Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Brexit

Z britskej Labouristickej strany vystupuje ďalší nespokojný poslanec

Na archívnej snímke líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn. Foto: TASR/AP

Austin sa podľa vlastných slov nehodlá pripojiť k Nezávislej skupine, ktorú v parlamente v tomto týždni vytvorili ôsmi odídení labouristi a traja nezaradení konzervatívci.

Londýn 22. februára (TASR) - Ďalší britský poslanec oznámil v piatok svoje vystúpenie z hlavnej opozičnej Labouristickej strany. Ian Austin uviedol, že strana sa pod vedením jej predsedu Jeremyho Corbyna "rozbila". Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Austin sa podľa vlastných slov nehodlá pripojiť k Nezávislej skupine, ktorú v parlamente v tomto týždni vytvorili ôsmi odídení labouristi a traja nezaradení konzervatívci, dodala Sky News.

Rozhodnutie o odchode zo strany označil za "najťažšie rozhodnutie, aké musel vo svojom živote urobiť". "Musím však byť úprimný a pravda je, že som sa hanbil za Labouristickú stranu pod Jeremym Corbynom," povedal Austin - poslanec za volebný obvod Dudley North - pre miestne noviny Express and Star.

"Je hrozné, že kultúra extrémizmu, antisemitizmu a neznášanlivosti vytláča dobrých poslancov a slušných ľudí, ktorí sa zaviazali svojím životom k mainstreamovej politike," dodal.

Vystúpenie z Labouristickej strany medziiným pre jej prístup k brexitu a antisemitizmu oznámili ešte v pondelok siedmi poslanci. Luciana Bergerová, jedna z tých, ktorí ohlásili odchod zo strany, v tejto súvislosti uviedla, že Labouristická strana sa stala "inštitucionálne antisemitskou".

Mnohí labouristickí poslanci nie sú spokojní so smerovaním strany pod vedením Jeremyho Corbyna - socialistu, ktorý je na jej čele od roku 2015. Obviňujú ho z toho, že slabo odporoval plánom konzervatívnej vlády na odchod z Európskej únie a z toho, že sa mu nepodarilo vykoreniť protižidovské predsudky v strane.

Poslanci odchádzajúci zo strany sú len zlomkom z 256 labouristov v parlamente. Ide však o najväčší rozkol medzi labouristami, odkedy štyria poprední predstavitelia tohto politického subjektu odišli v roku 1981 s cieľom vytvoriť Sociálnodemokratickú stranu.