Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Bratislava

Vrakuňa nie je spokojná s riešením problému s chemickou skládkou

Na snímke poslanec mestskej časti Bratislava - Vrakuňa Milan Šindler počas tlačovej konferencie k téme: Toxická skládka vo Vrakuni a iniciatíva vybudovať vodovod tam, kde nie je. 22. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR

V roku 2002 mestská časť v dotknutej lokalite zakázala používanie vody zo studní na pitie a polievanie záhrad.

Bratislava 22. novembra (TASR) – Bratislavská mestská časť Vrakuňa nie je spokojná, ako štát rieši problém tunajšej skládky bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. Proces sanácie sa podľa samosprávy posúva do roku 2018 a to aj napriek tomu, že táto skládka patrí medzi celoslovenské priority a so sanáciou sa malo začať už na jeseň minulého roka. Vrakuňa preto požaduje urýchlenie prípravných prác sanácie a aj vybudovanie vodovou. Na stredajšej tlačovej konferencii to vyhlásil starosta mestskej časti Martin Kuruc a miestny poslanec Milan Šindler.

"O skládke sa vie už vyše 16 rokov. Za ten čas sa toho veľa povedalo, ale nič sa neudialo. Už vyše roka nám ministerstvo sľubuje, že sa verejne obstaráva, no nemáme žiadnu informáciu o tom, žeby sa v tomto smere pohlo niečo ďalej," povedal Kuruc. Rezort životného prostredia podľa neho postupuje veľmi pomaly, čo má dokazovať aj vydávanie územného a stavebného povolenia. Starosta upozornil, že územné konanie bolo zatiaľ prerušené, pretože ministerstvo nedodalo všetky potrebné doklady. "Nie je ukončené tým pádom ani územné rozhodnutie a tobôž už nie stavebné povolenie. Verejné obstarávanie takisto stojí podľa všetkého na bode mrazu a nič sa v tom nekoná," skonštatoval Kuruc.

V roku 2002 mestská časť v dotknutej lokalite zakázala používanie vody zo studní na pitie a polievanie záhrad. Problémom podľa Vrakune však je aj to, že ide o obydlia, ktoré stále nemajú napojenie na verejný vodovod. Obyvatelia dotknutých lokalít sa tak dostali do neriešiteľnej situácie, pretože nemajú prístup k zdravotne vyhovujúcej vode.

"Požiadal som ministerstvo životného prostredia, aby zvážilo mimoriadnu dotáciu na vybudovanie vodovodnej prípojky pre tieto lokality vo Vrakuni. Odpoveď z ministerstva bola, že nie je to v jeho kompetencii riešiť pitnú vodu pre obyvateľov, ale teda aby sme urobili projektovú dokumentáciu, spravili stavebné povolenia a potom si požiadali o dotáciu a možno ju dostaneme," uviedol starosta.

Mestská časť sa obrátila aj na Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), ktorá podľa starostu nesúhlasí s vybudovaním vodovodnej prípojky v týchto lokalitách. Napriek tomu Vrakuňa už pripravuje podklady a návrh technického riešenia.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v októbri informoval, že proces sanácie skládky vo Vrakuni je rozbehnutý a momentálne prebieha verejné obstarávanie, ktoré chcú ukončiť ešte v tomto roku. So samotnou sanáciou plánujú začať v roku 2018. "Stojí to na dvoch problémoch. Jedným je verejné obstarávanie, aby sme vybrali uchádzača, a druhým je, aby sme získali všetky povolenia na to, aby sa stavebné práce mohli začať. Tieto dve veci musíme dotiahnuť a môže sa s prácami začať," spresnil Sólymos.  Rezort životného prostredia chce v rámci sanácie skládky vo Vrakuni vybudovať podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia.