Mayová momentálne žiada o odklad na 30. júna - v nádeji, že dosiahne s labouristami kompromis a presadí v parlamente dohodu v najbližších týždňoch.
Labouristi podporujú miernejšiu formu brexitu než britská vláda.
Najväčší výrobca áut v Británii prijal rozhodnutie o odstávke pred niekoľkými mesiacmi, aby sa pripravil na akýkoľvek výpadok dodávok vyplývajúci z brexitu.
Berlín zdôraznil, že je dôležité, aby zvyšní členovia EÚ rozprávali jedným hlasom, či prijmú alebo neprijmú Mayovej žiadosť o nový odklad brexitu.
Britská vláda bude v pondelok pokračovať v rokovaniach s labouristami.
Británia by mala odísť z EÚ 12. apríla, ak Mayová nezíska súhlas s ďalším odkladom termínu tzv. brexitu od zvyšných členov Únie, ktorí už súhlasili s jeho odložením z pôvodného termínu 29. marca.
Mayová momentálne žiada o odklad na 30. júna - v nádeji, že dosiahne s labouristami kompromis a presadí v parlamente dohodu v najbližších týždňoch.
Mayová vo vyhlásení zverejnenom v sobotu večer priznala, že stratégie jej vlády zamerané na schválenie dohody o brexite v britskom parlamente neboli úspešné.
Len niekoľko dní pred aktuálnym termínom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie - v piatok 12. apríla - Mayová tlačí na opozičných poslancov, aby jej pomohli nájsť kompromisnú dohodu.
Britské vedenie a britský parlament podľa Le Driana musia chápať, že EÚ sa nebude môcť sústavne zaťažovať vzostupmi a pádmi domácej britskej politiky.
Labouristi sa zasadzujú za miernejšiu formu brexitu, vďaka ktorej by Británia aj po vystúpení z EÚ zostala členom colnej únie.
Hovorkyňa ministerstva vnútra uviedla, že pre občanov Británie nevyplývajú nijaké rozdiely z toho, či majú pas s nápisom alebo bez nápisu EÚ - oba sú rovnako platné.
V Británii žije približne 150.000 Španielov, z nich mnohí sa tam vysťahovali práve počas krízy, ktorá sa začala v roku 2008.
Labouristi sa zasadzujú za miernejšiu formu brexitu, vďaka ktorej by Británia aj po vystúpení z EÚ zostala členom colnej únie, pripomína AP.
Nikto z nás nechce budúci týždeň brexit bez dohody, ale taktiež sa chceme vyhnúť postupným odkladom, pretože to len prispieva k neistote, povedal írsky premiér Leo Varadkar.
Ako Centeno povedal na tlačovej konferencii v Bukurešti, krajiny prijali núdzové opatrenia, ktoré pokrývajú všetky systémové aktivity s cieľom znížiť v prípade tvrdého brexitu otrasy na trhu.
Paríž podľa zdroja z prostredia Elyzejského paláca vzal na vedomie oficiálnu žiadosť Londýna o odklad termínu odchodu Británie z Únie do 30. júna.
Predseda Európskej rady Donald Tusk krátko pred zverejnením Mayovej listu avizoval, že navrhne lídrom EÚ tzv. flexibilný odklad termínu vystúpenia Británie z EÚ do 31. marca 2020.
Komentár uverejňujeme so súhlasom Českého rozhlasu Plus.
Dolná snemovňa britského parlamentu schválila v stredu večer návrh zákona, ktorý má zaviazať vládu k ďalšiemu odkladu vystúpenia krajiny z EÚ. O legislatíve musí ešte hlasovať Snemovňa lordov.
Plán labouristov predpokladá zachovanie colnej únie medzi Britániou a EÚ, ako aj účasť Spojeného kráľovstva na spoločnom európskom trhu.
Varadkar zopakoval svoj záväzok dosiahnuť otvorenú hranicu v Írsku s voľným pohybom ľudí a bezproblémovým trhom - bez ciel a kontrol.
Za návrh zákona, ktorý po brexite oslobodí britských občanov od krátkodobej vízovej povinnosti sa vyslovilo 502 poslancov, proti bolo 81 poslancov a 29 členov EP sa zdržalo hlasovania.
Konkrétne sa na tom zhodli v Bruseli účastníci diskusie s názvom Británia bez EÚ: love/hate relationship.
Hlavný ekonóm agentúry Boris Glass v správe konštatuje, že piata najväčšia ekonomika na svete by bola do konca roku 2018 o 3 % väčšia, ak by krajina nehlasovala v referende o odchode z bloku.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca.
Belgický politik Verhofstadt prirovnal živé vysielanie z často búrlivých debát o brexite v Dolnej snemovni britského parlamentu k Premier League, najvyššej anglickej futbalovej súťaži.
Premiérka nevylúčila ani variant brexitu, pri ktorom by Británia ostala v colnej únii s EÚ.
Nemecká kancelárka však dodala dodala, že s riešeniami musí prísť v prvom rade Británia.
Podľa Moscoviciho sa zvyšuje riziko, že Británia 12. apríla vystúpi z únie bez dohody.
Mayová v utorok po zasadnutí kabinetu oznámila, že Spojené kráľovstvo požiada o ďalšie odloženie termínu brexitu.
Ak už bolo raz rozhodnuté hoc pod vplyvom nezmyslov a manipulácie s verejnou mienkou, musí to tak zostať, aj keby traktory padali?
Lobistická skupina zahraničných bánk uviedla, že hoci finančné inštitúcie tvrdo pracujú na prípravách na brexit, nebude všetko kompletne nastavené.
Index nákupných manažérov IHS Markit a logistického inštitútu CIPS pre britský sektor služieb dosiahol v marci 48,9 bodu. Na porovnanie, vo februári zaznamenal 51,3 bodu.
Text dohody bude predložený na hlasovanie v pléne EP vo štvrtok 4. apríla.
Corbyn v utorok oznámil, že je ochotný rokovať s premiérkou Mayovou o podobe brexitu s cieľom vyriešiť vzniknutú patovú situáciu.
Líder britskej opozície takto reagoval na skoršie vyhlásenie predsedníčky britskej vlády o tom, že by sa chcela s Corbynom stretnúť.
Mayová podľa agentúry dúfa, že sa jej za ten čas podarí presvedčiť poslancov britského parlamentu, aby podporili vystúpenie Británie z EÚ na základe dohody.,aktualizované
Nikdy neopustíme Írsko ani írsky ľud, nech sa deje, čo sa deje, pretože táto súdržnosť je základným princípom európskeho projektu, povedal Macron.
Navrhovatelia chcú, aby ich iniciatívu prerokovala snemovňa 4. apríla, keď sa bude zaoberať aj ďalšími poslaneckými návrhmi týkajúcimi sa brexitu.