Briti sa aj v marci pred vyhlásením blokád na zastavenie šírenia nového koronavírusu zásobili tovarom s dlhou životnosťou.
Dokument v rozsahu 1246 strán, ktorý podľa BBC definuje každý aspekt obchodných vzťahov medzi Londýnom a Bruselom, obsahuje zhruba 800 strán príloh a dodatkov.
Stúpenci odchodu Británie z EÚ sa dlhodobo spoliehajú na podpísanie priaznivej obchodnej dohody so Spojenými štátmi.
Európsky parlament rozhodne o ratifikácii obchodnej dohody s najväčšou pravdepodobnosťou až v novom roku.
Predseda EP poďakoval aj podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi za jeho prácu pri zabezpečovaní dôsledného dodržiavania dohody o vystúpení.,aktualizované
Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo.,aktualizované
Obe strany už vyriešili aj posledný sporný bod, ktorým bol rybolov.
Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska 31. januára 2020 vystúpilo z EÚ a začalo plynúť prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie.
Podporili ich predovšetkým pozitívne správy z rokovaní medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou, ktoré signalizujú, že obe strany sa blížia k obchodnej dohode.
Dohodu ešte stále musí schváliť britský premiér Boris Johnson aj EÚ, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.
Hlavným uzlom pre prepravu tovarov medzi Holandskom a Britániou je prístav Rotterdam, cez ktorý sa ročne medzi týmito krajinami prepraví zhruba 40 miliónov ton tovaru.
Európska únia urobila posledný pokus o dosiahnutie dohody, v otázke rybolovu však pretrvávajú výrazne rozdielne názory.
Vedenie Národnej zdravotnej služby zdôrazňuje, že zdravotníci sú unavení a vyčerpaní a šokovú vlnu brexitu bez dohody by zdravotníctvo nemuselo zvládnuť.
Brusel je však pripravený pokračovať v rokovaniach s Londýnom aj v budúcom roku.
Rybolov je jednou zo sporných oblastí pri rokovaniach o budúcich obchodných vzťahoch.,aktualizované
Ak sa Londýn a Brusel do 10 dní nedohodnú, na obchod medzi Európskou úniou a Britániou sa budú vzťahovať pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Ak sa do konca roka nepodarí nájsť nejaký spôsob, ako prelomiť patovú situáciu, obchodné vzťahy medzi oboma stranami budú po Novom roku zaťažené clami a hraničnými kontrolami.
Pozrite si prehľad udalostí spojených s brexitom.
Problém je v tom, že farmári na ostrovoch sú veľmi závislí od pracovníkov z Európskej únie (EÚ).
Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v tejto súvislosti pre televíziu Sky News v nedeľu vyhlásil, že blok by mal upustiť od „neprimeraných požiadaviek“.
Očakáva sa, že akýkoľvek záver rokovaní bude známy pravdepodobne pred Vianocami.
Od zostrelenia ukrajinského lietadla, cez brexit a koronavírus, nepokoje v Bielorusku, až po kozmické lety či prezidentské voľby v USA. Pozrite sa s nami na momenty, ktoré tvorili rok 2020.
Británia vystúpila z EÚ 31. januára tohto roka a od 1. januára 2021 už po skončení tzv. prechodného obdobia nebude patriť do spoločného trhu Únie.
Británia vystúpila z EÚ 31. januára tohto roka a od 1. januára 2021 už nebude patriť do spoločného trhu Únie.
Britský minister poverený prípravami na brexit Michael Gove vyhlásil, že akékoľvek narušenia v britských prístavoch po skončení sa prechodného obdobia budú mať len krátke trvanie.
Brusel sa však obáva, že Londýn chce dohodu, ktorá by mu naďalej poskytovala preferenčný prístup na jednotný únijný trh.
Johnson trvá na tom, že Británia po tom, čo na konci roka opustí jednotný trh EÚ, nadobudne plnú kontrolu nad prístupom k svojim vodám.
edným z najproblematickejších bodov je rybolov, na ktorom môže dohoda stroskotať. Británia trvá na prevzatí kontroly nad svojimi vodami, zatiaľ čo EÚ si chce do nich udržať prístup.,aktualizované
Britský premiér pred kabinetom zdôraznil, že chce dosiahnuť obchodnú dohodu, ale nie za každú cenu.
Británia sa stala prvou krajinou s najvyššou úverovou známkou, ktorá utrpela zníženie ratingu o dva stupne.
Kontaktné centrum je dostupné bezplatne.
Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení sa takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu.
Obe strany balansujú na pokraji tzv. neriadeného brexitu bez dohody.
Írsko bude najpostihnutejšou európskou krajinou, ak sa Británia a Európska únia nedohodnú
Poverili sme našich vyjednávačov, aby pokračovali v rokovaniach a preskúmali, či je možné dosiahnuť dohodu aj v takejto neskorej fáze, vysvetlila von der Leyenová.,aktualizované
Britská vláda naposledy ohlásila, že od 1. januára 2021 zruší sankčné clá na mnohé americké produkty, ktoré zaviedla Európska únia.
Na britskej strane bude potrebné zaviesť nové kontroly tovarov a pokiaľ Británia opustí EÚ bez dohody, pribudnú aj clá a množstvové obmedzenia.
Ak nebude uzavretá dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Tovar dovážaný zo Spojeného kráľovstva bude podliehať colnému konaniu. Týka sa to aj objednávok z internetových obchodov, ak bude ich cena vyššia ako 22 eur.
Johnson vyhlásil, že šance Británie na dosiahnutie pobrexitovej obchodnej dohody s EÚ miznú.