Juraj Minčík na OH 2000 v Sydney získal bronz v C1 a medzi singlistami patril roky ku svetovej špičke.
Jej výnimočné úspechy v športe ocenili viacerými oceneniami a poctami. Šesťkrát získala titul najlepšej športovkyne Slovenska a na nedávnej oslave SOV patrila medzi najjagavejšie hviezdy.
Kľúčové boli podľa Černáka najmä projekty vytvorenia samostatnej ceduľovej banky, vzájomného platobného styku a založenia nezávislej slovenskej diplomacie a zahraničného obchodu.
To, že na konci spoločného štátu bol rezort pôdohospodárstva finančne úplne na dne, zavinil podľa Bacových slov predovšetkým štátny rozpočet.
V mnohých oblastiach dosiahla podľa šéfa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory slovenská ekonomika vyššiu dynamiku ako česká.
Zdrojom ekonomického rastu Česka aj Slovenska po rozdelení bol podľa analytika inštitútu Iness Radovana Ďuranu jednoznačne prechod na trhové plánovanie ekonomiky.
Výrazným faktorom, ktorý vplýval na atmosféru prvých rokov samostatnej SR, boli podľa Malovej obavy o každodennú bezpečnosť.
Historik Miroslav Londák pripomenul, že v priebehu desaťročí existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov sa nepodarilo z ekonomického hľadiska dosiahnuť na Slovensku úroveň českých krajín.
Upozornil však, že kým Slováci češtine stále dobre rozumejú, mladá generácia Čechov má problémy s porozumením slovenčiny. Tento trend sa podľa neho už nedá zvrátiť.
Aj keď Česi a Slováci vnímali mnohé historické udalosti odlišne, za sto rokov si vzájomne veľmi pomohli a v roku 2018 budú toto obdobie bilancovať, povedal v TABLET.TV veľvyslanec SR v Česku P.Weiss.
Podľa historika Jána Rychlíka istá skupina obyvateľstva mala ilúzie, že sa samostatné Slovensko stane východným Švajčiarskom.
Rozvoj automobilového priemyslu v bývalom Československu po Nežnej revolúcii nebol možný bez zahraničného partnera.
Federálne zhromaždenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky schválilo 13. novembra 1992 Ústavný zákon č. 541/1992 o delení majetku ČSFR.
Od 1. januára 2009 - dňa zavedenia eura v Slovenskej republike, sa stala súčasťou Eurosystému, tvoriaceho systém centrálneho bankovníctva eurozóny v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.
Po rozpade Československa si ľudia na nové mince a bankovky museli počkať. Vlády sa rozhodli okolkovať staré federálne bankovky, než sa začali tlačiť a raziť nové platidlá.
Rozdeleniu Česko-Slovenska predchádzalo v rokoch 1990-1992 množstvo stretnutí a rokovaní československých, českých aj slovenských politikov i štátnych inštitúcií.
Pozrite si prehľad najvýznamnejších udalostí, ktoré formovali tvár samostatnej Slovenskej republiky. ,aktualizované
Strieborné zberateľské mince sú vyrobené v bežnom vyhotovení aj vo vyhotovení proof.
Dejinné udalosti, ktoré sa podpísali pod pozitívne vnímanie Slovenska medzi jeho obyvateľmi a v zahraničí, intenzívne vnímali a sledovali aj redaktori a fotoreportéri TASR.
Pozrite si profily bývalých aj súčasného prezidenta SR.
Vtedajšie Federálne zhromaždenie ČSFR prijalo 25. novembra 1992 ústavný zákon o zániku spoločnej federácie, ktorý nadobudol platnosť o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.
Súčasťou špeciálnej témy budú aj názory odborníkov na budovanie slovenskej diplomacie či na historické súvislosti vzniku samostatnej SR.
Najväčším z nich budú Pamätníky prvej svetovej vojny.
Pri príležitosti osláv týchto dejinných udalostí sa uskutoční rad podujatí, podľa Weissa ich v priebehu budúceho roka bude vyše 50.
Za podujatie, ktoré si bude vyžadovať najkomplexnejšiu prípravu, označil hovorca rezortu kultúry Deň Martinskej deklarácie (30.10.) – oslavu 100. výročia vzniku prvej Československej republiky.
Vláda SR určila za národného koordinátora pre prípravu spoločných osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou a Českou republikou Vladimíra Valoviča, riaditeľa Slovenského inštitútu v Prahe.
Známa sociologička uviedla, že historický akt rozdelenia pred 25 rokmi vnímajú oba národy odlišne.