Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Brexit

Štúdia: Brexit bez dohody povedie k politickej a hospodárskej neistote

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Riaditeľ štúdie Anand Menon z londýnskej Kráľovskej fakulty (King's college) uviedol, že dôsledky brexitu bez dohody je ťažké predpovedať.

Londýn 4. septembra (TASR) - Odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody povedie k obdobiu dlhej neistoty pre občanov, pracovníkov i podniky a zároveň bude potrebné vyrokovať a schváliť novú formu dlhodobého vzťahu medzi Britániou a EÚ. Vyplýva to zo správy o dôsledkoch brexitu bez dohody, ktorú v stredu zverejnila výskumná skupina The UK In A Changing Europe (Spojené kráľovstvo v meniacej sa Európe).

Riaditeľ štúdie Anand Menon z londýnskej Kráľovskej fakulty (King's college) uviedol, že dôsledky brexitu bez dohody je ťažké predpovedať. Bezprostredný vplyv však podľa neho nemusí byť taký závažný, ako tvrdia niektorí ľudia.

"Čo je však na základe našej správy jasné, odchod z EÚ bez dohody bude mať významné negatívne následky na hospodárstvo Spojeného kráľovstva," povedal a dodal, že odchod len začne proces rokovaní, ktoré môžu byť výrazne náročnejšie než tie doterajšie.

Británia má Úniu opustiť 31. októbra. Britský premiér Boris Johnson opakovane vyhlásil, že v prípade, ak sa nenájde nové riešenie, je pripravený vyviesť svoju krajinu z EÚ aj bez dohody.

Medzi okamžité dopady brexitu bez dohody, ktoré nastanú od 1. novembra, patria podľa štúdie zavedenie kontrol na hraniciach a s tým súvisiace možné zdržania, oslabenie britskej libry, zavedenie ciel a ďalších opatrení na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou, narušenie dodávateľských reťazcov napríklad v automobilovom priemysle a obmedzenia migrácie do Británie.

Občania EÚ, ktorí v súčasnosti žijú v Británii, a britskí občania v EÚ však podľa štúdie právo na pobyt nestratia.

Dlhodobý vplyv brexitu bez dohody bude závisieť aj od podmienok budúceho vzťahu medzi Britániou a EÚ. Dosiahnutie dohody bude pre Spojené kráľovstvo podľa štúdie ťažšie a zdĺhavejšie v období, keď už bude na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy mimo Únie. Parlament každej krajiny - a v niektorých prípadoch aj regionálne parlamenty - bude musieť akúkoľvek novú dohodu ratifikovať.

Podľa štúdie je nepravdepodobné, že EÚ začne rokovať o budúcom vzťahu s Britániou predtým, než budú vyriešené najdôležitejšie položky zo zmluvy o odchode ako občianske práva, finančné záväzky Spojeného kráľovstva a tzv. írska poistka (backstop).

EÚ môže takisto odvolať alebo nepredĺžiť platnosť akýchkoľvek jednostranných dohôd, napríklad v oblasti cestnej a leteckej dopravy.

Britská vláda a podniky zaviedli opatrenia pre prípad brexitu bez dohody, a preto sa podľa štúdie finančný systém krajiny úplne nezrúti a úrokové sadzby sa prudko nezvýšia. Správanie zákazníkov, reakcie podnikov a politická odozva v Británii a v EÚ je však stále neznáma.

V oblasti bezpečnosti Spojené kráľovstvo stratí prístup k databázam EÚ a k ďalším formám spolupráce vrátane európskeho zatýkacieho rozkazu, Schengenského informačného systému (SIS) a Europolu.

Brexit bez dohody ovplyvní aj potravinárske podniky v Severnom Írsku - z dôvodu zavedenia hraničných kontrol a ciel na hraniciach s Írskou republikou. Štúdia v tejto súvislosti uvádza aj nárast nezamestnanosti.

Účinky brexitu bez dohody pocítia z dôvodu zdržania na hraniciach aj priemyselní výrobcovia v Británii fungujúci na základe výrobného systému just-in-time.

Spolupráca v oblasti sociálneho zabezpečenia a poskytovania zdravotnej starostlivosti bude takisto ovplyvnená. Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC) už nebude platný a očakávajú sa aj narušenia v súvislosti s plánovanými ošetreniami v iných členských krajinách.