Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Brexit

Johnson v sobotu presviedčal lídrov EÚ o svojich nových návrhoch

Na archívnej snímke Boris Johnson Foto: TASR/AP

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier je v súvislosti s novými návrhmi z Londýna viac než skeptický. Johnson podľa neho nesie plnú zodpovednosť za to, ak Británia opustí EÚ bez dohody.

Londýn/Brusel/Helsinki/Paríž 6. októbra (TASR) - Krátko pred očakávaným pokračovaním rozhovorov o brexite medzi Európskou komisiou a Spojeným kráľovstvom sa britský premiér Boris Johnson v sobotu pokúsil v sérii telefonických rozhovorov presvedčiť lídrov EÚ o svojich nových návrhoch.

Holandský premiér Mark Rutte po telefonáte podľa agentúry DPA uviedol, že Johnsonovi povedal, že k jeho návrhom má "dôležité otázky" a pred kľúčovým summitom EÚ (17. a 18. októbra) zostáva "ešte veľa práce".

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier je v súvislosti s novými návrhmi z Londýna viac než skeptický. Johnson podľa neho nesie plnú zodpovednosť za to, ak Británia opustí EÚ bez dohody. "Ak sa (zo strany Londýna) nič nezmení, neverím, že na základe môjho mandátu, ktorý mám od 27 štátov EÚ, dôjde k nejakému pokroku," povedal Barnier podľa denníka Guardian v sobotu na podujatí v Paríži organizovanom francúzskymi novinami Le Figaro.

"Aby bolo jasné: EÚ nechce no deal (brexit bez dohody). Bolo by to ... rozhodnutie Británie, nie naše. Sme na to síce pripravení, prijali sme opatrenia na ochranu našich občanov a našej ekonomiky. Brexit bez dohody však nechceme," zdôraznil Barnier.

Fínsky premiér a úradujúci predseda Rady EÚ Antti Rinne Johnsonovi v telefonáte povedal, že riešenie spôsobu odchodu Británie z EÚ sa musí nájsť do jedného týždňa, aby sa ním mohol zaoberať summit dvadsaťsedmičky. Johnson s týmto harmonogramom súhlasil.

Rinne tiež Johnsonovi zopakovali veci, na ktorých EÚ trvá, a to dodržiavanie tzv. veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila dlhoročný krvavý konflikt v Severnom Írsku, zachovanie jednoty EÚ a fungujúci vnútorný trh. Podľa neho je dôležité, aby Británia predložila písomné alternatívne návrhy k dohode o brexite, ktorú s EÚ uzatvorila Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, ale terajší premiér ju odmieta a neschválil ju ani parlament.

V rozhovore pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag Rinne uviedol, že je ochotný zvážiť žiadosť o predĺženie rokovaní o brexite. Predpokladá, že októbrový summit sa nebude zaoberať konkrétnou dohodou, ale skôr ďalším predĺžením rokovaní. "Zdá sa, že Johnson len teraz pochopil ten veľký zmätok a má problém prísť s návrhom, ako sa z neho dostať. Preto sa obávam, že v októbri pôjde skôr o predĺženie (rokovaní) než o konkrétne riešenia," cituje Rinneho Welt am Sonntag.

Za "klebety" označil v nedeľu v televízii Sky News britský minister výstavby Robert Jenrick tvrdenia v médiách, že Británia by mohla požiadať niektorý členský štát EÚ o vetovanie prípadnej žiadosti o odklad termínu brexitu. Britský denník The Daily Telegraph, ktorý je blízky Johnsonovej Konzervatívnej strane, v sobotu napísal, že týmto štátom by mohlo byť Maďarsko.

Ak sa dá veriť britským médiám, Johnson nemá obavy o svoju funkciu. Noviny Sunday Times v nedeľu citovali členov jeho kabinetu, podľa ktorých odíde zo svojho sídla na Downing Street 10 len v prípade, ak mu polícia doručí zatykač. Za nepravdepodobnú považuje aj možnosť, že by ho odvolala kráľovná Alžbeta II., keďže panovník tak naposledy urobil v roku 1834.