Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Bratislavský kraj

Droba: Snahou Bratislavského kraja je zachrániť chátrajúce diela

Na snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Mnohokrát ide o umenie, ktoré vzniklo v období 50. až 80. rokoch 20. storočia na objednávku pri stavbe budov s verejnou funkciou.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozbehol projekt, ktorého cieľom je reštaurovanie a záchrana chátrajúcich diel. Iniciatíva tiež mapuje umenie vo verejnom priestore a popri odhaľovaní príbehov umeleckých diel sa snaží zvýšiť povedomie u nich. Prvým zreštaurovaným objektom je kinetická kovová plastika slovenskej sochárky Erny Masarovičovej na fasáde školského internátu v Dúbravke, ktorú zreštaurovali v ateliéroch VŠVU. Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii.

"Na území kraja nájdeme množstvo cenných umeleckých diel, ktoré si zaslúžia pozornosť. Kvôli nedostatočnému povedomiu a chýbajúcej systematickej inštitucionálnej starostlivosti ostali viaceré hodnotné diela zabudnuté alebo zničené," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Na projekte spolupracuje kraj s Galériou mesta Bratislavy (GMB). V prvej fáze mapuje zariadenia vo svojom vlastníctve, teda na stredných školách, internátoch, zdravotných strediskách či domovoch a centrách sociálnych služieb. Zdokumentovaných je aktuálne viac ako 80 artefaktov.

Mnohokrát ide o umenie, ktoré vzniklo v období 50. až 80. rokoch 20. storočia na objednávku pri stavbe budov s verejnou funkciou. Vznikli tak umelecké objekty, ktoré sú poplatné ideológii socialistického realizmu, ale aj také, ktoré nesú "originálny" autorský rukopis a zachovali si nadčasovú umeleckú hodnotu. K vybraným dielam realizuje BSK zároveň kunsthistorický výskum. Informácie vrátane fotografií budú súčasťou interaktívneho mapového portálu na webe kraja, k dispozícii bude od roku 2024.

V reštaurovaní umeleckých objektov plánuje kraj pokračovať, rovnako tak v kunsthistorickom výskume. Popularizovať tému chce aj prostredníctvom komentovaných vychádzok s kurátorským výkladom. "Za vznikom mnohých diel sa skrývajú nečakané príbehy a ich poznanie pomáha lepšie porozumieť prostrediu, v ktorom žijeme," podotýka vedúca oddelenia kultúry Úradu BSK Svetlana Waradzinová.