Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Bratislavský kraj

Bratislavu chcú ochladiť, pribudnú zelené strechy i nové parky

Bratislavský hrad Foto: TASR

Mestu pomôže zmeniť klímu príspevok z Nórskeho finančného mechanizmu.

Bratislava 13. mája (TASR) – V Bratislave by malo byť v lete chladnejšie a v zime teplejšie. Niektoré strechy v meste sa totiž stanú zelenými a pribudnú nové, obnovia sa tiež zanedbané parky. Mestu pomôže zmeniť klímu príspevok z Nórskeho finančného mechanizmu. Peniaze na sériu projektov, o ktoré mesto žiadalo ešte vlani v lete, sú už schválené a tento mesiac by sa mala podpísať zmluva. Bratislava by tak mohla dostať vyše dva milióny eur.

"Potrebujeme zachytávať zrážkovú vodu v území, ktoré sa dnes odkanalizováva. Nielenže nám potom nebude stačiť stoková sieť, ale budeme potrebovať, aby sa zrážková voda vsakovala, lebo nám klesá hladina podzemnej vody," vysvetľovala na dnešnej tlačovej konferencii Zuzana Hudeková z Kancelárie hlavnej architektky mesta.

Hudeková pripomína, že mesto sa tiež otepľuje. "Všetko, čo sa investuje do verejnej zelene, prispeje k zlepšeniu mikroklímy a k tomu, aby bolo v Bratislave znesiteľne," podotkla. Keď je chladno, spevnená plocha chlad drží a stále vypúšťa, rovnako je to pri horúčavách, vysvetľuje hlavná mestská architektka Ingrid Konrad. "Zelená plocha v lete ochladzuje a v zime otepľuje," podotýka.

Nový park

Jedným z projektov je vytvorenie nového parku na Svoradovej ulici. "Podarilo sa nám presadiť, aby sa tento pozemok vo vlastníctve mesta oproti internátu nepredal, ale aby sme tam urobili park a úzka ulička sa nezastavala," priblížila Konrad. Strecha na Domove seniorov v Lamači by sa zase mala stať zelenou. "Seniori veľmi trpia letnými horúčavami, sú tam rovné strechy a veľmi sa to prehrieva," podotkla Hudeková. Zelenú strechu dostane aj Základná škola s materskou školou Za kasárňou v Novom Meste.

Zrážkovú vodu chce mesto zachytávať na Námestí slobody v jeho hornej časti. "Malo by sa pristúpiť k inovatívnym riešeniam, kde by mala ísť zrážková voda do zachytávacích rigolov," vysvetlila Hudeková. Na Železnej studničke sa zase za nórske fondy majú zrekonštruovať vodné nádrže, ktoré sú dnes v havarijnom stave. Plnia totiž aj protipožiarnu funkciu, slúžia ako rezervoár vody.

Nové miesto pre oddych

Staré Mesto sa už dlhšie snaží obnoviť historickú Prüger-Wallnerovu záhradu pri Horskom parku, ktorá je dnes pre verejnosť zatvorená, no má sa stať novým miestom pre oddych. Za nórske fondy sa tam obnoví mokraď. "Mokrade majú dôležitú funkciu pri zadržiavaní zrážkovej vody," podotkla Hudeková.

Medzi projektmi je aj plánovaný mestský viacgeneračný športpark pre verejnosť, ktorý má vyrásť na mieste bývalého cykloštadióna v bratislavskom Novom Meste. Areál bývalého cyklistického štadióna medzi Ulicou odbojárov a Kalinčiakovou zbúrali pred približne trom rokmi, nahradiť ho malo športovisko či park, avšak priestor doteraz ostal prázdny a zarastá burinou. Na vytvorenie parku novomestská samospráva žiadala pol milióna eur.

Revitalizácia Námestia hraničiarov v Petržalke

Peniaze majú pomôcť aj pri revitalizácii Námestia hraničiarov v Petržalke. Mestská časť tam plánuje vytvoriť nové chodníky a trávnaté plochy s trvalkovými záhonmi, upraviť povrchové terény či vysadiť novú zeleň. V projekte sa počíta aj so závlahovým systémom napojeným na studňu. V rámci mobiliáru by malo byť osadených tiež 17 lavičiek a deväť odpadkových košov. Práce chce začať v auguste až v septembri.

Z grantu Nórskeho finančného mechanizmu v rámci výzvy Prispôsobenie sa zmene klímy možno financovať projekty, ktoré sa týkajú prevencie povodní a sucha v mestách. Celkovo na všetky projekty môže Bratislava cez nórske fondy žiadať jeden až štyri milióny eur s tým, že žiadateľ sa spolu s partnermi musí podieľať na spolufinancovaní projektu sumou minimálne 15 percent.