Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Bratislavský kraj

Bratislavskej zeleni má pomôcť balíček opatrení

Zeleň na námestí slobody. Foto: TASR - Michal Svítok

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad má vytvoriť odborný tím, ktorý má vypracovať plán starostlivosti o zeleň. Okrem toho za každý vyrúbaný strom sa budú vysádzať dva nové.

Bratislava 28. apríla (TASR) – Lepšej starostlivosti o zeleň, ktorá je jedným z dlhodobých problémov hlavného mesta, by mal pomôcť tzv. zelený balíček. Ide o systém opatrení na komplexnú a efektívnu starostlivosť o stromy a zeleň v Bratislave, ktorý samospráva spúšťa s okamžitou platnosťou. "Stromy a zeleň sú dlhodobo zanedbávaným problémom, ktorý sa ignoroval. Stromy vysadené v 50. a 60. rokoch dosahujú vrchol životnosti alebo sú za zenitom. Doslova nám to tu padá na hlavu a ja sa desím ďalšej tragédie. Je to jedna z mojich nočných môr, keď sa pozerám na stav našej zelene," uviedol dnes na brífingu primátor Ivo Nesrovnal.

Na riešenie tohto "intenzívneho" problému tak samospráva navrhuje niekoľko opatrení, ktoré sa majú ihneď začať implementovať. "Chceme robiť veci po novom a proaktívne, čiže nečakáme, až kým sa niečo stane, ale monitorujeme situáciu a vykonávame opatrenia," doplnil primátor. Zároveň skonštatoval, že síce nikoho neteší, keď sa musia rúbať stromy, z ktorých sú viaceré v katastrofálnom stave a sú nebezpečné pre okolie, ochrana občanov je však podľa neho veľmi dôležitá.

V prvom rade chce primátor poveriť hlavnú architektku mesta, aby vytvorila odborný "zelený" tím. Ten by mal následne vypracovať plán starostlivosti o zeleň v slovenskej metropole. Okrem toho za každý vyrúbaný strom sa budú vysádzať dva nové. "Takže zelene nebude v meste ubúdať, ale naopak, zeleň bude pribúdať," zdôraznil Nesrovnal. Tá by podľa neho mala v značnej miere pribudnúť napr. na nových električkových radiálach, podobne ako je to v Ružinove. Zároveň chce v rámci svojich možností a právomocí tlačiť na developérov, aby mali stavby zelené strechy.

Mesto však bude podľa primátorových slov klásť dôraz nielen na novú výsadbu, ale aj na starostlivosť o mestské stromy a zeleň. Po novom bude napr. pri každej stavbe či oprave chodníka a cesty prítomný aj pracovník magistrátneho oddelenia životného prostredia a mestskej zelene. Týmto opatrením sa chce samospráva okrem iného vyhnúť opakovaniu situácie na Štefánikovej ulici, kedy sa zaliali aj korene stromov. Starostlivosť o zeleň bude v neposlednom rade podľa primátora taktiež koordinovaná s mestskými časťami a Bratislavským samosprávnym krajom a občania v tejto situácii budú vždy zrozumiteľne informovaní, čo sa v súvislosti s mestskou zeleňou deje.

Oddelenie životného prostredia a mestskej zelene bratislavského magistrátu sa stará o viac ako 3,5 milióna metrov štvorcových pozemkov, na ktorých zabezpečuje pravidelnú údržbu – kosenie, hrabanie lístia, čistenie pozemkov, orezy stromov, kríkov a živých plotov, výsadbu drevín a kvetových záhonov, polievanie, odburiňovanie, okopávanie, hnojenie a pod. V tomto roku vyčlenilo hlavné mesto na starostlivosť o zeleň 1,5 milióna eur, časť financií ide aj z balíka v súvislosti s predsedníctvom SR v Rade EÚ.