Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Bratislava

V Gagarinke okomentujú svoje abstraktné diela samotní autori

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Galéria Gagarinka sa nachádza v bratislavskom Prievoze.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Komentovaná prehliadka a zároveň finisáž výstavy Od obrazu k objektu za účasti vystavujúcich umelcov sa uskutoční v bratislavskej Galérii Gagarinka v nedeľu 12. apríla o 17.00 h. "Hoci vernisáž sa konala už v marci (11.3.), teraz sa návštevníci budú môcť dozvedieť viac o vystavených dielach a ich vzniku a diskutovať priamo s umelcami o ich tvorbe. Výstava predstavuje autorov tvoriacich diela vo sfére abstrakcie alebo nefiguratívneho umenia," uviedla kurátorka výstavy Juliana Mrvová.

Ako ďalej priblížila, vybraní súčasní umelci sa pohybujú v časti svojho diela alebo v jeho celku v priestore maľby a objektu, ktorý nadviazal na tradíciu povojnovej abstrakcie, avšak do tejto sféry priniesli viaceré inovácie. Fabrický princíp je prítomný u brnianskeho autora Milana Housera, cieľavedome skúmajúceho danosti materiálu – farby a podkladu na takmer vedeckej báze. K svojej tvorbe používa inovatívne materiály a konceptuálne prístupy k maľbe a často prekračuje hranice obrazu smerom k objektu.

Ašot Haas na výstavu priniesol technologický prístup ku geometrickému umeniu a vystavil okrem svojich známych svetelných objektov aj úplne nové priestorové dielo. Maliarka Patrícia Koyšová zas experimentuje s industriálnymi spôsobmi nanášania farby a vytrvalo skúma možnosti nezobrazujúceho umenia. Rastislav Sedlačík z inej polohy pristupuje k nezobrazujúcej maľbe skôr z ironického pohľadu a predstavuje najmä svoje vtipné objekty, mnohé využívajúce farbu na vytvorenie priestorovej plastiky. Druhý český autor na výstave, David Hanvald, ponúka svoju aktuálnu tvorbu v skúmaní nefiguratívnej maľby, ktorá je obsahom jeho tvorby niekoľko rokov. V nových dielach prirodzene prechádza od maľby k objektu a naopak.

Reprezentantom o niečo staršej generácie je Štefan Balázs, autor ktorý sa cieľavedome venuje paternu v abstraktnej maľbe už dve desaťročia a nadväzuje najmä na východoslovenskú tradíciu abstrakcie, v minulosti ovplyvnenú budapeštianskou školou. Poslednými maliarmi na výstave sú dvaja mladí autori - Ján Hrčka, pre ktorého je abstrakcia akýmsi vybočením v skúmaní priestoru, a Filip Sabol, ktorý sa geometrickej maľbe venuje programovo, avšak v novom šate s využitím humoru a zveličenia v tvorbe malieb a objektov, ako aj s využitím ready made, dodala Mrvová. Na výstave sa predstaví aj šperkárka Andrea Ďurianová, ktorá uzatvára abstraktné skúmanie medzi plochou a objektom svojimi geometrickými predmetmi a ich plášťami.

Galéria Gagarinka sa nachádza v bratislavskom Prievoze. Jej zriaďovateľom je občianske združenie Babie leto. Výstavy sú predajné a výťažok ide na podporu aktivít občianskeho združenia.