Október roku 1918 bol mesiacom, ktorý sa nezmazateľne zapísal aj do histórie procesu budovania samostatného štátu Slovákov.
Orchester sa predstaví pod taktovkou nového čestného šéfdirigenta ŠKO Žilina, medzinárodne renomovaného českého dirigenta Leoša Svárovského.
Podľa rezortu sa Európa, vrátane Slovenska, z týchto udalostí poučila a situácia je v súčasnosti iná.
Spoločenská rubrika prináša nekrológy za rozhlasovou redaktorkou Gabrielou Horečnou a jazykovedcom Milanom Majtánom.
Rôzne ukážky približujú dobu, keď sa začínal život nového spoločného demokratického štátu Čechov a Slovákov.
Martin Benka (1888-1971) svojou tvorbou položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol renesančným človekom so všestrannými výtvarnými, hudobnými a literárnymi umeleckými záujmami.
Dom Bedricha Smotanu z roku 1908 bude mať opäť dočasne na balkóne nápis Hotel Podper. Nebude v ňom chýbať tematický program.
V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou.,aktualizované
Pôda konferencie bude priestorom, kde záujemcovia budú môcť získať informácie aj o súčasnom vnímaní výročia v jednotlivých národných historiografiách, ale i v rôznych krajinách Európy.
o tom, ako bol v roku 1917 v uhorskom sneme prijatý zákon o uctení si hrdinov, nariaďujúci každej obci uctiť si pamiatku padlých a vystavať pomník, sa výstavba pomníkov zintenzívnila.
V amfiteátri na Šoltésovej ulici v Martine sa od 13.00 h postupne predstavia skupina Vidiek, Beáta Dubasová, Robo Grigorov, Marie Rottrová, Richard Müller, Helena Vondráčková a skupina Turbo.
Na ploche 1400 štvorcových metrov bolo vyše 2000 zbierkových predmetov zapožičaných zo 43 inštitúcií, s ktorými spolupracovalo 124 odborníkov.
Výstava sa venuje i Dňu vojnových veteránov, ktorý sa celosvetovo pripomína každý rok 11. novembra.
Trnavský samosprávny kraj sa bude okrem rekonštrukcie pomníka podieľať aj na podujatí, ktoré sa uskutoční 6. novembra pri príležitosti 100. výročia príchodu slovenskej vlády do Skalice.
Podľa slov Pavla Dubčeka jeho otec sa tajne stretával s politikmi z Talianska, neskôr z Rakúska, Nemecka a Škandinávie.
Cyklus predstaví celkovo desať filmov z rôznych období, otvorí ho koprodukčný česko-slovensko-rakúsky film Želary (2003) režiséra Ondřeja Trojana.
Slovenský europoslanec I. Štefanec pre TASR uviedol, že je dôležité pripomínať si medzinárodný rozmer augustových udalostí a solidaritu slobodného sveta s vtedajším Československom.
Odoberajte prvý slovenský týždenný podcast Točňa o železničnej doprave.
Podľa marketingového manažéra spoločnosti Kúpele Luhačovice program šiesteho ročníka podujatia je aj vyvrcholením ich osláv 100. výročia vzniku Československa
V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou.,aktualizované
Atmosféru z námestia zachytil na negatívy vtedajší fotograf múzea a zoológ Jozef Teplan.
Pamätník z pieskovca až doteraz neprešiel žiadnou výraznou rekonštrukciou a zachoval sa v pôvodnej podobe.
V Holíči sa ľudia v ranných hodinách zobúdzali na hluk prechádzajúcej vojenskej techniky. Cez mesto prechádzali tanky z Maďarska a smerovali ďalej za rieku Moravu cez most do Hodonína.
Po pochode Nesmrteľného pluku položil premiér spolu s poslancami Národnej rady SR, predstaviteľmi TSK, samospráv a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vence k pamätníku SNP.
V rozhovore pre internetový server Parlamentnilisty.cz formuloval, že pokiaľ ide o neho, zastáva názor, že k výročiu sovietskej okupácie mali hovoriť tí, ktorí boli okupáciou postihnutí.
Vyučení kamenári sa v máji 1969 vracali z práce domov na motorke, keď ich na hlavnej ceste zrazilo nákladné auto vychádzajúce z brány letiska, ktoré bolo už v tom čase pod kontrolou okupačných vojsk.
Pred 50 rokmi pritom 19-ročný Jozef Bonk vôbec nemal byť v Poprade a jeho rodina dlho neverila, že obeťou streľby do davu ľudí je práve on.
Predzvesťou udalostí, ktoré sa odohrali 21. augusta 1969 bola eufória, ktorá vypukla po druhom víťazstve československého hokejového mužstva nad Sovietskym zväzom na MS vo Švédsku 28. marca 1969.
Bob by rád odkázal mladej generácii, ktorá bývalý režim nezažila, aby nepovažovala demokraciu a slobodu za garantovanú samozrejmosť. Je v ich rukách, či ich budú mať alebo nie.
Tragické udalosti spred polstoročia pripomenuli výstava veľkoplošných fotografií, premietanie dokumentárnych filmov a koncert pesničiek Karla Kryla, ktoré pripravilo občianske združenie G300.
Významným medzníkom v tomto zmysle je dátum 27. júna 1991, keď odišiel z územia Československa posledný sovietsky vojak.
Teraz.sk prináša chronológiu udalostí po 21. augusta 1968.
Preto podľa neho potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami a rešpektom k slobode, právam ľudí a demokracii.
Fotografie zachytávajú nielen náladu v uliciach mesta, protestné transparenty, ale aj nápisy na plotoch, visiace čierne vlajky či ruského vojaka, za ktorým pochoduje malý chlapec.
Návštevník sa môže zabaviť sledovaním videa z predstavenia Soirée v Divadle na korze, kde zmesou ruských ľudových piesní exceluje herecká dvojica Milan Lasica a Július Satinský.
Historik Stanislav Sýkora v spomínaní na augustové udalosti z roku 1968 vyzdvihol úlohu rozhlasu ako najvýznamnejšieho masmédia tej doby.
Udalosti z augusta 1968 si ministerka spája najmä s menom Alexandra Dubčeka.,aktualizované
Okrem politikov, veľvyslancov a vojakov prišli aj zástupcovia viacerých hnutí a iniciatív, vrátane iniciatívy Za Slušné Slovensko. ,aktualizované
Tieto diela zobrazujúce občiansky odpor proti okupácii z roku 1968 v utorok prezentovali v bratislavskej Univerzite Komenského, na mieste, kde pred 50 rokmi vyhasli životy 3 ľudí po streľbe okupantov.,aktualizované
Výstavu pripravila nezisková organizácia Camera Obskura a potrvá do 30. septembra.,aktualizované