Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Bratislavský kraj

VIDEO: V Bratislave žije minimálne 2064 bezdomovcov,no odhad je vyšší

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Je to výsledok historicky prvého výskumu a sčítania, ktoré sa uskutočnilo v minulom mesiaci.

Bratislava 12. decembra (TASR/Tablet.TV) – V Bratislave žije minimálne 2064 ľudí bez domova. Je to výsledok historicky prvého výskumu a sčítania, ktoré sa uskutočnilo v minulom mesiaci. Odhadovaný počet týchto osôb je 4000 až 5000, čo potvrdili organizátori sčítania na dnešnej tlačovej konferencii.

"Toto sčítanie je prelomový krok, ktorý sa uskutočnil po prvý raz na Slovensku. Potvrdilo sa, že v Bratislave je najviac ľudí bez domova, ktorí sa tu schádzajú z iných miest. Skúmali sa aj príčiny bezdomovectva, čo nám po vyhodnotení pomôže pri adresnej pomoci riešenia problémov v tejto oblasti. Jeho výsledky použijeme aj pri komunikácii so štátnymi orgánmi, pretože doteraz Bratislava financovala túto problematiku z vlastných zdrojov na úkor iných činností hlavného mesta, čo nie je správne," konštatoval primátor Ivo Nesrovnal.



Zároveň prezradil, že v budúcoročnom rozpočte mesto vyčlenilo pre tieto sociálne problémy pol milióna eur, čo je viac ako tento aj predchádzajúci rok. Tiež pripomenul veľký súčasný problém, keď podľa zákona musí mesto zabezpečiť náhradné byty stovkám Bratislavčanom a niektoré mestské časti to odmietajú.

"Sčítaniu predchádzala dlhodobá príprava od februára, keď sme na magistráte pripravovali dotazníky, neskôr školenie sčítacích komisárov. Pri výbere lokalít výskytu bezdomovcov sme komunikovali s mestskými časťami a ich policajtmi. Samotný výskum sme realizovali s mimovládnymi organizáciami 9. novembra," povedala koordinátorka projektu Darina Ondrušová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR).

Počas sčítania z 2064 ľudí bez domova bolo 1780 dospelých a 284 detí, mužov bolo dvojnásobne viac ako žien. Podľa veku najviac - 41,3 percenta je 25- až 49-ročných, 29,9 percenta je 50- až 64-ročných a 22,2 percenta je 65-ročných a starších. Podľa miesta prenocovania najviac bezdomovcov - 478 našli v ubytovniach, 354 v nocľahárňach, 254 v chatkách, maringotkách a garážach. Každý desiaty nocoval v útulku.



"Zisťovali sme, aj kedy sa prvýkrát ocitli bez domova, až 41 percent uviedlo, že pred desiatimi a viac rokmi, čiže veľmi dávno. V poslednom roku to bolo šesť percent. Prezradili nám, že najviac by potrebovali vlastné bývanie, stálu prácu, finančnú podporu a zdravotnú starostlivosť," prezradil Daniel Gerbery z IVPR.

Podľa Niny Beňovej z občianskeho združenia Proti prúdu výsledky výskumu by mali napomôcť ku zníženiu počtu bezdomovcov. To sa dá dosiahnuť v cenovo dostupnom bývaní a systémovom riešení, na ktorom sa s mestom má podieľať štát. "Preto iniciujeme vznik Národnej stratégie a programu na prevenciu a riešenie bezdomovectva," dodal Beňová.