Školu, ktorú navštevujú mladí speváci, podporuje v rámci rozvojovej pomoci Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Keni.
Za vznikom a úspešným ekonomickým rastom banky stáli najmä Ján Vesel, Viliam Paulíny, Ľudovít Medvecký a Vladimír Fajnor.
Aby bolo podľa čoho vyučovať, bola poruke učebnica Slovenský pravopis pre neučených v 20 lekciách a 50 úlohách.
Pozývame vás do Kaviarne na Patrónke. Sledujte reláciu Róberta Kotiana a jeho hostí.
Obyvatelia Modry, vinohradníckeho mestečka neďaleko Bratislavy, sa dozvedeli o Martinskej deklarácii aj o novom štáte až 1. novembra od evanjelického farára a politika Samuela Zocha.
Lipa bola zasadená pri príležitosti desiateho výročia založenia ČSR. Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch.
Lipu striebristú zasadili na kopci Flagstaf Hill v populárnom parku Schenley s výhľadom na mesto a má pripomínať vznik nezávislého a demokratického štátu.
Spolok bude pripravovať i rôzne aktivity s odkazom na česko-slovenskú spoločnú históriu.,aktualizované
V medzinárodných listinách sa písalo o Česko – Slovensku, až neskôr sa z názvu slovenského národa stala gramatická koncovka, povedal v TABLET.TV podpredseda SNS Anton Hrnko.
Prijali ju účastníci deklaračného zhromaždenia v Turčianskom Svätom Martine.
Autorkami tabule sú študentky Vysokej školy výtvarných umení Soňa Halásová a Linda Pavelková.
Samuel Zoch mal podľa Mrvu ako župan okrem iného veľkú zásluhu na tom, že v národnostne zmiešanej Bratislave nedošlo po rozpade Uhorska k veľkým národnostným konfliktom.
Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol diplomat Rastislav Káčer.
Autorom návrhu stodukátu je medailér Branislav Rónai.
V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou.,aktualizované
Vznik ČSR si v metropole dolného Zemplína pripomenuli aj piatkovým (26. 10.) podujatím Špacirki na kaveju.
O prezidentskú záhradu sa starajú spoločne mestská časť Bratislava - Staré mesto a Kancelária prezidenta SR.
V deň vzniku ČSR vznikla aj Československá tisková kancelář a prvé správy označené značkou ČTK sa takisto už na druhý deň, 29. októbra 1918, objavili v novinách.
Predstavenie svojím edukačným charakterom je určené primárne žiakom druhého stupňa základných škôl a študentom stredných škôl a gymnázií.
Na začiatku roku 1919 stále nebolo jasné, aký bude status Bratislavy a najmä neboli jasne vytýčené štátne hranice.zoch
Rad Bieleho leva dostali in memoriam prvorepublikoví generáli Josef Bílý, Stanislav Čeček a Karel Husárek, bojovník proti nacizmu Jan Gajdoš a predseda troch česko-slovenských vlád Antonín Švehla.
Predseda OKS Ondrej Dostál upozornil, že hoci pri príležitosti 100. výročia vzniku 1. ČSR bolo tohtoročné stretnutie špecifické, zároveň potvrdzuje a rozvíja každoročnú tradíciu.
Súčasťou programu bola prehliadka jednotiek a techniky českej armády, polície, hasičov, zdravotníkov, pražskej mestskej polície, ale aj hradnej a čestnej stráže. ,aktualizované
Americký minister obrany James Mattis sa zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel.
Primátor Bratislavy pri odhalení pamätnej tabule zvýraznil dôležitosť, ktorú mala prvá republika pre rozšírenie a prehlbovanie vzťahov medzi slovenským a českým národom, ale aj pre samotnú Bratislavu.
Významnú úlohu v procese kreovania ČSR zohrala aj Deklarácia slovenského národa prijatá 30. októbra 1918 v Martine.
Prezident Andrej Kiska nazval vznik prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale i cestu, ktorá k nemu viedla, úžasnými momentom.
Putin zdôraznil, že Rusko a Česká republika zdieľajú kultúrne a duchovné väzby.
Na pietnom akte sa zúčastnili za slovenskú stranu prezident Andrej Kiska, predseda vlády Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ale aj minister obrany SR Peter Gajdoš.,aktualizované
Ministerka vnútra skonštatovala, že v našich dejinách máme len málo ľudí, ktorí dokázali byť takými veľkými Slovákmi a Európanmi zároveň ako bol Milan R. Štefánik.
Odťažitý vzťah mala k 28. októbru aj početná nemecká menšina, ktorá mala v Československu viac než 23-percentný podiel, v Čechách, na Morave v Sliezsku dokonca približne tretinový.
Rezort diplomacie poukázal na to, že prvá republika bola v európskom kontexte funkčným štátom s pluralitnou demokraciou a dala českému i slovenskému národu silnú demokratickú tradíciu.
Traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia sa v nedeľu zúčastňujú na oficiálnych oslavách výročia v Prahe.
Lubo Špirko sa narodil v Levoči (1965). Vyrastal v Trnave a do Bratislavy prišiel študovať jadrové inžinierstvo na Technickej univerzite.
Pamätník sa teraz, pri príležitosti 100. výročia ukončenia vojny a vzniku Československej republiky, obec rozhodla vyčistiť, zvýrazniť vyblednuté mená padlých a upraviť aj jeho okolie.
Hoci bol Štefánik po vzniku štátu ospevovaný a neskôr sa totalitný režim snažil jeho meno z pamäti národa vymazať, podľa Kisku sú jeho duch a myšlienky stále živé.
Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár - to sú mená, ktoré spája dátum 28. októbra.,aktualizované
Komentár M. Kopcsaya k stému výročiu založenia Československa.
Či sa nám to páči alebo nie, dnešná slovenská štátnosť je do istej miery popretím a odmietnutím československej štátnosti. Preto vzťah k nej bude na Slovensku vždy iný ako v Česku, povedal J.Marušiak.
Tri stĺpy podopierajú vrchnú časť pamätníka s nápisom Vo svornosti sila.