Premiéra snímky sa uskutoční v utorok 30. októbra na Dvojke v hlavnom vysielacom čase.
Babiš to uviedol po slávnostnom otvorení výstavy Spoločné storočie.
Ako skonštatoval Danko, československá deklarácia sa inšpirovala francúzskou Deklaráciou práv človeka a občana z roku 1789.
Pozvaní hostia i dobrovoľní hasiči si spoločnú históriu Slovákov a Čechov uctia slávnostným pochodom a kladením vencov, po ktorom zaznie slovenská i česká hymna.
Tomáš Garrigue Masaryk ju vypracoval pôvodne pod názvom Vyhlásenie československej nezávislosti.
Podľa občianskeho aktivistu Martina Konečného daný strom – lipu malolistú -zasadili práve v tom čase.
Séria spomienkových podujatí bude pokračovať vo štvrtok 18. októbra pri spisovateľovom pamätníku na Rázusovom nábreží v Bratislave.,aktualizované
Súčasťou medzinárodnej konferencie venovanej histórii lesníctva v období spoločného štátu, ale aj súčasnej spolupráci, bola aj výsadba lipového jubilejného hája.
Lipy republiky, resp. Stromy slobody symbolizovali vznik prvej Československej republiky, v rokoch 1918 až 1919 ich vysadili tisíce.
Činohra uvedie 9. novembra novú inscenáciu klasickej českej veselohry Ladislava Stroupežnického Naši furianti v preklade Ľubomíra Vajdičku, ktorý je zároveň režisérom predstavenia.
Virtuálna výstava Telegram z Martina ponúkne exkurz do dejín spolupráce Čechov a Slovákov, ktorá sa cielene začala rozvíjať od vzniku Československej jednoty v roku 1896.
Tradíciu, ktorá vznikla v roku 1981, neprerušilo ani rozdelenie republiky.
Novovzniknutá republika nemala štátnu banku a tak v novembri zriadené ministerstvo financií rozhodlo, že v obehu ostanú rakúsko-uhorské mince a bankovky.
V pondelok 15. októbra príde do trnavského Divadla Jána Palárika (DJP) Slovácke divadlo s inscenáciou Přes ploty. Vznikla podľa rovnomennej knihy slovenského sociológa a publicistu Fedora Gála.
V čase Slovenskej republiky (1939 – 1945) sa ľudácki lídri odhalení pomníkov zúčastňovali pravidelne.
Počas desiatich rokov sa od vzniku ČSR do Košíc prisťahovalo takmer 16.000 nových obyvateľov, čo prinieslo aj bytovú krízu.
Československé opevnenie sa budovalo len tri roky, od roku 1935 do roku 1938.
Sadenie stromu organizátori pokryli výlučne z dobrovoľných príspevkov.
Okrem nahrávania programu Rádio Devín na cestách v Košiciach sa verejnosť môže zúčastniť koncertu rezidenčného súboru Rádia Devín – Quasars Ensemble.
Partnerský program Národnej gardy štátu Indiana a Ozbrojených síl SR získal cenu Woodrowa Wilsona ako uznanie 25-ročného budovania spoločnej bezpečnosti medzi Spojenými štátmi a Slovenskou republikou.
Diváci sa môžu tešiť na vystúpenie folklórneho súboru Máj, rapera Kaliho a skupiny Gladiátor. Po koncertoch príde na rad o 21.00 h ohňostroj.
Elektráreň Hodonín dodala v roku 2017 do Holíča približne 90.000 GJ z celkovo vyrobených 500.000 GJ tepla.
Ďalšie z podujatí z cyklu Čaj o piatej u Rákociho prinesie dve prednášky historikov, ktorí na základe vedeckého výskumu detailne popísali vznik Československej republiky z pohľadu Prešovčanov.
Do hlavného autorského kolektívu bol prizvaný aj Juraj Kozák. Na spoluprácu s ním a samotnú výstavbu veže zaspomínal hlavný inžinier projektu Stanislav Májek.
Na mnohých miestach sa vyskytli rabovačky, húfne sa strhávali staré maďarské nápisy z budov.
Absolventka pražskej DAMU organizuje tiež Festival českej a slovenskej tvorby pre deti a na Slovensko priniesla projekt Celé Slovensko číta deťom, ktorý ju inšpiroval práve v ČR.
Má ísť o špeciálne šľachtené odrody olejnatých a dekoratívnych ruží z bulharského Údolia ruží.
Na polceste medzi pamätníkom a vyhliadkovou vežou na Dukle sa nachádza pamätník Míľnik – Volanie, ktorý symbolizuje vstup československých vojakov na územie Československej republiky.
Okrem koncertov k jubileu má KFP program na celú sezónu 2018/2019, a to s novým šéfdirigentom.
S iniciatívnou oceniť dokumentaristov udalostí z augustových dní 1968 prišiel filmový dramaturg, režisér a publicista Rudolf Urc.
Obrazy vytvorené rôznou technikou spestrujú sošky a objekty z dreva, keramiky a iných materiálov či artexové dielo s rozmermi 1,2x0,9 metra od Evy Linhartovej.
Nad podujatím prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska.
Jeho hosťami budú český popularizátor astronómie Jiří Grygar a kozmonaut Ivan Bella. Festival si pripomenie i 40 rokov od letu do vesmíru prvého československého kozmonauta.
Československá stopa, ktorú Masaryk v Topoľčiankach zanechal, je podľa zámockej sprievodkyne Lýdie Némethovej mimoriadne hlboká ešte aj dnes.
Jednotné Československo malo podľa českého historika zdôrazniť v období jeho vzniku národnú homogenitu mnohonárodnostného štátu.
Jedným z hlavných motívov jeho kandidatúry bolo aj 100. výročie vzniku Československa.
Rozhovor so slovenským historikom, vedúcim Katedry histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Róbertom Letzom.
Lipový park osloboditeľov je v Senici od roku 1928. Spolu 22 stromov vysadili okolo pamätníka padlých v 1. svetovej vojne.
Návštevníci si budú môcť pozrieť aj výstavu policajných veteránov áut VB z čias ČSSR, uniforiem, a tiež budú môcť ísť na prehliadku objektu.
Pomník sa nachádza v strede dediny, povedľa potoka. Podľa starostu Juraja Tencera ho dala postaviť obec. Je dielom obecného kamenára Rízika.