Podľa Barniera Británia neukázala ochotu dostať rokovania zo slepej uličky v oblastiach týkajúcich sa rovnakých konkurenčných podmienok a rybolovu.
Slovensko je v týchto dvoch zoznamoch evidované odlišne. Podľa jedného z nich patrí medzi rizikové krajiny z pohľadu šírenia nového koronavírusu.,aktualizované
Napriek oficiálnemu vystúpeniu z EÚ sa Británia stále nachádza v prechodnom období, kde aj naďalej dodržuje pravidlá stanovené Úniou.
Britská vláda uviedla, že čoskoro by mala zverejniť podrobnosti o tom, ako to na hraniciach medzi Britániou a EÚ bude fungovať.
Toto odvetvie už pritom oznámilo stratu tisícov pracovných miest v dôsledku pandémie nového koronavírusu, pretože opatrní zákazníci sa naďalej vyhýbajú kamenným obchodom.
Británia oficiálne opustila Európsku úniu 31. januára, do konca tohto roka, počas prechodného obdobia, však musí rešpektovať všetky právne predpisy EÚ.
Stretnutie v Bruseli bolo prvé osobné stretnutie od vypuknutia pandémie nového koronavírusu, čo vyvolávalo veľkú nádej, že sa podarí dosiahnuť pokrok.
Názory oboch strán na kľúčové otázky sú však stále veľmi vzdialené, preto je na tento týždeň naplánované „zintenzívnenie rokovaní“.
Zdá sa, že Británia zmiernila svoj bojový postoj k 27-člennej EÚ.
Britský premiér Boris Johnson chce byť podľa slov nemeckej kancelárky schopný definovať rozsah vzájomných vzťahov s EÚ, ale následne bude musieť akceptovať aj ich dôsledky.
Podľa štátneho tajomníka spolkového ministerstva financií Jörga Kukiesa sa banky musia pripraviť na najhorší možný výsledok, teda na to, že Británia a Európska únia sa nedohodnú na obchodnej dohode.
Rokovania sa začali pred troma mesiacmi, niekoľko týždňov po tom, ako Británia koncom januára po 47 rokoch vystúpila z EÚ.
Prechodné obdobie sa skončí v pôvodne stanovenom termíne 31. decembra 2020, v súlade s ustanoveniami dohody o brexite.
Šefčovič, ktorý je spolupredsedom spoločného výboru, v správe pre médiá tiež uviedol, že britská strana o možnosti predĺženia prechodného obdobia, ktoré vyprší 31. decembra, neuvažuje.
Zdôraznil, že úplné a včasné vykonávanie dohody o brexite je nevyhnutné pre budovanie vzájomnej dôvery medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Británia formálne opustila EÚ 31. januára, keď sa začalo prechodné obdobia, ktoré má trvať do konca tohto roka.
Do ukončenia prechodného obdobia musia obe strany dosiahnuť novú pobrexitovú obchodnú dohodu.
Rozhovory o pobrexitovej obchodnej dohode medzi EÚ a Britániou od februára dostatočne nepokročili.
Nissan minulý týždeň uviedol, že zatvorí svoj závod v Barcelone v Španielsku v decembri ako súčasť globálneho znižovania nákladov.
Britská vláda aj napriek pandémii nového koronavírusu zatiaľ vylučuje akékoľvek predĺženie prechodného obdobia a rokovaní.
Rozhovory zamerané na nové vzťahy medzi EÚ a Britániou po skončení sa jej viac ako 40-ročného členstva v bloku totiž uviazli a dohodu potrebujú uzavrieť do konca roka.
Ak Británia nebude plniť znenie dohody o brexite, ktorú uzavrela vlani na jeseň s EÚ, k dohode nedôjde, varoval hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Prečítajte si celé znenie bezpečnostných opatrení platných od 20. mája.
Po desiatkach rokov obchodnej politiky určovanej Európskou úniou chce Londýn uzatvoriť s krajinami po celom svete dohody o voľnom obchode.
Dnes skončilo tretie kolo rozhovorov o pobrexitovej obchodnej dohode medzi EÚ a Britániou, ktoré prebiehalo prostredníctvom videokonferencie.
Frost dodal, že EÚ naďalej trvá na dohodách týkajúcich sa rybolovu a takého prístupu rybárov do britských vôd, ktorý je nezlučiteľný zo statusom Británie ako nezávislého pobrežného štátu.
Británia na konci januára 2020 vystúpila z EÚ, čo jej umožňuje začať obchodné rokovania s inými krajinami, vrátane USA.
Prechodné obdobie, počas ktorého by sa Brusel a Londýn mali dohodnúť na budúcich vzťahoch, sa končí 31. decembra.
Prechodné obdobie sa má skončiť 31. decembra a ak odvtedy Londýn a Brusel nedosiahnu dohodu o obchode, dôjde k zavedeniu ciel podľa pravidiel WTO a ďalším prekážkam exportu aj importu.
Stanley Johnson bol jedným z prvých britských úradníkov v Bruseli ako poslanec Európskeho parlamentu a neskôr aj ako člen Európskej komisie.
Ak obe strany do konca tohto roka nedokážu dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, Spojené kráľovstvo bude musieť obchodovať s EÚ s tarifami a kvótami.
Vzhľadom na najnovší vývoj okolo (ochorenia) COVID-19 sa budúcotýždňové kolo rokovaní v Londýne v pôvodne plánovanej podobe neuskutoční.
Spojené kráľovstvo sa stalo prvou členskou krajinou, ktorá opustila Úniu, po 47 rokoch spoločnej histórie s európskym integračným projektom.
Sporným bodom je rybolov. Británia chce separátnu dohodu o rybolove, ktorá by sa každý rok obnovovala, čo Barnier označil za nepraktické.
Z podnikov, ktoré sa zúčastnili na februárovom prieskume BoE, až 76 % očakáva, že neistota súvisiaca s brexitom bude trvať najmenej do roku 2021.
Londýn chce, aby sa obe strany najneskôr do konca prechodného obdobia (31. decembra 2020) dohodli na vzťahoch, ktoré budú vychádzať "z priateľskej spolupráce rovného s rovným".
Podľa spresnení EK sa spoločný výbor skladá zo zástupcov EÚ a Spojeného kráľovstva a je zodpovedný za dohľad nad vykonávaním a uplatňovaním dohody o brexite.
Británia vystúpila z Európskej únie 31. januára a v najbližších dňoch sa začnú rokovania medzi Londýnom a Bruselom o podobe budúcich vzťahov.
František Ružička upozornil, že nové rokovania budú zložitejšie, ako boli tie o brexite, už aj preto, že pri nich musí každá krajina vrátane Slovenska sledovať aj svoje záujmy.
Británia bude pri rokovaniach vychádzať z existujúcich dohôd o voľnom obchode medzi EÚ a ďalšími krajinami.