Západoeurópske krajiny a USA sympatizovali podľa historika s jeho vývojom, verbálne ho chválili, no to bolo všetko, pretože rešpektovali povojnové rozdelenie sveta.
V deň, keď prišli do mesta vojaci, boli obaja mladíci v kine. To kedysi sídlilo v budove, kde sa dnes nachádza známe žiarske železiarstvo.
Udalosti spred 50 rokov uvrhli podľa etnologičky Československo na dvadsaťjeden rokov do obdobia normalizácie, strachu a frustrácie.
Symbolom kampane sú na ľudských tvárach namaľované české a slovenské zástavy s textom Neměnil bych alebo Nemenil by som a rovnako v ženskom rode.
Spoločná jazda hláv oboch štátov pripomína 100. výročie založenia Československa. ,aktualizované
Hudobná nedeľa sa bude niesť v atmosfére prvej republiky.
V Topoľčiankach sa prezidenti zastavia na prvorepublikovom jarmoku, navštívia Národný žrebčín a Zámok Topoľčianky.
Akcia sa koná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa, ale aj viacerých ďalších spoločných výročí.
Podujatie sa koná v rámci festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018.
Medzinárodná chemická olympiáda, IChO 2018, bude vyvrcholením dvojročných príprav, pretože i keď ide o jubilejný ročník, organizátori si chceli pripomenúť aj 100 rokov od založenia Československa. ,aktualizované
Účastníci podujatia sa stretli o 10. h pri soche Štefánika neďaleko Slovenského národného divadla.
Môžu to byť podľa primátora akékoľvek fotky pripomínajúce túto etapu a atmosféru mesta a doby, nielen dni intervencie.
Vedecká konferencia sa v Košariskách uskutoční 25. októbra.
Štart cykloprejazdu bude v sobotu 14. júla o 9.00 h na Košariskách a cieľ v Hodoníne v nedeľu 15. júla o 17.00 h s prestávkou a odpočinkom na hrade Branč.
Tento projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. Ide o súpravu, ktorej jednotlivé vozne boli vyrobené pre potreby bývalých československých prezidentov.
Za hranicami vlasti si v roku 25. výročia samostatnej slovenskej štátnosti Slováci pripomínajú niekoľkonásobne osmičkový rok v jeho pre slovenský národ osudových dopadoch a rozuzleniach 20. storočia.
Vlak zostavili z historických parných rušňov a zo salónnych vozňov. Využívali ich prezidenti: T. G. Masaryk, L. Svoboda, G. Husák, ale aj A. Dubček a následník trónu František Ferdinand d'Este.,aktualizované
Špeciálna vlaková súprava sa skladá z piatich salónnych železničných vozňov, ktoré slúžili československým prezidentom za prvej republiky i po druhej svetovej vojne na domácich a zahraničných cestách.
Štyria muži fotografovali život obyčajných ľudí po rozhodnutiach politikov, ktorými radikálne zmenili život z predchádzajúcej eufórie začínajúcej slobody. Nastala u nich apatia a rezignácia.
Na tému Sto rokov slobodnej cirkvi v slobodnej republike bude prednášať Peter Švorc z Prešovskej univerzity.
Vedci prišli s myšlienkou manifestu, pretože sa obávali o ďalší osud obrodného procesu. Spísali niekoľko stručných bodov, ktoré 6. júna 1968 odovzdali Ludvíkovi Vaculíkovi.
Na výstave sú aj diela, na ktorých umelci zobrazili napríklad Lídu Baarovú, Milana Rastislava Štefánika a ďalšie osobnosti bývalej ČSR.
Významných dejinných udalostí v našej minulosti v rokoch spájajúcich sa s číslom osem je naozaj veľa. Tie najdôležitejšie už dávnejšie v knižnej forme spracoval historik a archeológ Dušan Čaplovič.
Odstránenie Heydricha, osoby číslo tri v nacistickej hierarchii, patrilo k najvýznamnejším činom odboja v okupovanej Európe.
V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou.,aktualizované
Vlak bude ťahať parná lokomotíva, ktorá má pre svoj svetlozelený náter prezývku Rosnička.
Originál Pittsburskej dohody si návštevníci Slovenského národného múzea môžu prezrieť v rámci výstavy k stému výročiu vzniku Česko-Slovenska.
Dokument o okupácii z pohľadu okupantov je kolektívny projekt. Zobrazuje subjektívny pohľad vojakov spriatelených vojsk, ich úlohy, ktoré plnili počas okupácie Československa v auguste 1968.
Jedna z otázok, ktoré položili sociológovia respondentom v prieskume, sa týkala určenia kľúčových udalostí a období v novodobej histórii.
Najnovšie číslo Literárneho (dvoj)týždenníka je opäť na svete.
Na ceste P. Kuchařa sprevádza manželka Viera a kríženec belgického ovčiaka, fenka Kamilka.
Výskum pripravili Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a Centrum pre výskum verejnej mienky, Sociologický ústav Akadémie vied ČR.
Pietny akt sa začal v nedeľu ráno omšou na základoch zbúraného kostola sv. Martina. Spomienka potom pokračovala pri spoločnom hrobe kladením vencov.
Českí rodáci v súčasnom seniorskom veku študovali prevažne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, mnohí z nich sa tu usadili a žijú doteraz.
Známe a obľúbené sú aj rozprávky Princ a Večernice (1978), Soľ nad zlato (1982) a filmy Můj brácha má prima bráchu (1975), Jára Cimrman ležící, spící (1983) s Libušou Šafrákovou v hlavnej úlohe.
Autorkou scenárov bude tak ako pri predchádzajúcich dvoch častiach Mirka Zlatníková a réžie sa opäť ujme Robert Dornhelm.
Pozývame vás do Kaviarne na Patrónke. Sledujte reláciu Róberta Kotiana a jeho hostí.
Vďaka entuziazmu a nadšeniu Slovákov sa mohlo v tom období zrealizovať značkovanie chodníkov a označenie turistických trás v slovenskom jazyku.
Slávnostnú atmosféru podčiarkol už samotný úvod nedeľňajšieho záverečného koncertu, keď zazneli obe štátne hymny za sebou, čo pripomenulo dobu pred rozdelením štátu.
Predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók zdôraznil, že napriek rozdeleniu Československa od 1. januára 1993 našli obidve krajiny spoločnú cestu v rámci Európy.