Tento krok umožní, aby obchod bez používania ciel a obchodných bariér medzi euroblokom a Britániou pokračoval aj po Novom roku, keď Spojené kráľovstvo opustí jednotný trh Európskej únie.
Poprední predstavitelia EÚ ďalej informovali, že v otázke zavedenia pravidiel, na ktorých sa obe strany dohodli, panuje "úplná jednota EÚ".
Európska únia by mala byť podľa Raaba v otázke protokolu o Írsku a Severnom Írsku menej puristická a viac pragmatická a flexibilnejšia.
Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že Johnsonovo správanie vyvoláva v radoch členských štátov EÚ rastúce znepokojenie.
Toto oznámenie prichádza v čase, keď Británia začala rokovania o pripojení sa k rozsiahlemu transpacifickému obchodnému paktu.
Podľa údajov ONS sa vývoz tovaru z Británie do EÚ v prvých troch mesiacoch 2021 znížil o 18 % a dovoz klesol o 22 %.
Závery prieskumu sa zhodujú s medializovanými informáciami, podľa ktorých sú niektorí európski občania po prílete na letiská Spojeného kráľovstva zadržiavaní a posielaní do imigračných centier.
Obe strany dospeli k dohode o tejto otázke po niekoľkých mesiacov sporov. Dosiahnutie dohody v stredu spoločne oznámili britský minister zahraničných vecí Raab a šéf európskej diplomacie Borrell.
Vyjednávači EÚ a Spojeného kráľovstva sa dohodli na podmienkach dohody o obchode a spolupráci 24. decembra 2020.
Kľúčovou súčasťou pobrexitovej dohody Británie a EÚ boli otvorené hranice medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členskou krajinou EÚ.
Barnier viedol do 31. marca v mene Európskej komisie zložité rokovania o pobrexitových vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Dôvodom sú blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu aj problémy s globálnymi dodávateľskými reťazcami a nové colné procesy po brexite.
Riaditeľ BMPA Nick Allen preto vyzval vládu, aby „urýchlene nadviazala spoluprácu s týmto odvetvím priemyslu aj s EÚ s cieľom vypracovať podrobné a trvalé riešenie“.
Najvýraznejšie klesol dovoz potravín a živých zvierat (75 %) a minerálnych palív, kde pokles predstavoval 71 %.
Prezentovaný 120-stranový dokument nazvaný Globálna Británia v dobe konkurencie predostiera úlohu Spojeného kráľovstva v medzinárodnom spoločenstve po brexite.
Na možnosť právneho konania voči Británii už začiatkom marca upozornil Šefčovič, ktorý je za EÚ zodpovedný za implementáciu dohody o brexite.
Britský minister financií Rishi Sunak v stredu centrálnej banke Bank of England povedal, aby bola kreatívna v rámci snahy o udržanie konkurencieschopnosti londýnskeho City po brexite.
Podľa OBR clá a byrokracia na hraniciach s Európskou úniou (EÚ) a pokles počtu nákladných vozidiel naznačujú, že brexit má väčší vplyv na hospodársky rast, ako sa pôvodne očakávalo.
Podľa európskych audítorov tento nástroj poskytuje členským štátom flexibilitu, avšak samotná koncepcia rezervy vytvára množstvo neistôt a rizík.
Sledujte zo záznamu.
Zákon z roku 1800 vytvoril úniu medzi Írskom a Britániou.
Rozhodnutie bude platné štvrťroka, potom sa opäť preskúma v zmysle ďalšieho predĺženia.
Petíciu požadujúcu bezvízový styk pre hudobných profesionálov a umelcov s krajinami EÚ už podpísalo vyše 280.000 hudobníkov a umelcov vrátane viacerých hviezd britskej umeleckej scény.
Britská centrálna banka začiatkom februára uviedla, že problémy v obchode spôsobené brexitom budú Britániu stáť v tomto kvartáli približne 5 miliárd libier.
Londýn sa teraz sústreďuje na rozvíjajúce sa finančné technológie (fintech) a investície do technológií, ako aj na tzv. zelené financovanie.
Prieskum sa uskutočnil v dňoch 23. decembra až 7. februára ako súčasť dlhodobej štúdie univerzity UCL s názvom "Covid-19 Social Study".
Aj keď pri tovare neexistujú žiadne clá ani kvóty, existujú značné necolné prekážky pri obchode s tovarom aj so službami.
Londýn obnovil tento mesiac obchodovanie s akciami švajčiarskych firiem.
Dočasné uplatňovanie sa malo skončiť koncom februára, exekutíva EÚ chce tento posunúť na 30. apríl.
Britská vláda tieto údaje nepotvrdila. Podľa nej problémy na hraniciach sú minimálne po tom, čo Británia ukončila proces vystúpenia z EÚ a dohodla sa s Bruselom na obchodných podmienkach.
Európska únia v reakcii na vyhrážky vyzvala svojich colných zamestnancov pracujúcich v Severnom Írsku, aby počas tohto dňa "neplnili svoje povinnosti".
Minulý týždeň EÚ pohrozila zákazom vývozu vakcín proti koronavírusu do Severného Írska v rámci snahy zabezpečiť dostatok vakcín pre samotný euroblok.
Očakáva sa, že rokovania medzi Spojeným kráľovstvom a členmi CPTPP sa začnú tento rok.
Britský premiér Boris Johnson musí podľa Forsterovej konať "veľmi rýchlo" s cieľom riešiť narušenie výmeny tovaru medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.
Veľvyslancov EÚ uznáva v plnom rozsahu a bez jedinej výnimky 143 krajín.
Poplatky za spracovanie transakcií v rozdielnych menách vyberajú v mene bánk vydavatelia kariet.
Eurokomisárka pre finančné služby McGuinnessová povedala v rozhovore pre Bloomberg TV, že dohoda týkajúca sa finančných služieb je stále ďaleko.
Práva týkajúce sa duševného vlastníctva, ktoré boli na území EÚ a Spojeného kráľovstva vyčerpané pred koncom prechodného obdobia za podmienok práva EÚ, zostanú vyčerpané na oboch územiach.
Rezerva bude podľa stanoviska EK rýchlo dostupná a flexibilná a bude pokrývať výdavky na riešenie nepriaznivých následkov brexitu vo všetkých členských štátoch v priebehu 30 mesiacov.
Menší maloobchodníci sa obávajú, že problémy potrvajú niekoľko mesiacov pre nejasnosti v oblasti dovozu potravín z Británie po brexite.
Eurostar od vstupu na trh v roku 1994 prepravil medzi Britániou a kontinentálnou Európou viac ako 190 miliónov cestujúcich.