Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Brexit

Rehák: Pre brexit chce z Británie odísť viac Slovákov, než tam prísť

Ľubomír Rehák, archívna snímka. Foto: MZV SR

Slovenskí vládni predstavitelia hovoria o približne 100.000 Slovákoch pôsobiacich v Spojenom kráľovstve.

Londýn 8. februára (TASR) - Desiatky Slovákov žijúcich v Británii sa každý deň obracajú na slovenskú ambasádu s otázkami, ktoré v nich vyvoláva nadchádzajúci brexit. V rozhovore pre TASR to uviedol veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve Ľubomír Rehák.

Slovenskí vládni predstavitelia hovoria o približne 100.000 Slovákoch pôsobiacich v Spojenom kráľovstve. Podľa veľvyslanca však Británia nemá oficiálnu evidenciu obyvateľstva a počet tam žijúcich Slovákov sa odvodzuje z rôznych štatistík.

Najviac Slovákov žije v Londýne a jeho okolí a potom v strednom Anglicku, v priemyselných oblastiach okolo Manchestru a Sheffieldu. Okrem priemyslu pracujú hlavne v sektore služieb, zdravotníctve, pričom v Londýne zastávajú aj lukratívne manažérske pozície.

Slovákov žijúcich v Británii podľa Reháka zaujíma dianie okolo brexitu. Veľvyslanectvo má podľa neho v dobré a detailné informácie o tejto problematike na svojej internetovej stránke i na sociálnych sieťach. Zverejňuje pritom všetky novinky, ktoré získa z britskej strany. "Sú takí, čo nám volajú a čo nám píšu, máme denne desiatky telefonátov alebo mailov," dodal.

Podľa neho sa krajania zaujímajú najmä o praktické veci: napríklad, či im budú stačiť občianske preukazy aj po brexite a či s nimi budú môcť vycestovať na Slovensko. Pýtajú sa aj na otázky súvisiace so sociálnym zabezpečením.

"Nevieme im dať vždy presnú odpoveď. Brexitové rokovania pokračujú a tá neistota bude pokračovať až do dátumu, kedy - a uvidíme akým spôsobom -, Británia vystúpi z Únie," uviedol Rehák.

Veľvyslanectvo však krajanom zdôrazňuje, že všetci Slováci, ktorí sa rozhodnú v Spojenom kráľovstve zostať, by mali mať aj naďalej také podmienky, za akých do Británie prišli. Britská vláda to podľa Reháka musí zaistiť.

Neistota mnohých tamojších Slovákov núti uvažovať o návrate domov na Slovensko. V tomto kontexte ambasáda pripravila aj stretnutie záujemcov o návrat domov s podpredsedom vlády SR Richardom Rašim.

Veľvyslanec v tejto súvislosti upozornil, že na slovenskom pracovnom trhu je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú musíme dovážať aj zo zahraničia. "Pritom naši občania vykonávajú často podradné práce v zahraničí, nezodpovedajúce ich kvalifikácii. Žijú v horších podmienkach, ako by žili doma. Zarábajú síce viac peňazí, ale ich kvalita života nedosahuje tú, ktorú majú doma s nižším príjmom," upozornil. Hlavne v Londýne sú to problémy spojené s bývaním, nákladmi na potraviny a dopravu a dĺžkou cestovania za prácou.

Cieľom podujatí, ktoré sa snažia presvedčiť Slovákov, aby sa vrátili domov, je prekonať určité predsudky. Niektorí totiž vnímajú rozhodnutie vrátiť sa domov ako zlyhanie.

"Naša odpoveď je: nie, nezlyhali ste, vydali ste sa správnou cestou, pomáhať rozvoju svojej vlasti a platiť dane tam, kde zrejme zostanete," vysvetlil. Prvotným záujmom je nalákať domov najmä ľudí zo sektoru IT. Rehák však priznal, že zamerať by sa chcel aj na slovenských pracovníkov z oblasti zdravotníctva, ktorých je v Británii veľmi veľa a na Slovensku táto pracovná sila chýba.

Tieto snahy sa však nezameriavajú na všetkých Slovákov žijúcich v Británii. Mnohí z nich tam majú špecifické pracovné uplatnenie či sociálne väzby.

S tým je spojená aj otázka dvojitého občianstva. Slovenská ambasáda v Londýne má už tradične veľa pasovej agendy. Mnoho občanov SR zo zmiešaných manželstiev má záujem vybaviť slovenské pasy pre svoje deti, ktoré tak zostanú občanmi EÚ, ďalší zas žiadajú o prinavrátenie slovenského občianstva. "Ten proces máme dobre zavedený, na našej webstránke je zoznam dokumentov ktoré musia záujemcovia predložiť. Len vlani bolo vybavených vyše 6000 dokladov Slovenskej republiky," dodal.

Rehák skonštatoval, že momentálne viac ľudí zo Slovenska zvažuje návrat a cestuje domov, než prichádza do Británie, čo podľa dostupných štatistík platí aj pre občanov z iných krajín EÚ. "Určitým ukazovateľom tohto je, že napríklad sťahovacie služby smerom na Slovensko sú na niekoľko mesiacov dopredu vyťažené," uviedol.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.