Bercow 31. októbra po vyše desiatich rokoch odstúpil z postu predsedu Dolnej snemovne britského parlamentu. Jeho funkciu prebral poslanec opozičnej Labouristickej strany Lindsay Hoyle.
Podľa prieskumov verejnej mienky by konzervatívci mohli vo voľbách získať 35 až 40 percent hlasov, čo by stačilo na to, aby mali v parlamente väčšinu.
Britský parlament minulý týždeň schválil Johnsonov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby.
Miestne úrady podľa policajného šéfa Simona Byrnea nebudú tolerovať nijaké politicky motivované zastrašovanie.
Proeurópsky orientovaná Liberálnodemokratická strana sa usiluje získať si voličov tým, že sľubuje, že úplne zastaví brexit.
Europoslanci sa tiež zhodli, že na Slovensku sa objavujú veľké problémy s čerpaním a transparentnosťou eurofondov.
Johnson tiež pripustil, že nevylučuje predĺženie tzv. prechodného obdobia, ktoré nastane po tom, čo Británia odíde z EÚ a malo by trvať najmenej do decembra 2020.
Prieskum vykonala v dňoch 30.-31. októbra spoločnosť ORB International pre nedeľník Sunday Telegraph.
Niektorí účastníci zhromaždenia niesli aj vlajky Katalánska, vyjadrujúce solidaritu so snahami katalánskych separatistov od osamostatnenie od Španielska.
Farage pri spustení predvolebnej kampane vyhlásil, že pred voľbami nepostaví svojich kandidátov proti konzervatívcom v každom volebnom obvode po celej krajine, ak Johnson upustí od dohody s EÚ.
Dánsky minister pre imigráciu uviedol, že v roku 2017 požiadalo o dvojaké britsko- dánske občianstvo 134 Britov, zatiaľ čo v roku 2019 sa oň dosiaľ uchádzalo až 489 Britov.
Farageova strana, ktorú založil tento rok s cieľom presadzovať vystúpenie z EÚ bez dohody, má kreslá v Európskom parlamente, nie však v britskom zákonodarnom zbore.
Johnson sa tento mesiac s Bruselom dohodol na revidovaných podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva, upravenú dohodu však dosiaľ nepresadil v parlamente.
Z toho, že sa neschválili pasáže brexitovej dohody, ktorú dosiahol s Bruselom tento mesiac, Johnson obvinil zákonodarcov z volenej Dolnej snemovne britského parlamentu.
Corbyn i Johnson vo štvrtok predstavili svoje úplne odlišné vízie pre ďalšie smerovanie Británie, piatej najväčšej ekonomiky sveta.
Úspešné hlasovanie nasledovalo po mesiacoch patovej situácie v britskom parlamente v otázke brexitu, teda vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne vystúpiť z EÚ 29. marca, ďalšími termínmi boli 12. apríl a následne 31. október.
Spravodajský tím RTVS sa pozrie na udalosti okolo brexitu, zhodnotí aktuálny vývoj a ďalšie možné scenáre.
Podnikatelia, ktorí s Britániou obchodujú, sa musia pripraviť na zmeny a oboznámiť sa s novými podmienkami prepravy tovaru.
Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny bude o 10 rokov o 3,5 % nižší ako v prípade, že by Británia zostala v Európskej únii (EÚ), uviedol Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum (NIESR).
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok večer schválili konanie predčasných parlamentných volieb 12. decembra.
Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn predpokladá, že voľby poskytnú šancu na premenu krajiny, aká sa opakuje len raz za generáciu.
Brusel vylučuje, že by bolo možné o dohode s Londýnom, ktorá bola už v uplynulých mesiacoch revidovaná, ďalej vyjednávať. ,aktualizované
Líder labouristov Jeremy Corbyn po zasadnutí tieňového kabinetu uviedol, že bola splnená podmienka strany pre podporu predčasných volieb - teda, že nesmie hroziť bez brexit bez dohody.,aktualizované
Stretnutie sa uskutočnilo na základe iniciatívy fínskeho predsedníctva EÚ. Politici sa na ňom venovali vnútropolitickej situácii v SR, európskym témam a krízovej situácii na sýrsko-tureckej hranici.
Britskí poslanci návrh zamietli pomerom hlasov 299 ku 70.,aktualizované
Povedal však, že je to proti jeho vôli a vyzval Európsku úniu, aby už Británii neposkytla žiadny ďalší odklad.,aktualizované
Boris Johnson predloží v pondelok poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu návrh, aby sa predčasné voľby konali 12. decembra, avšak na jeho schválenie potrebuje dve tretiny hlasov poslancov.
Odhady nemeckej vlády, do ktorých sa FT podarilo nazrieť, ukazujú, že čisté príspevky Nemecka do rozpočtu EÚ prudko stúpnu z 15 miliárd eur v roku 2020 na 33 miliárd eur v roku 2027.
Ak Británia opustí EÚ po dohode o brexite, dohoda o voľnom obchode s Kóreou začne platiť po skončení prechodného obdobia, uviedlo ministerstvo v Soule.
Spojené kráľovstvo však môže vystúpiť z EÚ aj skôr.,aktualizované
Dokument naznačuje, že brexit bez dohody 31. októbra je vylúčený, čo je podmienka súhlasu britských opozičných lídrov s predčasnými voľbami.
Vinársky priemysel v Británii zamestnáva približne 130.000 ľudí v celom dodávateľskom reťazci. Fľaše z EÚ tvoria viac ako polovicu z dovozu vína do kráľovstva.
Ambasádori sa v piatok v Bruseli dohodli, že rozhodovať by sa malo v písomnej procedúre, a nie na mimoriadnom summite lídrov. Nasledujúce stretnutie veľvyslancov bude v pondelok alebo v utorok.,aktualizované
Von der Leyenová tiež povedala, že musí EÚ zvážiť, či Británii povolenie na odklad brexitu udelí, avšak podľa nej sú rozhovory na dobrej ceste a ide len o to, aký dlhý odklad bude.
Lídri zároveň naznačili, že existuje možnosť, že by sa táto lehota mohla skončiť skôr, ako v uvedenom dátume, ak sa podarí ukončiť ratifikačné a schvaľovacie konanie v britskom parlamente ako aj v EP.
Byrne vyjadril obavy z možných nepokojov v rámci komunít, ktoré sa považujú za lojálne voči Spojenému kráľovstvu.
Krajiny EÚ sa zhodli na potrebe predĺženia októbrového termínu pre vystúpenie Británie z EÚ, aby sa predišlo scenáru takzvaného tvrdého brexitu.
Britský premiér je stále presvedčený o tom, že sa mu podarí brexitovú dohodu presadiť v parlamente do 31. októbra, na kedy je stanovený deň odchodu Británie z EÚ.
Ministerský predseda Írskej republiky - ktorého názor na brexit je dôležitý tvrdí, že tzv. flexibilné predĺženie odchodovej lehoty sa už prerokúva.