Vláda tým chce zabezpečiť požadovanú flexibilitu pre švajčiarske podniky.
Zároveň to podkope schopnosť sektora vyvíjať vozidlá novej generácie s nulovými emisiami.
Banka požiadala francúzske regulačné úrady o otvorenie obchodného miesta s názvom SIGMA X Europe. A jeho štart sa očakáva do 4. januára.
Od februára plynie 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa Brusel a Londýn majú dohodnúť na vzájomných obchodných vzťahoch platných od 1. januára 2021.
Írsky premiér Micheál Martin však stále dúfa, že sa do konca týždňa objaví obrys dohody o voľnom obchode po brexite.
Neústupná politika britského premiéra Borisa Johnsona komplikuje rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.
Priemysel podporili obavy z potenciálneho šoku po decembri, keď sa skončí prechodné obdobie po brexite.
Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka.
Tímy ďalej pokračujú v práci, aby obchod medzi EÚ a Britániou mohol bez problémov pokračovať aj po 1. januári 2021.
Británia v januári vystúpila z EÚ, ale do konca roka prebieha vzájomná obchodná výmena ako za čias jej členstva, teda bez ciel, kvót a byrokracie.
Ako Martin povedal, USA pod vedením Bidena budú viac presadzovať spoluprácu na multilaterálnej úrovni a aj Británia by sa mala vydať týmto smerom a s EÚ spolupracovať.
Obaja európski diplomati povedali, že program rokovaní je možné aktualizovať na poslednú chvíľu, ak by smerovali k prelomu alebo kolapsu.
Dohodu musia ratifikovať parlamenty na oboch stranách Lamanšského prielivu.
Prechodné obdobie, na ktorom sa obe strany dohodli po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, platí do 31. decembra.
Obe strany musia vyriešiť hlavné záležitosti, týkajúce sa rybolovu a trhových regulácií.
Po takmer dvoch týždňoch intenzívnych rozhovorov v snahe uzavrieť dohodu, ktorá by obom stranám ušetrila bilióny eur, sa stále nepodarilo prekonať niektoré rozdielne názory.
Írsky minister zahraničných vecí v utorok uviedol, že stále dúfa v dohodu medzi EÚ a Britániou.
Británia oficiálne vystúpila z Európskej únie 31. januára.
Rozhovory, intenzívne a tajné, sú poslednou snahou o uzavretie novej dohody o partnerstve, keď sa koncom tohto roka skončí prechodné obdobie po vystúpení Británie z EÚ.
Donald Trump je viac naklonený vytvoreniu užších vzťahov s Veľkou Britániou, kým Biden sa prikláňa k Európskej únii.
Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu o obchode, obom stranám hrozí zavedenie ciel, čo ešte viac poškodí ich ekonomiky, ktoré decimuje pandémia nového koronavírusu.
Zmeny v oblasti cezhraničného pohybu tovarov a služieb však nastanú bez ohľadu na to, či sa preferenčnú obchodnú dohodu podarí dosiahnuť.
Británia formálne opustila EÚ 31. januára 2020, vtedy sa začalo prechodné obdobie, ktoré bude trvať do konca roka a počas ktorého je ešte stále súčasťou colnej únie a jednotného trhu EÚ.
Obe strany sú pod veľkým tlakom, aby dosiahli dohodu, ktorá by im ušetrila miliardy.
Británia sa na írskom exporte podieľa približne 10 %. V prípade agroproduktov a výrobkov potravinárskeho sektora predstavuje podiel až 38 % a ešte viac v prípade exportu hovädzieho mäsa.
Vyjednávači sa na ďalších rozhovoroch dohodli necelý týždeň po tom, ako britský premiér Boris Johnson pohrozil, že k uzatvoreniu obchodnej dohody nemusí dôjsť.
Príslušný návrh zákona označili duchovní za "katastrofálny precedens". List podpísal canterburský arcibiskup Justin Welby spolu ďalšími štyrmi arcibiskupmi.
Britská vláda avizovala, že tento týždeň vyzve britské firmy, aby urýchlili prípravy na nový colný režim.
Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier ponúkol, že príde budúci týždeň do Londýna, aby obe strany pokračovali v rokovaniach.
Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020, avšak do konca roka platí tzv. prechodné obdobie, počas ktorého zostáva v platnosti väčšina pravidiel Únie.
Británia a EÚ sa už mesiace snažia uzavrieť dohodu, ktorá by mala upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.,aktualizované
Rozhovory medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom o obchode a budúcich vzťahoch uviazli nateraz v slepej uličke.
Britský premiér Johnson a predsedníčka Európskej komisie sa zhodli na nedostatočnom pokroku rozhovorov o urovnaní budúcich vzťahov.
Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus v súvislosti s brexitom upozornil na možné škrty v sociálnej oblasti.
Johnson určil termín na dohodu o obchodnej zmluve s EÚ na 15. októbra.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost uviedli, že sa k dohode pomaly blížia, aj naďalej však ostávajú otvorené tri citlivé body.
Britský premiér Boris Johnson v sobotu francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi povedal, že preskúma všetky možnosti dosiahnutia obchodnej dohody s EÚ.
Po oficiálnom vystúpení Británie z EÚ 31. januára začala plynúť 11-mesačná lehota na dosiahnutie dohody, ktorá by riešila obchod v hodnote približne 900 miliárd USD (764,66 miliardy eur).
EÚ už niekoľkokrát uviedla, že každoročné rokovania o rybolovných kvótach sú neakceptovateľné, nemenované únijné zdroje však signalizovali možný kompromis.
Pandémia ochorenia COVID-19 podľa Maasa spôsobila, že dosiahnutie dohody je pre obe strany ešte naliehavejšie.