Pondelkový pracovný obed britského premiéra Borisa Johnsona s dosluhujúcim predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Luxemburgu bol "nevyužitou šancou", domnieva sa Weber.
Britský premiér po stretnutí s predsedom EK povedal, že EÚ je "unavená z nekonečných odkladov" brexitu a chce prejsť do ďalšej fázy, keď už obe strany budú riešiť svoje budúce obchodné vzťahy.
Britský premiér Jonhson v minulosti opakovane tvrdil, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne, teda 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.
Dohoda o riadenom brexite, ktorú vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, predvída prechodné obdobie, ktorá má zmierniť šok z odchodu Britov z Únie na oboch stranách Lamanšského prieplavu.
BusinessEurope je lobistická skupina, ktorá hovorí za všetky podniky v 34 európskych krajinách vrátane, Británie.
Po odložení dátumu odchodu z EÚ je teraz britská vláda pripravená vystúpiť z bloku 31. októbra, ale parlament a verejnosť krajiny sú hlboko rozdelení v otázke tzv. rozvodu.
Do horšej situácie môže brexit dostať skôr menších výrobcov. Tí totiž môžu cítiť zvýšený tlak zo strany producentov lacnejších šumivých vín ako talianske prosecco, či španielska cava.
Vyjadrenia britského premiéra prišli pred jeho pondelkovými rozhovormi s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom v Luxemburgu.
Cameron prezradil, že ráno po prehranom referende telefonoval vtedajšiemu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi aj lídrom EÚ a všetkým sa za výsledok hlasovania ospravedlnil.
Termín odchodu Británie z EÚ je stanovený na 31. októbra.
Írsky premiér Leo Varadkar, ktorý na rozdiel od Johnsona povedal, že priepasť medzi Londýnom a Bruselom v otázke dosiahnutia dohody o brexite je ešte stále široká.
Skoro popoludní sa kurz libry nachádzal s plusom 1 % na dennom maxime 1,2456 USD/GBP.
Pôjde o ich prvé osobné stretnutie, odkedy sa Johnson ujal v júli funkcie britského premiéra.
Bruno Le Maire na stretnutí ministrov financií EÚ v Helsinkách zopakoval svoje dôvody na zablokovanie libry v Európe a vyzval na vytvorenie spoločného rámca pre digitálne meny na úrovni Únie.
Rozhovory o brexite stagnujú kvôli požiadavke Borisa Johnsona, aby z príslušnej dohody, vyrokovanej jeho predchodkyňou Theresou Mayovou, bola odstránená takzvaná írska poistka, tvrdí David Sassoli.
Johnson tvrdí, že vláda od interného dokumentu z 2. augusta, zverejneného v stredu, výrazne zrýchlila prípravy na odchod z Európskej únie bez dohody.
Verdikt v S. Írsku nasledoval iba deň po tom, ako odvolací súd v Škótsku uznal, že Johnsonovo pozastavenie činnosti parlamentu na päť týždňov krátko pred vystúpením Británie z EÚ je nezákonné.,aktualizované
Spojenému kráľovstvu totiž hrozí potenciálny nedostatok pohonných hmôt a liekov, dlhé dopravné zápchy v prístavoch a rast cien potravín.
Zverejnenie dokumentu s názvom Operation Yellowhammer (Operácia strnádka) minulý týždeň nariadili vláde poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu.
Nenariadil však zvrátenie tohto kroku.,aktualizované
Nemecká kancelárka tiež uviedla, že je stále šanca na odchod Británie z Európskej únie (EÚ) s dohodou.
Von der Leyenová sa takto vyjadrila v Bruseli, keď oznamovala rozdelenie portfólií medzi jednotlivých komisárov, navrhnutých členskými štátmi EÚ. Novú komisiu ešte musí schváliť Európsky parlament.
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok ani na druhý pokus neschválili návrh premiéra Borisa Johnsona na vypísanie nových volieb na 15. októbra.
Ír Phil Hogan, ktorý je aktuálne komisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, sa stane komisárom pre obchod.
Separátne nemecký výrobca luxusných áut BMW v utorok informoval, že zastaví výrobu v britskom závode v Oxforde 31. októbra a 1. novembra, teda v plánovanom termíne brexitu.
Brexit, ak k nemu dôjde, nie je koniec niečoho, ale je to začiatok nášho budúceho vzťahu, povedala von der Leyenová.
Medzi zamestnávateľmi však zároveň badať známky nervozity pred blížiacim sa termínom brexitu.
Za nové parlamentné voľby hlasovalo 293 poslancov, proti 46. Na schválenie návrhu pritom Johnson potreboval dvojtretinovú väčšinu, teda 434 poslaneckých hlasov.
Poslanci návrh bývalého generálneho prokurátora a súčasného predsedu parlamentného výboru pre tajné služby a bezpečnosť Dominica Grieva schválili pomerom hlasov 311 k 302.
Správu aktualizujeme. ,aktualizované
Hovorca premiéra Johnsona uviedol, že k pozastaveniu činnosti parlamentu dôjde nehľadiac na výsledok hlasovania o vládnom návrhu na vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa mali konať budúci mesiac.,aktualizované
Johnson írskemu lídrovi povedal, že je presvedčený, že dohoda o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, a teda aj riešenie írskej poistky, sa môže dosiahnuť, a Británia tak EÚ opustí v plánovanom termíne.
Ťahúňom ekonomiky bol v júli dominantný sektor služieb.
V roku 2016 pôsobilo v Holandsku 1310 dcérskych firiem nadnárodných spoločností, ktoré mali svoje európske sídlo v Británii, a zamestnávali 114.000 ľudí.
Varovanie prichádza niekoľko hodín predtým, ako najnovšie čísla ukážu, akú daň si hrozba brexitu bez dohody už vybrala.
Poradcovia Johnsona sa v nedeľu stretli s cieľom nájsť stratégiu, ktorá by zmarila snahy britského parlamentu prinútiť vládu odložiť brexit o tri mesiace, ak nebude dosiahnutá nová dohoda s EÚ.
Vláda premiéra Johnsona v uplynulom týždni v priebehu 48 hodín utrpela v parlamente 4 porážky, keď sa spojili poslanci naprieč stranami, aby zablokovali, že 31. októbra príde k brexitu bez dohody.
Britský premiér trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.
Britský parlament požaduje ďalšie odloženie brexitu naplánovaného na 31. októbra do konca januára. Ak by Londýn o to požiadal, mohla by mu Európska únia (EÚ) vyhovieť.
Britský konzervatívny premiér Boris Johnson vymenoval Coffeyovú do funkcie ministerky práce po tom, čo pre nesúhlas s jeho politikou brexitu odstúpila Amber Ruddová. ,aktualizované