Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Bratislavský kraj

BRATISLAVA V POZORE: Žltačka neustupuje, pribúdajú nové prípady

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Momentálne je toto infekčné ochorenie najrozšírenejšie v bratislavských mestských častiach Karlova Ves, Devín, Lamač a Dúbravka.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Prípadov žltačky typu A v Bratislavskom kraji stále pribúda. Hygienici hovoria v tomto roku zatiaľ o 153 nakazených. Najviac ich pribudlo v septembri (41) a októbri (47 - údaj do 27.10.). Ide zväčša o dospelých a starších ľudí. Vlani malo v tomto kraji tzv. chorobu špinavých rúk 70 ľudí.

Tento počet bude podľa hygienikov zrejme ešte stúpať. "Vyvrcholenie zvýšeného výskytu žltačky môže nastať v závere tohto roka alebo až v roku 2018," povedal pre TASR Peter Truska z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Žltačka je momentálne najrozšírenejšia v okrese Bratislava IV, v septembri potrápila najmä okres Bratislava III.

Toto infekčné ochorenie nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Možno sa ním nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických zásad. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať nákaze očkovaním, povinné však nie je.

V Bratislavskom kraji je teraz zvýšená spotreba takýchto vakcín, potvrdil RÚVZ. Niekde ich dokonca môže byť nedostatok. Regionálni hygienici stále robia protiepidemiologické šetrenia.


Na dostupnosť vakcín proti žltačke sa u jednotlivých výrobcov pozrelo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Vakcína pre dospelých Havrix 1440 Adult bude dostupná od 6. novembra v 10.000 baleniach, potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Vakcína pre dospelých Avaxim 160 je podľa nej momentálne k dispozícii, dostupné sú podľa nej aj vakcíny VAQTA 25 a VAQTA 50. "Očkovacia látka Havrix 720 Junior, určená na očkovanie detí a mladistvých, je do siete vyskladňovaná pravidelne," dodala Eliášová.

Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa preniesť aj kontaminovanou potravou. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní.

Preventívnym opatrením je dôkladné umývanie rúk teplou vodou, ruky si treba osušiť jednorazovými utierkami. Dôkladné umývanie je potrebné vždy po použití toalety a pred každým jedlom, ozrejmil RÚVZ v Bratislave.

Roky vysokého výskytu žltačky sa podľa Trusku opakujú v päť- až desaťročných intervaloch, sezónne maximum možno podľa neho pozorovať najmä v novembri, decembri a januári.