Bob by rád odkázal mladej generácii, ktorá bývalý režim nezažila, aby nepovažovala demokraciu a slobodu za garantovanú samozrejmosť. Je v ich rukách, či ich budú mať alebo nie.
Novinkou bolo poznávanie architektonických objektov, ktoré začali stavať v novom štáte a sú známe pod názvom Salón republiky.
Dávne podoby kultúrno-historických dominánt, námestí a ulíc mnohých miest si možno porovnať so súčasnosťou.
Československá hymna sa skladala z dvoch častí. Prvú časť tvorila sloha českej piesne Kde domov můj, druhú časť zas prvá sloha piesne Nad Tatrou sa blýska.
Životný osud Kriegela zaujal českého dokumentaristu a spisovateľa Ivana Fílu, ktorý o Krieglovi viac porozprával v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.
Výpravný historický projekt je súčasťou série podujatí k 100. výročiu vzniku Československa, organizátori sa však zamerali na obdobie, ktoré je menej zmapované.
Historickú situáciu v Nitre počas roku 1918 podrobne približuje 20 panelov pripravených Štátnym archívom v Nitre.
Na sadení stromu sa zúčastnila aj Daniela Hricová, vedúca košického klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.
V nedeľu 11. novembra pri príležitosti stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny mal kvet červeného maku na odeve pripnutý aj Rudlovčan Jozef Horváth.,aktualizované
S príhovorom vystúpil aj slovenský kňaz Šebastián Košút, ktorý si tiež prevzal ocenenie za jeho protikomunistickú činnosť.
Či to bude štát, kde právo a spravodlivosť bude platiť pre každého rovnako, odkázali Obyčajní.
Andrej Kiska pripomenul, že pred 29 rokmi sme si vybojovali slobodu, demokraciu a ešte čosi veľmi dôležité.
Podľa Pašku si pripomíname významné udalosti, keď sa spoločnosť oslobodila spod jarma určitého režimu a posunuli sme sa k tomu, že si sami spravujeme štát.
Na novembrové udalosti reaguje aj Boris Kollár zo strany Sme rodina.
Ministerka vnútra tiež pripomenula, že ľudia si môžu prečítať akúkoľvek knihu, pozrieť každý film.
Lídri SaS vyhlasujú, že ich strana je súčasťou tohto zápasu, nesie pochodeň slobody aj tými najtmavšími dňami našej politickej reality.
Predseda parlamentu si podľa svojich slov na cintorínoch kladie otázku, čo by povedali ľudia, ktorí ubližovali a čo tí, ktorí trpeli.
Ľudia hneď zavčasu ráno vyhodili kytice od premiéra Andreja Babiša (hnutie ANO) a podpredsedu Poslaneckej snemovne českého parlamentu Tomia Okamuru (SPD), ktorí ich položili ešte v nočných hodinách.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí volá slovenskú verejnosť pripomenúť si, za aké hodnoty sme spustili masový občiansky odpor pred 29 rokmi.
Babiš a Okamura pravdepodobne nechceli, aby sa kladenie kvetov k pamätníku na Národnej triede nieslo v podobnom duchu ako pred rokom, keď ich demonštranti vypískali.
Mladší a starší obyvatelia Slovenska a ani obyvatelia západného, stredného a východného Slovenska sa štatisticky významne nelíšia mierou dôležitosti potreby žiť v demokraticky spravovanej spoločnosti.
Podľa Trnku spolupráca so Zakarpatskou oblasťou posledné roky zaostávala, no postupne sa ju kraju darí obnoviť.
Podľa Danka chce byť V4 v rámci EÚ akousi hybnou silou, otvárať nové témy a zároveň dosiahnuť, aby sa jej západné európske štáty nebáli.
Vo výskume bolo spracovaných 220 dotazníkov a spolupracovali aj vysoké školy.
Vystúpenie v českom parlamente bude už tretím zahraničným zákonodarným zborom, v ktorom bude Danko rečniť.
Hodnota projektu po verejnom obstarávaní dosiahla takmer 380.000 eur s DPH. Monument je vyrobený z atmosférickej, pomaly korodujúcej ocele. Názory verejnosti na jeho vzhľad sa rôznia.
Pri príležitosti ukončenia prvej svetovej vojny to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Hoci pamätník mal stáť už v roku 1928, snaha stroskotala na neschopnosti dohodnúť sa, kde bude umiestnený.
Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných celkovo 7686 vojnových veteránov, z toho 7559 sú novodobí veteráni a 127 veteráni druhej svetovej vojny.
Najväčšou a možno povedať najhomogénnejšou nemecky osídlenou oblasťou na Slovensku bol Spiš. Pomníky padlým sa tu však nachádzajú minimálne.
Tragédia sa zapísala medzi najkrvavejšie prevratové udalosti roku 1918 na Slovensku.
Schôdza bude venovaná 100. výročiu prvého zasadnutia Česko-Slovenského Revolučného národného zhromaždenia. Pri tejto príležitosti vystúpi so svojím príhovorom v pléne aj Danko.
Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je dramatik, publicista a riaditeľ Paláca Lucerna Ladislav Snopko.
Tvorcovia z celého sveta mali deväť mesiacov na vytvorenie originálnych šachových problémov.
Prezentácie Sonetov pripomínajú 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny i vzniku Československa, ako aj 25. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Prvá rusínska národná rada deklarovala jednotu uhorských a haličských Rusínov a vyzvala ich k spolupráci a k spoločnému postupu.
Dočasnú vládu pre Slovensko, ktorej členmi boli Vavro Šrobár i skalický rodák Pavol Blaho, priviezol do Skalice 6. novembra 1918 špeciálny vlak z Prahy.,aktualizované
Historické zábery dokumentujú vojnové obdobie od augusta 1914, kedy prebiehal v Krakove nábor mužov do poľských légií.
Organizátori stavili na zmes hudobných štýlov vrátane vážnej hudby v podaní slovenského husľového virtuóza Dalibora Karvaya a jeho manželky, sólistky Slovenského komorného orchestra Michaely Karvay.
Občianske združenie Slovenská vexilologická spoločnosť zaregistrovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky 19. októbra 2018
Pamätnú tabuľu v nedeľu odhalil minister obrany Peter Gajdoš.