Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Bratislavský kraj

Možné bomby pod Dunajom majú zastaviť práce na Starom moste na týždne

Na archívnej snímke Zimný prístav v Bratislave po bombardovaní. Foto: TASR - archív

Mesto chce podľa primátora Milana Ftáčnika pomoc hľadať aj v zahraničí a zrejme tiež využije ženistov ministerstva obrany.

Bratislava 30. júna (TASR) – Rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave by sa mala pre možné nevybuchnuté bomby pod hladinou Dunaja zastaviť maximálne na niekoľko týždňov.

Takýto čas odhaduje primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Mesto chce podľa jeho slov pomoc hľadať aj v zahraničí a zrejme tiež využije ženistov ministerstva obrany.

Práce na odstraňovaní pilierov mosta museli pozastaviť pred niekoľkými dňami. Pyrotechnický prieskum totiž ukázal, že pod hladinou sa môžu nachádzať nevybuchnuté bomby z 2. svetovej vojny. "Diskutovali sme zatiaľ na úrovni ministerstva vnútra, s hlavným pyrotechnikom Slovenskej republiky, ale bude do toho treba zapojiť zrejme aj ministerstvo obrany, ktoré má ženistov," povedal primátor.

Mesto chce využiť aj skúsenosti, ktoré v tomto smere majú v iných krajinách. "Nejaké skúsenosti majú v Rakúsku aj Nemecku, ktoré s tým prišlo do styku najmä po 2. svetovej vojne. Hľadáme teda, ako sa toho problému zmocniť, aby sme sa vyhli rizikám, ktoré by mohli hroziť mestu alebo zhotoviteľovi," dodal Ftáčnik.

Na snímke nosné piliere Starého Mosta počas demontáže 16. mája 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/ Martin Baumann


Prieskum, ktorý musel podľa zmluvy s mestom vykonať zhotoviteľ, detekuje prítomnosť železa, vysvetlil Ftáčnik. "Pod dnom sú železné predmety. Nevieme ale, či sú to spadnuté časti konštrukcie z roku 1946 či z roku 1920, keď bola údajne časť mosta znehodnotená, spadla do vody a nikto to neriešil. Môže tam ale byť aj bomba a niektoré náznaky naznačujú, že by to tak mohlo byť. Toto je to, čo by mali preskúmať ženisti," vysvetlil primátor s tým, že vzhľadom na silný tok rieky to bude náročné.

Mesto má zatiaľ informáciu, že medzi druhým a tretím pilierom sa robila tzv. prehrábka dna, keď sa odstraňoval štrk pre prirodzenejšiu plavbu lodí. "Našlo sa tam 40 ton železa, žiadna bomba, to ale neznamená, že medzi tretím a štvrtým pilierom nie je," dodal Ftáčnik.

Stavebné práce na ostatných častiach projektu prvej etapy nosného systému MHD podľa mesta pokračujú podľa schváleného harmonogramu.