Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. jún 2025Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Bratislavský kraj

V Bratislave majú oddnes nové ulice

Bratislava Foto: TASR

Nové ulice vznikli napríklad v Záhorskej Bystrici, od dnešného dňa sa volajú Bystrické sady, Čerešňový sad, Slivkový sad, Jabloňový sad a Hruškový sad.

Bratislava 1. januára (TASR) – Čerešňový sad, Námestie Republiky či Na Koziarke - aj takéto názvy ulíc má oddnes Bratislava oficiálne na svojej mape. Bratislavskí poslanci minulý rok v decembri totiž schválili všeobecne záväzné nariadenie s novými pomenovaniami verejných priestranstiev, ktoré dnes vstúpilo do platnosti. Svoje námestie má aj Zimný štadión Ondreja Nepelu.

Nové ulice vznikli napríklad v Záhorskej Bystrici, od dnešného dňa sa volajú Bystrické sady, Čerešňový sad, Slivkový sad, Jabloňový sad a Hruškový sad. V lokalite sa totiž v minulosti pestovali ovocné stromy, v mestskej časti sa už tiež nachádza obytný súbor Záhorské sady. "Vždy pomenovávame ulice po ovocí alebo kvetoch, lebo sa bojíme nejakého ideologického názvu. Všade vo svete dávajú poslanci názvy po historických osobnostiach alebo udalostiach," podotkol na decembrovom rokovaní Sven Šovčík (SDKÚ-DS).

V ankete medzi obyvateľmi zase zvíťazilo nové pomenovanie námestia v Petržalke. Dnes používané Námestie povstania českého ľudu, ktoré nie je oficiálnym názvom, sa mení na Námestie Republiky. "Všade na svete je ale Námestie Republiky pamätné miesto," pripomenul poslanec Oliver Kríž (nezávislý). O schválení tohto pomenovania viedlo zastupiteľstvo polemiku.

V Jarovciach budú mať ulicu s názvom Zadarská. V mestskej časti totiž žije veľa obyvateľov, ktorí sa hlásia k chorvátskej menšine, pôsobia tam chorvátske kultúrne spolky i súbory. Ulica tak bude pomenovaná podľa chorvátskeho mesta Zadar. V Jarovciach už majú aj ulice Slavónska či Osijecká.

Mapa Nového Mesta sa zase rozrastá o ulice Krasňanská, Vlašská, Rýnska, Na Koziarke, Pinotová, Laurotová, Rubinetová a Sliačsku predlžujú. Pomenované budú po vínach či podľa známej záhradkárskej oblasti Koziarka. "Názvy ulíc a námestí boli vybrané predovšetkým na základe miestnych špecifík. Napríklad v lokalite Vinohrady sa dodržiava tradícia názvov podľa vínnych odrôd – Pinotová, Vlašská, Rýnska či Rubinetová. Aj v tomto prípade si dávame poradiť tiež od občanov," hovorí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Občania boli zapojení do výberu mena pre námestie pri zimnom štadióne. Mestská časť im rozdala anketové lístky a najčastejšie sa v nich objavilo práve Námestie pri štadióne, ktoré bolo neskôr upravené na Námestie pri zimnom štadióne.

V novomestských Vinohradoch pribudne čoskoro aj ďalšia vínna ulica. Na minuloročnom decembrovom miestnom zastupiteľstve poslanci schválili názov Svätovavrinecká. Posledné slovo však bude mať ešte zastupiteľstvo hlavného mesta.

Prezident: Štát musí nájsť spôsob, ako nahradiť transakčnú daň

Náhrada za výpadok príjmov štátu pri zmene alebo zrušení transakčnej dane by sa podľa prezidenta dala nájsť.

- Podľa exitpollu agentúry Ipsos zverejneného po uzatvorení volebných miestností v poľských prezidentských voľbách vyhral kandidát vládnej Občianskej koalície Rafal Trzaskowski.

- Podľa exitpollu agentúry Ipsos zverejneného po uzatvorení volebných miestností v poľských prezidentských voľbách vyhral kandidát vládnej Občianskej koalície Rafal Trzaskowski.

- Ukrajina na pondelňajších rokovaniach v tureckom Istanbule ruskej delegácií predloží svoj návrh plánu na mierové riešenie vojenského konfliktu.

- Ukrajinská armáda v nedeľu podnikla rozsiahle útoky na ruské vojenské bombardéry a údajne zasiahla aj leteckú základňu na Sibíri vzdialenú tisíce kilometrov od vlastných hraníc.

- V druhom kole poľských prezidentských volieb na poludnie vo Varšave hlasovali aj obaja kandidáti.

- Ukrajina do tureckého Istanbulu vyšle delegáciu na druhé priame rokovania s Ruskom, ktoré by sa mali uskutočniť v pondelok.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu údajne reagovalo na americký návrh na prímerie a výmenu rukojemníkov pozitívne, zdôraznilo však svoju požiadavku na trvalé prímerie.

- Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu.

- Hádzanári Tatrana Prešov vybojovali svoj 19. titul majstra Slovenska.

- Až 25 percent detí považuje obmedzenie mobilov na školách za problém.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok (2. 6.) zúčastní na samite Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa uskutoční v litovskom Vilniuse.

- Na severe Slovenska treba v sobotu počítať s búrkami.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje v nedeľu (1. 6.) na zahraničnú pracovnú cestu do Španielska.

- Záchranné zložky aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel, ktorá sa stala v obci Orávka v okrese Rimavská Sobota.

- Trenčianska posádka leteckých záchranárov zasahovala v sobotu predpoludním na cyklochodníku v Považanoch v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde pri zrážke viacerých cyklistov dvaja z nich utrpeli zranenia.

- Polícia vykonala v piatok (30. 5.) celoslovenskú dopravnú akciu zameranú na nákladné vozidlá.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v piatok 30. mája 2025 veľvyslanca Francúzskej republiky Nicolasa Surana.

- Úrady v ukrajinskom regióne Sumy na hraniciach s Ruskom v sobotu nariadili povinnú evakuáciu 11 dedín pre zosilnené ostreľovanie a obavy z ruskej ofenzívy.