Posledné deviate kolo rokovaní sa skončilo v piatok a dohoda zatiaľ nie je na stole.
Johnson ešte v septembri stanovil, že konečný termín rokovaní o budúcom partnerstve medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom musí byť 15. október.
Podľa stanoviska EK porušenie ustanovení o takzvanej írskej poistke, ktorá je súčasťou vlaňajšej dohody o brexite, bude zároveň porušením medzinárodného práva.
Podľa dohody o brexite má zostať Severné Írsko naďalej užšie prepojené s vnútorným trhom EÚ a colnou úniou.,aktualizované
Omar Ali z EY uviedol, že s blížiacim sa koncom prechodného obdobia firmy začínajú realizovať posledné fázy príprav na brexit vrátane relokácií.
Zvlášť veľké riziko ciel hrozí výrobcom elektromobilov, keďže ich kľúčové prvky, ako sú batérie, pochádzajú z krajín mimo bloku.
Rámcová dohoda, ktorá nadobúda účinnosť 1. januára, bude upravovať kontrolné opatrenia, licencie a výskum a uľahčí tiež vzájomnú výmenu kvót a prístup do vôd oboch krajín.
Väčšina z bánk poukázala na britskú legislatívu o vnútornom trhu, ktorá porušuje časť pôvodnej dohody o brexite podpísanej Londýnom a Bruselom v januári.
Citlivou otázkou pri uzatváraní dohody o brexite bola takzvaná írska poistka.
Londýn aj Brusel sa zhodujú na tom, že dohodu o voľnom obchode je potrebné uzavrieť do polovice októbra, aby bol dostatok času na jej ratifikáciu pred nadobudnutím platnosti 1. januára 2021.
Americká banka JP Morgan začiatkom tohto týždňa oznámila, že presunie aktíva v hodnote 200 miliárd eur z Británie do Frankfurtu nad Mohanom.
Podľa nej politické a ekonomické dôsledky pandémie pravdepodobne zmiernia alebo skryjú zlyhanie pri zabezpečení obchodnej dohody s Európskou úniou (EÚ).
Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží návrh zákona, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o brexite.
Demokrati sa takisto obávajú, že brexit bez dohody ohrozí mier v Severnom Írsku. To na základe dohody z Veľkého piatka z roku 1998 udržiava otvorené hranice s Írskou republikou.
Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o tzv. brexite.
Britský premiér vyzval parlament, aby nedal EÚ príležitosť rozdeliť Britániu.
Ekonómovia zároveň dodali, že takýto vývoj pravdepodobne donúti centrálnu banku Bank of England (BoE) zvýšiť nákupy dlhopisov a prípadne aj znížiť úrokové sadzby do negatívneho pásma.
Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o tzv. brexite, teda vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.
ACEA požaduje od vyjednávačov oboch strán, aby urgentne zabezpečili dohodu s nulovými clami.
Britská vláda v stredu predložila legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.
V USA sú síce jednania o obchodných dohodách delegované na prezidenta, ale každú dohodu musia neskôr schváliť obe komory Kongresu.
Všetky podrobnejšie informácie k brexitu sú dostupné na portáli finančnej správy, rovnako ako na jej sociálnych sieťach.
Vláda Borisa Johnsona v pondelok oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky.
Detaily navrhovaných zmien vyvolali obavy medzi predstaviteľmi EÚ, ktorí Londýn vyzvali, aby dodržiaval všetky dohodnuté záväzky. Znepokojenie v tejto súvislosti vyjadril aj írsky premiér Martin.
Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v reakcii na článok Financial Times vyhlásil, že bude požadovať od Londýna vysvetlenie celej záležitosti.
Verím britskej vláde, že implementuje dohodu o vystúpení, ktorá je záväzkom podľa medzinárodného práva a nevyhnutnou podmienkou akéhokoľvek budúceho partnerstva, povedala Leyenová.,aktualizované
Barnier povedal, že od svojho Davida Frosta, ktorý vedie rokovací tím britskej strany, požiada o informácie za účelom lepšieho pochopenia zámerov britskej vlády.
Britská libra sa v reakcii na správu voči doláru aj euru oslabila približne o pol percenta.
Bezproblémové pokračovanie vzájomného obchodu potrebujú viaceré sektory, od automobilového cez farmaceutický až po potravinársky.
Podľa Barniera nie je Londýn v týchto otázkach príliš flexibilný. Stále však verí, že dohoda o nových vzťahoch, ktorá nahradí doterajšiu desiatky rokov trvajúcu spoluprácu, je stále možná.
Po odchode Británie z EÚ k 31. januáru tohto roku začali obe strany intenzívne diskusie s cieľom vymedziť nový rámec svojich budúcich vzťahov a uzavrieť dohodu o voľnom obchode.
Hlavný britský vyjednávač David Frost obvinil Brusel, že bráni pokroku v rokovaniach. ,aktualizované
Hlavný britský vyjednávač David Frost minulý týždeň vyjadril očakávanie, že sa pobrexitovú dohodu podarí uzavrieť už v priebehu septembra.
Hlavný britský vyjednávač Frost sa na budúci týždeň opätovne stretne s vyjednávačom EÚ pre pobrexitové vzťahy s Britániou Michelom Barnierom.
O právo na pobyt môžu až do 30. júna 2021 žiadať občania krajín EÚ a tiež Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska, ktorí do Británie prišli do konca tzv. prechodného obdobia.
Počet Britov snažiacich sa získať pas niektorej z krajín EÚ takisto prudko stúpol, a to o vyše 50 percent. V Nemecku vzrástol počet žiadostí o 2000 percent.
Uvedomujeme si, že globálne dodávateľské reťazce sú pod značným tlakom, uviedlo britské ministerstvo zdravotníctva.
Všetkých 27 štátov EÚ požaduje od Británie tzv. rovnaké podmienky, ak chce mať naďalej voľný prístup na lukratívny jednotný trhu bloku so 450 miliónmi obyvateľov po uplynutí prechodného obdobia.
Ochrana práv občanov Spojeného kráľovstva je našou absolútnou prioritou, povedal britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth.
Britský veľvyslanec končí svoju diplomatickú misiu na Slovensku po šiestich rokoch.