Britská Bank of England (BoE) a Európska centrálna banka (ECB) sú podľa vlastných vyhlásení pripravené poskytnúť likviditu v prípade, že by po brexite bez dohody hrozilo zmrazenie trhov.
Podľa Barniera je Európska únia pripravená na to, že Veľká Británia bude aj naďalej súčasťou colnej únie alebo nadviaže s EÚ podobné vzťahy, ako je to v prípade Nórska.
Demonštranti z organizácie Extinction Rebellion sa podľa AP vo verejnej sieni Dolnej snemovne vyzliekli do spodnej bielizne počas toho, ako poslanci debatovali o brexite.
Dva zo štyroch návrhov, ktoré majú byť predmetom hlasovania, počítajú s tým, že Spojené kráľovstvo bude mať aj naďalej blízke ekonomické vzťahy s EÚ.
Ekonómovia Goldman Sachs v poznámke pre klientov skonštatovali, že politici v Londýne sa stále snažia o realizáciu výsledku referenda.
Prezident BDI Dieter Kempf vo svojom vyhlásení tiež upozornil, že britské hospodárstvo bude v prípade neriadeného tvrdého brexitu bez dohody, čeliť vážnej recesii.
EasyJet, ktorý je najväčším dopravcom na druhom najväčšom britskom letisku Gatwick, najnovšie očakáva stratu v prvej polovici roka pred zdanením vo výške približne 275 miliónov libier.
Šéf ekonomického ústavu Wifo Christoph Badelt v piatok pri predstavovaní spoločnej prognózy oboch ústavov povedal, že brexit spomalí rakúsku konjunktúru maximálne o 0,1 až 0,2 %.
Členovia strany podľa The Guardian reagovali na premiérkine vyjadrenia o možných voľbách v prípade, že britský parlament dohodu o brexite neschváli ani na štvrtý pokus.
Na protestoch, ktoré organizovala skupina Border Communities Against Brexit sa zúčastnili aj bývalý predseda Sinn Féin Gerry Adams a jeho nástupkyňa vo funkcii Mary Lou McDonaldová.
Premiérka povedala, že Británia potrebuje alternatívnu cestu vpred po tom, ako Dolná snemovňa v piatok ani na tretí pokus neschválila dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie.
Wales by v prípade brexitu bez dohody podľa BBC patril medzi hospodársky najviac zasiahnuté oblasti Spojeného kráľovstva.
Za dohodu o brexite hlasovalo 277 konzervatívcov, päť labouristov a štyria nezávislí poslanci.
Británia mala pôvodne EÚ oficiálne opustiť 29. marca.
Za dohodu hlasovalo 286 poslancov a 344 ich bolo proti.,aktualizované
Ak premiérka Theresa Mayová zvládne tento týždeň presadiť svoju dohodu o brexite v parlamente, Spojené kráľovstvo opustí EÚ 22. mája a začne sa prechodné obdobie.
Uviedol, že je to posledná šanca, ako zabezpečiť, že sa brexit odloží do 22. mája.
Ak by britský parlament dohodu na tretí pokus schválil, odišla by Británia z Únie až 22. mája. A post premiérky by podľa svojho stredajšieho vyhlásenia opustila aj Mayová.
Mayová v stredu oznámila, že odstúpi, ak Dolná snemovňa parlamentu na tretí pokus schváli dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom vyrokovala jej vláda.
Zákonodarcovia však nebudú hlasovať o politickej deklarácii o budúcich vzťahoch medzi Londýnom a EÚ, ktorá je súčasťou dohody.
Práve piatok 29. marca bol pôvodným termínom odchodu Británie z EÚ.,aktualizované
Pôvodným dátumom brexitu mal byť 29. marec. Lídri krajín Európskej únie sa dohodli na dvoch dátumoch pre odklad brexitu.
Británia mala pôvodne EÚ oficiálne opustiť 29. marca.,aktualizované
Predsedníčka severoírskej Demokratickej unionistickej strany Fosterová v rozhovore pre Sky News povedala, že jej strana nemôže súhlasiť s dohodou, ktorá poškodí úniu.
Briti sú podľa prieskumu presvedčení, že poslanci by mali súhlasiť s návrhom, že o akejkoľvek dohode by pred jej schválením v parlamente mali rozhodnúť občania v referende.
Podľa BBC Mayová tiež povedala, že v druhej fáze rokovaní s EÚ o novom usporiadaní vzťahov s Bruselom už nebude stáť na čele britskej vlády.
Z pôvodne 16 poslaneckých návrhov vybral predseda Dolnej snemovne osem.
Za návrh zákona hlasovalo všetkých 139 prítomných poslancov.,aktualizované
Za návrh hlasovalo 331 poslancov proti ich bolo 287.
Legislatívou pre prípad tvrdého brexitu má byť pozmenených 19 zákonov, okrem iných napríklad zákon o daňových poradcoch, zákon o príspevku na pohreb.
Slovenský zákon o brexite vstúpi do účinnosti len v prípade, že Veľká Británia vystúpi z EÚ bez dohody a jeho cieľom je najmä riešenie situácie Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii, povedal F.Ružička.
Podľa pôvodných plánov mala Británia opustiť EÚ 29. marca. Voľby do europarlamentu sa budú na konci mája.
Gibraltár má status Zámorského územia Spojeného kráľovstva. Jeho obyvatelia majú britské občianstvo, ale polostrov si okrem obrany a zahraničných vecí všetky oblasti spravuje samostatne.
Odloženie odchodu ostrovnej krajiny z EÚ o dva roky umožní Británii zásadné prehodnotenie brexitu.
Spolu s petíciou, ktorú podpísal rekordný počet viac ako 5,75 milióna britských občanov, bude Dolná snemovňa 1. apríla rokovať aj o ďalších dvoch petíciách súvisiacich s brexitom.
Na tzv. lex brexit bolo schválené skrátené legislatívne konanie. Druhé a tretie čítanie návrhu zákona sa teda uskutoční ešte na súčasnej 43. schôdzi parlamentu. ,aktualizované
Zámerom legislatívy je prijať potrebné opatrenia, ktoré SR pripravia na situáciu, ak by nastal tvrdý brexit, a minimalizujú aspoň niektoré bezprostredne hroziace negatívne dosahy.
Británia dováža z kontinentálnej Európy zhruba 5 % až 6 % elektrickej energie. Dováža aj zemný plyn, a to prostredníctvom plynovodov z Európskej únie a Nórska a formou LNG z Ruska, USA a Kataru.
Ukázala to najnovšia správa Inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (ESRI).
Diskusií a analýz na tému brexitu je mnoho, Havran vo svojej relácii ponúkne na túto tému nový, trochu netradičný pohľad.