Hlasovanie v parlamente v utorok (22. 10.) v prospech dohody o brexite ukázalo, že pravdepodobnosť odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) s dohodou je vyššia ako pred nejakým časom.
Predseda Európskej rady Donald Tusk Európskej únii v utorok večer v reakcii rozhodnutia britských poslancov vyhlásil, že odporučí, aby členské krajiny súhlasili s ďalším odkladom termínu brexitu.
Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri napísal, že bude naliehať na európsku dvadsaťsedmičku, aby ďalší odklad brexitu Británii odobrila.
EÚ sa teraz podľa Johnsona musí rozhodnúť, ako sa postaví k jeho nepodpísanej žiadosti o trojmesačný odklad dátumu vystúpenia Británie z Únie, ktorý mu podľa jeho slov nanútili poslanci.,aktualizované
Britský premiér sa usiluje pretlačiť parlamentom svoj návrh dohody o brexite, ktorú dosiahol s Európskou úniou, v priebehu troch dní, pretože odchod Británie z Únie je naplánovaný na 31. októbra.
Predseda Európskej komisie dodal, že Únia čaká na schválenie novej dohody s Londýnom v britskom parlamente, až potom ju schváli ona.,aktualizované
Predseda EP pripomenul, že europarlament je inštitúcia, ktorá bude mať posledné slovo pri schvaľovaní akejkoľvek dohody o brexite.
Vláda však napriek tomu pravdepodobne predloží parlamentu na hlasovane návrh vykonávacieho zákona o dohode, ktorým by sa dokument previedol do britského práva.,aktualizované
Vlády oboch našich krajín a aj zákonodarcovia podporujú takéto referendum a zotrvanie Británie v EÚ, uvádza sa v listoch adresovaných predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.
Britskí poslanci podľa francúzskej vlády musia hlasovať o podstate celej veci, a nie uplatňovať taktiku, ktorej cieľom je získať čas.
Po tom, ako v sobotu britský parlament neschválil revidovanú dohodu o odchode Británie z EÚ, bol Johnson nútený požiadať o trojmesačný odklad termínu brexitu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa ešte cez víkend telefonicky rozprával s britským premiérom Borisom Johnsonom, vyzval na urýchlené vyjasnenie postoja Spojeného kráľovstva.
Nemecký minister Altmaier v pondelok pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk uviedol, že Johnsonova vláda sa pokúsi dosiahnuť hlasovanie o dohode tento týždeň.
Informovali o tom v nedeľu večer britské noviny The Sunday Times.
Johnsonov úrad potvrdil, že premiér zaslal do Bruselu zákonom požadovaný list so žiadosťou o odklad, ale domnieva sa, že na takýto odklad nie je dôvod.
Novú brexitovú dohodu musia ratifikovať tak Európsky, ako aj britský parlament.
Predseda snemovne výboru pre európske záležitosti Ondřej Benešík sa domnieva, že šance na schválenie dohody ešte existujú.
Zdroj AFP z prostredia Európskej únie uviedol, že formulácia reakcie vyžaduje konzultáciu s lídrami EÚ, čo môže trvať niekoľko dní.,aktualizované
Hovorca predsedu Európskej rady nechcel najnovší vývoj okolo brexitu komentovať.
Európsky parlament zatiaľ o brexitovej dohode nebude hlasovať.
Na základe dodatku parlament vyjadruje dohode o brexite iba predbežnú podporu a definitívne ju nepodporí dovtedy, kým nebude schválená legislatíva o jej zapracovaní do britského práva.,aktualizované
McGrory na Twitteri vyzval vládu, aby umožnila referendum, ktoré bude mať v otázke brexitu konečné slovo.
Britský premiér povedal, že jeho nová dohoda o brexite môže urovnať rozpory v britskej politike a zjednotiť bojujúce frakcie.
Keďže Johnsonovi konzervatívci nemajú v parlamente väčšinu, v 650-člennej Dolnej snemovni bude premiér potrebovať aj podporu niektorých opozičných a nezávislých poslancov.
Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.
Britskí poslanci opakovane odmietli brexitovú dohodu, ktorú minulý rok vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová. O aktuálnej dohode budú hlasovať v sobotu a nie je jasné, či dokument prejde.
V oblasti dodávok zbraní do Turecka sa podľa premiéra nehľadala spoločná pozícia európskych krajín a bolo to skôr ponechané na dobrovoľnom prihlásení sa k záväzku zbrane nedodávať.,aktualizované
Lajčák tiež vyjadril sklamanie z neotvorenia prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.
Britský premiér Boris Johnson a EÚ dosiahli tento týždeň revíziu dohody o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z bloku.
Predseda Európskej rady Donald Tusk by podľa vlastných slov v prípade neodsúhlasenia dohody britskými poslancami konzultoval ďalší postup s členskými štátmi EÚ.
Britský parlament by mal o revidovanej dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ hlasovať v sobotu 19. októbra.,aktualizované
Dohodu o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.,aktualizované
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit skonštatoval, že po takmer troch rokoch rokovaní sa podarilo dosiahnuť dohodu o tzv. brexite, ktorá zaručuje riadený odchod Británie z Európskej únie.
Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však oznámila, že stále s dohodou o tzv. brexite nesúhlasí. ,aktualizované
Súčasťou novej dohody už nie je tzv. írska poistka, ktorá bola jedným z hlavných dôvodov neschválenia predchádzajúcej verzie dohody v britskom parlamente.,aktualizované
Každá hodina a každá minúta pred summitom EÚ sa počítajú. Chceme dohodu, napísala na sociálnej sieti Twitter hovorkyňa EK Mina Andreevová.
Nemecká kancelárka apelovala na to, že dohoda je ešte stále možná.
Viaceré diplomatické zdroje z prostredia EÚ naznačili, že nie je celkom jasný harmonogram Európskej rady, tak ako to býva zvykom.
Lídri EÚ sa zídu na summite, na ktorom by mohli schváliť predbežnú dohodu. Problémom je, že dohoda nemusí prejsť britským parlamentom.
Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra Borisa Johnsona rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.