Britská premiérka sa s vodcom opozície stretla po tom, čo poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu informovala o výsledkoch mimoriadneho summitu EÚ.
Lagardová na tlačovej konferencii priznala, že odklad predĺži neistotu a nerieši problémy medzi Britániou a EÚ.
Mayová tiež vyzvala opozičnú Labouristickú stranu na pokračovanie dialógu o dohode s EÚ, ktorý prerušil stredajší summit v Bruseli.
AFM očakáva, že 30 až 40 % európskeho trhu s akciami a dlhopismi sa po odchode Británie z Európskej únie (EÚ) presunie do Holandska.
Lídri EÚ a Británie sa na mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra.
Na bruselskom summite sa lídri EÚ27 v noci zo stredy na štvrtok dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, avšak s tým, že situáciu na júnovom summite ešte posúdia.
Lídri Európskej únie a Británie sa na mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra.
Nová povinnosť sa týka spoločností, ktoré do Veľkej Británie dovážajú tovar v hodnote nižšej ako 135 libier (157 eur).
Na summite sa lídri EÚ27 dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, avšak s tým, že situáciu na júnovom summite ešte posúdia.
Premiér SR vysvetlil, že premiéri a prezidenti sa po šiestich hodinách rokovaní rozhodli vyhovieť britskej premiérke Therese Mayovej a predĺžili lehotu na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.
Vo štvrtok skoro ráno o tom informovala televízia Sky News s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje z prostredia EÚ. ,aktualizované
Lídri Európskej únie a Británie sa na summite dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, ale Mayová chce odchod "čo najskôr".
EÚ nevyzvala Britov na odchod. Z našej strany nie je žiadny tlak, je to slobodné rozhodnutie tejto krajiny, odkázal Tajani do Londýna.
Mayová odklad však podmienila tým, že Británia bude môcť odísť z EÚ skôr, konkrétne v okamihu, keď budú splnené podmienky pre riadený brexit.
Pred novinármi český premiér vysvetlil, že videl návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska o ročnom odklade brexitu, do konca marca 2020
Macron v tejto súvislosti dodal, že nie je na 27 členských štátoch Únie, aby sa postavili proti brexitu.
Britská premiérka po príchode do Bruselu, kde sa v stredu koná mimoriadny summit EÚ o odklade odchodu Británie z EÚ do 30. júna, vyslovila nádej, že Británii sa podarí opustiť Úniu pred 22. májom.
Komentár uverejňujeme so súhlasom Českého rozhlasu Plus.
Európski lídri na mimoriadnom summite EÚ zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu do 30. júna, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.
Cieľom je zaistiť hladké vykonávanie celoúnijných a vnútroštátnych krízových opatrení v prípade, že Spojené kráľovstvo 12. apríla alebo neskôr opustí EÚ bez dohody.
Vzdialenosť medzi Westerngrundom a Gadheimom, do ktorého sa má geografické centrum presunúť, je približne 55 kilometrov, autom to trvá necelú hodinu.
Nemecká kancelárka dodala, že ona i nemecká vláda sú toho názoru, že môžu dať obom stranám rozumný čas na to, aby sa dosiahla dohoda o riadenom brexite.
Tento zámer viacero britských eurofóbnych politikov, ktorým sa nepáči možnosť, že Spojené kráľovstvo sa bude musieť koncom mája (23. 5.) zúčastniť na voľbách do EP.
Ďalšími bodmi stretnutia lídrov EÚ má byť situácia v Líbyi, obchodná politika Spojených štátov a kampaň pred voľbami do EP.
Pripustil, že pre Britániu je však kľúčové mať možnosť opustiť Európsku úniu, hneď ako dohodu o podmienkach tzv. brexitu schváli britský parlament.
Šéfka britskej vlády minulý týždeň požiadala predsedu Európskej rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. júna.
Témou krátkeho stretnutia bola aj dianie v Líbyi. Mayová vyjadrila hlboké znepokojenie z nedávnej eskalácie situácie.
Pellegrini si myslí, že odklad bude mať niekoľko podmienok, ktoré budú pravdepodobne v pravidelných intervaloch kontrolovať a podľa toho sa aj správať.
Predseda Európskej rady Donald Tusk zároveň v utorok zverejnil na Twitteri svoj list adresovaný 27 lídrom EÚ, v ktorom stanovil tri podmienky.
Hovorca Downing Street povedal, že obe strany sú naďalej plne odhodlané splniť svoj záväzok ohľadne brexitu.
Predseda ER Donald Tusk zvolal na 10. apríla mimoriadny summit EÚ, ktorom jeho účastníci buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú prípravy na brexit bez dohody.
Belgický premiér Charles Michel na tomto stretnutí privíta lídrov či popredných predstaviteľov krajín severozápadnej Európy.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR František Ružička konštatoval, že brexit jednotu EÚ neohrozil, čo opäť potvrdili aj utorkové debaty ministrov.
Ešte v utorok večer sa Mayová stretne v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Rozhodnutie prijali v rámci Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá zasadá v Luxemburgu.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit spresnil, že EÚ je ochotná poskytnúť britskej strane viac času na dosiahnutie cieľa, ktorým je odobrenie rozvodovej dohody v britskom parlamente.
Premiéri a prezidenti 27 členských krajín v stredu popoludní definitívne rozhodnú, či povolia Británii ďalší odklad odchodu z Únie.
Príslušná legislatíva núti vládu, aby požiadala EÚ o odklad brexitu, ku ktorému má dôjsť v piatok 12. apríla.
Návrh zákona prešiel v treťom čítaní v pomere hlasov 280:46. Snemovňa lordov ho prijala s drobnými pozmeňovacími návrhmi a vrátila ho do Dolnej snemovne britského parlamentu.
Británia by mala EÚ opustiť v piatok 12. apríla, ak Mayová nezíska ďalší odklad termínu brexitu od Únie.