj minulosť bola moderná, kreatívna a v mnohom progresívnejšia, ako je dnešná doba.

Na celkovo ôsmich stanovištiach sa odohrajú scénické výjavy z histórie mesta, a to v piatok od 16.00 do 19.00 h, v sobotu už od 15.00 h. Návštevníci sa stretnú s Napoleonom, Keltmi či richtárom pri kortešačke, počas ktorej sa presvedčia, že predvolebné sľuby a naháňanie hlasov sa vôbec nemenia. Na Ventúrskej vystúpi mladý Mozart spolu s kolegami Ludwigom van Beethovenom a Franzom Lisztom, na inom mieste bude Ľudovít Štúr hľadať nielen spisovnú gramatiku, ale vyhodnotí tiež súťaž o najinšpiratívnejšiu bradu.

Popritom si mesto pripomenie najpamätnejšie momenty a osobnosti spojené s Katedrálou (Dómom) svätého Martina, karikaturisti budú kresliť na papier vo vitrínach Francúzskeho inštitútu, na veľkej šachovnici sa bude hrať preskakovaná. Najväčším ťahákom by mal byť podľa organizátorov Živý orloj na Michalskej veži. Ten na niekoľko hodín ovládnu postavy z mestských dejín a povestí. "Každú celú hodinu odtrúbia fanfáristi z bratislavského konzervatória a potom sa objaví 12 postáv, napr. Paracelsus, Mestský kat, Rytier Roland, Obor Klingsor, Bosorka či Pani Bratislava," doplnila Gubková.

Počas prestávok budú na Hviezdoslavovom námestí diskusie pod názvom Ústne svedectvá o Bratislave, ako i doplnkový program. Chýbať nebudú Maliari v uliciach, návod, Ako sa vyštafírovať na korzo pred sochou Schöne Náciho, čítanie básnikov Za chrbtom Hviezdoslava či vystúpenie bratislavských rozprávkarov pred sochou Andersena.

Obidva dni ukončí slávnostný sprievod s galaprogramom na Hviezdoslavovom námestí. "V prípade nepriaznivého počasia sa uskutoční mokrý variant pod názvom Zmokni so svojím susedom, kde bude napríklad módna prehliadka dáždnikov a pršiplášťov," dodala Gubková.