Ministerstvo pre odchod z EÚ v utorok (26. 2.) uviedlo, že domáci HDP by mohol byť v priebehu 15 rokov stratiť 6,3 % až 9 % v porovnaní s tým, ak by sa zachovali aktuálne obchodné podmienky.
Sánchez v prejave v parlamente však vyhlásil, že chce, aby odklad konečného termínu brexitu priniesol aj konkrétne výsledky.
Akýkoľvek odklad musí schváliť 27 ostatných členských krajín EÚ, zdôraznil Barnier pre rozhlasovú stanicu France Info.
Stredajšie hlasovanie v Dolnej snemovni bude nasledovať po týždňoch politického manévrovania v tejto hlavnej, volenej komore britského parlamentu.
Briti by v ČR mali mať až do konca budúceho roku rovnaké práva ako občania členských krajín EÚ.
Prepad slovenskej ekonomiky ovplyvní najmä pokles exportu automobilov, ktoré tvoria takmer 40 % vývozu do Británie.
Podľa poslancov krajín V4 je dohoda, ktorú EÚ vyrokovala s premiérkou Spojeného kráľovstva Theresou Mayovou, najlepšia možná, no rešpektujú, že ju britský parlament odmietol.
Práva priznané týmito opatreniami budú podmienené rovnocennými právami, ktoré Spojené kráľovstvo poskytne prevádzkovateľom z ostatných 27 členských štátov EÚ.
Česká národná banka odhaduje, že tvrdý brexit by zhoršil ekonomický rast o 1,4 percentuálneho bodu.
Čistá strata rozpočtu EÚ spôsobená brexitom bude vo výške 7,25 % rozpočtu EÚ. Pri proporčnom dofinancovaní by Slovensko krylo 0,64 % výpadku.
Uviedla, že 12. marca umožní v Dolnej snemovni parlamentu druhé hlasovanie o dohode o brexite.,aktualizované
Prieskum objasňuje nálady obyvateľov krajiny v období, keď sa Spojené kráľovstvo pripravuje na vystúpenie z Európskej únie, čo je najväčšia politická zmena od konca druhej svetovej vojny.
Carney vo výročnej správe pre zákonodarcov zároveň uviedol, že podľa členov Bank of England, ktorí rozhodujú o úrokových sadzbách, ich odpoveď na šok z neriadeného brexitu nie je automatická.
Slovenskí občania by mali venovať dostatočnú pozornosť otázkam sociálneho zabezpečenia.
Najviac postihnutí by mohli byť ľudia, ktorí o systéme prihlasovania vzhľadom na nízku informovanosť nikdy nepočuli. Problémy by mohli mať aj pre tí, ktorí by nedokázali preukázať doklad o bydlisku.
Lang odhaduje, že po neriadenom vystúpení Británie z Únie bude HDP Nemecka len tento rok približne o 17 miliárd eur nižší.
Možný odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody spôsobuje problémy globálnemu leteckému priemyslu, ktorý sa vo veľkej miere opiera o integrované dodávateľské reťazce a distribučné centrá.
Odloženie brexitu by podľa Bloobmergu mohlo položiť Mayovej kabinet a spôsobiť rozkol v jej Konzervatívnej strane.
Strana už v minulosti vyhlásila, že podporí nové referendum ako poslednú možnosť, ak sa jej nepodarí dosiahnuť nové voľby alebo zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ.
Mayová v nedeľu naznačila, že britský parlament bude môcť opätovne hlasovať o dohode o riadenom brexite najskôr 12. marca, čo je iba 17 dní predtým, ako Británia plánuje opustiť EÚ.
Británia má vystúpiť z EÚ 29. marca. Poslanci Dolnej snemovne však ešte neschválili dohodu o podmienkach tzv. rozvodu, ktorá by uľahčila odchod Spojeného kráľovstva z európskeho bloku.
Britský denník The Guardian už v nedeľu s odvolaním sa na nemenované zdroje z EÚ napísal, že odchod Británie z Európskej únie, tzv. brexit, by mohol byť napokon odložený až na rok 2021.
Britská premiérka, ktorá sa ocitla pod tlakom odložiť odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie, využila svoj pobyt na summite v Egypte aj na stretnutia s viacerými predstaviteľmi Únie.
Británia by mala Európsku úniu opustiť 29. marca. Britskí poslanci však zatiaľ stále neschválili dohodu, ktorá by riešila vzťahy Británie s EÚ po brexite.
Materiál o príprave Slovenska na brexit bez dohody podporili aj zástupcovia sociálnych partnerov na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.
V prípade odloženia brexitu na rok 2021 by Británia zostala členskou krajinou EÚ aj počas 21-mesačného obdobia, ktoré malo byť pôvodne prechodným obdobím po brexite.
Vyše polovica Britov (58 percent) sa domnieva, že počas rokovaní o brexite bola EÚ voči Británii neprimerane tvrdá.
Dostávam veľa otázok od Slovákov, ktorí žijú vo Veľkej Británii. Ale keďže stále nie je jasné, za akých podmienok Veľká Británia z Únie vystúpi, je veľmi ťažké presne odpovedať, povedala M.Beňová.
Spolupráca v eurovoľbách by mohla pripraviť cestu pre prípadný spoločný postup opozície pred tohtoročnými voľbami do poľského parlamentu a budúcoročnými prezidentskými voľbami v Poľsku.
Spojené kráľovstvo doteraz bolo čistým platcom a jedným z najväčších prispievateľov do rozpočtu Únie.
Britskí poslanci v januári odmietli dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Premiérka sa odvtedy pokúša vyrokovať zmeny, ktoré by uspokojili dolnú komoru britského parlamentu.
Z hľadiska zahraničného obchodu v oblasti poľnohospodárskych a potravinárskych komodít nepredstavuje Veľká Británia pre Slovensko rozhodujúcu krajinu vzájomného obchodovania.
Mária Solárová, ktorá pracuje v IT sektore, poznamenala, že zatiaľ nevie, čo sa stane po 29. marci.
Investície firiem v Británii už klesli štyri štvrťroky po sebe, čo je najdlhšie obdobie od roku 2009, keď ekonomika čelila globálnej finančnej kríze.
Len 24 z 28 lídrov členských štátov EÚ potvrdilo, že sa zúčastnia na summite v Egypte.
Banka v piatok uviedla, že neriadený brexit bez dohody bude mať veľmi vážny a okamžitý negatívny vplyv na takmer všetky odvetvia írskej ekonomiky.
Vláda chce, aby legislatíva prešla írskym parlamentom v zrýchlenom konaní pred plánovaným odchodom Británie z EÚ, ku ktorému by malo dôjsť 29. marca.
Austin sa podľa vlastných slov nehodlá pripojiť k Nezávislej skupine, ktorú v parlamente v tomto týždni vytvorili ôsmi odídení labouristi a traja nezaradení konzervatívci.
Občania SR, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, budú mať nárok na započítanie odpracovanej doby do nároku na všetky dávky vrátane dôchodku a budú mať oprávnenie poberať všetky dávky.
Podľa jedného zo zdrojov sa kabinet obáva, že stúpenci brexitu v parlamente by správu mohli vnímať ako ďalšiu snahu o vystrašenie a odporcovia zase za dôkaz, že k odchodu bez dohody nesmie dôjsť.