Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Bratislava

V Bratislave by mali pribudnúť nové parky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Hlavným cieľom projektu je predovšetkým zastavenie degradácie ekosystému lesoparku a zachovanie existujúcej zelene.

Bratislava 7. marca (TASR) – V bratislavskom Novom Meste by mohlo pribudnúť šesť nových parkov. Nedávno sa začalo s výstavbou voľnočasového priestoru Jama na mieste bývalého cyklistického štadióna v lokalite Tehelné pole, ktorý by mal byť hotový do leta a v krátkom čase by mala byť dokončená revitalizácia parku Gaštanica na Kolibe. Okrem toho plánuje samospráva vybudovať ďalšie štyri menšie parky, a to v Ľudovej štvrti, na Bielom kríži, na Belovej a v lokalite Rozvodná a Vlárska.

Po niekoľkých rokoch príprav sa podľa novomestského starostu Rudolfa Kusého začalo s prácami na budúcom parku Jama. Priznáva, že mestská časť sa v prípravnej fáze stretla s množstvom problémov. "Bolo treba robiť EIA, čiže sa zisťoval vplyv parku na životné prostredie, čo nás prekvapilo. Popri tom sa počas celého procesu odvolávali a mali pripomienky najrôznejší ľudia, ktorí ani neboli z Bratislavy. Ideme spraviť niečo výnimočné a asi nie každému je po chuti, že budujeme park na mieste, kde sa teoreticky dá stavať," myslí si Kusý.

Park za zhruba dva milióny eur, z čoho okolo 1,45 milióna eur ide z tzv. nórskych fondov, bude rozdelený na dve zóny. V hornej "aktívnej" zóne s mestskou zeleňou zo stromov, kríkov, kvetov a porastov by mali byť vyhliadkové móla a rôzne športové plochy, v dolnej "relaxačnej" zóne by malo vzniknúť jazierko, živelná zeleň, prírodný amfiteáter a priestory na oddych.

Cieľom je totiž zároveň zlepšenie klímy, minimálne lokálnej, priestor by preto mal efektívne využívať vodu. Dažďová voda zo spevnených, ale aj zo zelených plôch, by sa mala zbierať systémom drenážnych rúrok do uvedeného jazera. To by malo byť dôležitým vodným prvkom spĺňajúcim estetickú, klimatickú a vodozádržnú funkciu a bude slúžiť aj ako zdroj parkovej závlahy. V parku budú tiež dve studne využívajúce podzemnú vodu.

Čoskoro by mal byť hotový park Gaštanica, s ktorým sa začalo na jeseň minulého roka. Hlavným cieľom projektu je predovšetkým zastavenie degradácie ekosystému lesoparku a zachovanie existujúcej zelene. Z desiatok pôvodných jedlých gaštanov má totiž takmer polovica kôru napadnutú rakovinou. Snahou samosprávy tak bolo zachrániť čo najviac drevín, ktoré sa zachrániť dajú, keďže genofond vzácneho gaštana jedlého siaha až do obdobia rímskeho osídlenia. K pôvodným gaštanom pribudne zároveň niekoľko desiatok stromov iného typu gaštana jedlého z Francúzska, ktorým sa darí ako v danej krajine, tak i v Nemecku a samospráva verí, že sa adaptujú aj u nich.

Novou výsadbou by sa malo tiež zabrániť odplavovaniu a erózii zeminy. Areál parku by tak mal v budúcnosti efektívnejšie hospodáriť s vodou, zadržaniu dažďovej vody by malo pomôcť vytvorenie tzv. svahových zasiakavacích pásov po vrstevniciach. Voda tak bude slúžiť na zavlažovanie parku a nebude stekať do blízkej zastavanej časti. Súčasťou revitalizácie je tiež oddychová zóna s lavičkami, altánkom, detským ihriskom, fitnes prvkami či výbeh pre psov. Nový park bude osvetlený.

Po skončení týchto prác by sa malo začať s budovaním parku na Bielom kríži. Mestská časť má na to podľa starostu všetku potrebnú dokumentáciu a povolenia, prenajatý pozemok i súhlas občanov. Projektovú dokumentáciu i štúdie má samospráva vypracované aj pre budúci park v Ľudovej štvrti a v lokalite Rozvodná a Vlárska, práce však brzdia ešte nedoriešené majetkové vzťahy. V prvom prípade je potrebné dohodnúť sa na zverení alebo prenájme pozemku s hlavným mestom, v druhom patrí časť pozemku mestu, pozemkovému fondu a súkromníkovi. Samospráva podľa starostu ale verí, že sa podarí dohodnúť. "Samospráva a štát by mali byť ochotné postaviť sa k takýmto projektom kladne," hovorí Kusý. Nový park by mohol časom pribudnúť aj na Belovej na Kolibe.