Zákonodarcovia Dolnej snemovne britského parlamentu schválili poslanecký návrh, podľa ktorého k tvrdému brexitu nedôjde za žiadnych okolností, v žiadnom čase.
Poslanci následne naopak odmietli nezáväzný návrh, ktorý mal zaviazať vládu, aby sa usilovala o odklad brexitu do 22. mája. ,aktualizované
Parlamentom schválené opatrenia majú jednostranný charakter a predpokladajú recipročné kroky britskej strany.
Nemecká kancelárka zároveň vyhlásila, že je v záujme oboch strán, aby bol odchod Británie usporiadaný.
Vláda premiérky Terezy Mayovej zverejnila plán dočasného colného režimu po brexite bez dohody po tom, čo zákonodarcovia v utorok (12. 3.) druhýkrát odmietli dohodu s EÚ.
Ide o núdzové pravidlá zamerané na zmiernenie záťaže, ktorá môže vzniknúť na cestách a letiskách v prípade, že Británia bude mať od apríla štatút tretej krajiny.
Generálny riaditeľ reťazca supermarketov Morrisons David Potts potvrdil, že evidujú známky nákupu tovarov do zásoby. Vraj sa dobre pripravili na to, čo sa deje v spojení s brexitom.
Riziko odchodu Spojeného kráľovstvá z Európskej únie bez dohody sa opäť zvýšilo v utorok (12. 3.) keď britský parlament už po druhý raz odmietol zmluvu o odchode Británie z Európskej únie.,aktualizované
V stredu by poslanci Dolnej snemovne mali hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody, ktoré však podľa pozorovateľov tiež nebude úspešné.
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na druhý pokus neschválili v utorok dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej.
Nemecku, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, podľa DIHK chýba momentálne približne 1,6 milióna kvalifikovaných zamestnancov.
Nemecký minister zahraničných vecí to uviedol v reakcii na utorňajšie hlasovanie britských zákonodarcov.
Po tvrdom brexite by malo byť od cla oslobodeného 82 % dovozu z krajín Únie. Momentálne je to 100 %.
Pôvodný dátum pre brexit bol stanovený na 29. marca.
Rezort však vývoj počtu konzulárnych dožiadaní priebežne sleduje a je pripravené reagovať.
Nigel Farage je bývalým šéfom Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorý pred referendom o brexite v roku 2016 patril k hlavným tváram kampane za odchod Británie z Európskej únie.
Poľutovanie nad neúspešným hlasovaním o dohode vyjadril hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Za dohodu hlasovalo 242 poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu proti ich bolo 391. ,aktualizované
Televízia Sky News odhadla, že britská premiérka Theresa Mayová prehrá v utorok v poradí už druhé kľúčové hlasovanie v britskom parlamente o dohode o brexite.
Poslanec Škótskej národnej strany na margo večerného hlasovania o dohode uviedol, že už teraz je jasné, že premiérka utrpí porážku, a to ťažkú.
Kurz libry tesne po 13.00 h SEČ klesol o 0,71 % na 1,3056 USD/GBP.
Verdikt generálneho prokurátora je úderom pre Mayovú, ktorá sa snaží presvedčiť poslancov podporujúcich brexit, aby počas utorkového hlasovania podporili ňou predkladanú dohodu.,aktualizované
Pochybnosti o tom, do akej miery zaručujú dohodnuté zmeny právo Británie odstúpiť jednostranne od tzv. írskej poistky, však panujú naprieč celým politickým spektrom.
Od júla 2018 do dnešných dní vzniklo na Slovensku 163 nových firiem s majiteľom z Veľkej Británie.
V roku 2017 predstavoval slovenský export do Spojeného kráľovstva 4,447 miliardy eur a z celkového vývozu do Británie dominovali s podielom takmer 40 % práve automobily.
Voľby do EP sa budú konať v dňoch 23. - 26. mája.
Ak sa v utorok nenájde podpora pre dohodu o odstúpení, znamená to, že nie je vôbec podpora pre brexit, skonštatoval Juncker.
Premiérka Theresa Mayová dosiahla v pondelok na poslednú chvíľu na rokovaniach s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Štrasburgu právne záväzné zmeny v tejto dohode.
Juncker vyzval britských poslancov, aby dohodu podporili a zdôraznil, že buď bude táto dohoda, alebo k brexitu možno nedôjde vôbec.
Približne 80 % britského luxusného tovaru sa vyváža do zahraničia. Európa je najväčším trhom Spojeného kráľovstva.
Slovensko presadzuje, aby Británia opustila Úniu na základe vyrokovanej dohody. Pracujúcich Slovákov v Spojenom kráľovstve by tak brexit nezasiahol.
Poslanci dolnej komory britského parlamentu budú v utorok opätovne hlasovať o dohode o tzv. riadenom brexite, ktorú presadzuje premiérka Theresa Mayová. ,aktualizované
V prípade vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie bez dohody je aj podľa slovenského rezortu dopravy možné očakávať negatívny vplyv na poštové zásielky s obsahom tovaru v podobe zvýšenej doby dopravy.
Brexit podľa webstránky ministerstva školstva neovplyvní postupy v oblasti uznávania dokladov na účely pokračovania v štúdiu a iné účely.
Ministerstvo tiež na stránke vysvetľuje, čo je brexit a v akom štádiu sú rokovania o ňom a ponúka na stiahnutie informačné materiály.
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú o dohode o vystúpení Británie z EÚ druhýkrát hlasovať v utorok 12. marca.
Európske burzy brzdí aj brexit.
Pre držiteľov vodičských oprávnení z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ, ako sú USA, Kanada, Srbsko, Japonsko a Nový Zéland, budú platiť tie isté podmienky ako v súčasnosti.
Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorého termín je stanovený na 29. marca, môže byť odložené len do začiatku júla, spresnil Tajani.
EÚ aj Británia na predchádzajúcich rokovaniach o brexite už o návrhu poistky diskutovali - jej cieľom je vyhnúť sa zavedeniu tvrdej hranice na ostrove Írsko.