Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Brexit

Europoslanci chcú požiadať Britániu o prispôsobenie sa normám EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Komisia má obavy, že britská strana sa pokúsi nastaviť budúce hospodárske vzťahy vo svoj prospech.

Brusel 6. februára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) chcú prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia požiadať, aby sa Spojené kráľovstvo pri budúcej obchodnej dohode s Európskou úniou prispôsobilo vývoju európskych pravidiel v sociálnej, daňovej, environmentálnej oblasti a rovnako aj pri pravidlách poskytovania štátnej pomoci. Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

O návrhu uznesenia by mali europoslanci hlasovať 12. februára na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. V dokumente, do ktorého AFP nahliadla, európski zákonodarcovia požadujú "férové podmienky konkurencieschopnosti", ktoré budú zárukou dodržiavania rovnakých pravidiel EÚ aj Britániou v sociálnej politike, zamestnanosti, v oblasti životného prostredia, hospodárskej súťaže a pri poskytovaní štátnej pomoci.

"Normy EÚ v týchto oblastiach musia byť udržané, aby sa predišlo zníženiu ich úrovne s perspektívou dynamického zosúladenia," uvádza sa v dokumente EP s odkazom na budúcu obchodnú dohodu. Tú sa pokúsia Brusel a Londýn vyrokovať do konca tohto roka v rámci takzvaného prechodného obdobia po brexite, na ktorom sa obe strany vopred dohodli.

Uznesenie Európskeho parlamentu nebude záväzné, europoslanci však budú mať posledné slovo pri schvaľovaní dohody o budúcej podobe vzťahov medzi EÚ a Britániou.

Európska komisia zverejnila svoj mandát na rokovania o budúcich vzťahoch v pondelok (3. 2.). V návrhu uznesenia EP sa uvádza, že europoslanci tento mandát podporujú. Rada EÚ (členské štáty) by mala mandát eurokomisie, a teda aj Michela Barniera ako hlavného vyjednávača EÚ, schváliť na zasadnutí ministrov 25. februára. Prvé rokovania sa očakávajú už začiatkom marca.

Komisia má obavy, že britská strana sa pokúsi nastaviť budúce hospodárske vzťahy vo svoj prospech, a preto v zhode s Európskym parlamentom chce, aby budúca dohoda zaručovala "otvorenú a spravodlivú hospodársku súťaž", ktorá bude obsahovať spoľahlivé záväzky na zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých.