Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Ekonomika

ANALYTICI: K zrýchleniu inflácie v novembri prispeli aj potraviny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ceny benzínov a nafty v novembri v priemere vzrástli o 0,1 %.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Rast cien sa podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ)) SR v novembri 2019 zrýchlil. Inflácia vzrástla o 0,2 % a v medziročnom porovnaní sa dynamika jej rastu zrýchlila z 2,7 % na 3,0 %. K zrýchleniu medziročnej inflácie v novembri prispeli všetky jej hlavné zložky, a to ceny potravín, energií (pohonných hmôt), aj dopytová inflácia, keď medziročný rast cien podporil aj silný bázický efekt u cien pohonných hmôt aj potravín. Uviedol to v komentári k novembrovej inflácii Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v novembri podľa neho síce v priemere ostali na októbrovej úrovni, v dôsledku bázického efektu sa však dynamika ich medziročného rastu zrýchlila zo 4,8 % na 5,3 %. Jednotlivé položky potravín zaznamenali v novembri diametrálne odlišný cenový vývoj. Kým ceny mäsa, vajce, mlieka a syrov, rýb, pečiva či zeleniny v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ďalej zdražovali, čo sa prejavilo aj na zrýchlení dynamiky medziročného zvýšenia ich cien, ceny ovocia, olejov a tukov (maslo), ale najmä nealkoholických nápojov v novembri naopak výraznejšie zlacneli.

Podčiarkol, že cena ropy na svetových v novembri mierne vzrástla a rovnakým smerom sa vydali aj cenovky na slovenských čerpacích staniciach. Ceny benzínov a nafty v novembri v priemere vzrástli o 0,1 %. V dôsledku silného bázického efektu sa však dynamika medziročného poklesu cien pohonných hmôt výraznejšie zmiernila, a to z úrovni okolo 6 % v októbri na približne 1 % v novembri. Silný bázicky efekt pri cenách pohonných hmôt tak k celkovej medziročnej inflácií v novembri pridal takmer 0,15 percentuálneho bodu.

Poznamenal, že dopytové tlaky v ekonomike pretrvávajú aj napriek spomaľujúcej spotrebe domácnosti a zásadnejšie sa nezmiernili ani v novembri. Dopytovú infláciu podporujú najmä rastúce mzdy, ktoré sa dostávajú do cien niektorých služieb (zvýšený náklad). Ceny trhových služieb tak medziročne zdraželi až o 4 %.

"Inflácia by sa aj v decembri mala stále pohybovať blízko úrovne 3 %, respektíve tesne nad touto úrovňou. Medziročnú infláciu by mal totiž aj v závere roka opäť (dočasne) podporiť silný bázický efekt u cien pohonných hmôt (cena ropy v závere minulého roka výrazne zlacnela). Dynamický rast cien by si mohli uchovať aj ceny potravín, avšak svoj vrchol by už mohli mať za sebou. Podobne, tlak z dopytovej inflácie by sa mal postupne stabilizovať a v budúcom roku by sa mohol začať pozvoľna zmierňovať, a to pod vplyvom slabnúceho ekonomického rastu. Nižšie dopytové tlaky by tak mali infláciu začať pozvoľne tlačiť naspäť k úrovni 2 %, ktorú však inflácia v budúcom roku pravdepodobne zatiaľ ešte neprelomí, aj v dôsledku zvýšenia regulovaných cien energií od januára," dodal Koršňák.

Podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej išlo v novembri o najvýraznejšie medziročné zdražovanie od roku 2012. Inflácia je v týchto mesiacoch zrejme ešte stále ovplyvňovaná nízkou mierou nezamestnanosti, nominálnym aj reálnym rastom platov a teda aj dobrou kúpyschopnosťou obyvateľstva. Postupne sa ale spomaľovanie ekonomického rastu začne zrejme podpisovať aj pod spomaľovanie rastu cien tovarov a služieb.

"Očakávame, že ťahúňom rastu zostanú aj naďalej vyššie ceny potravín aj bývania. Počas nasledujúcich mesiacov preto očakávame úrovne medziročného rastu spotrebiteľských cien v rozpätí 2,5 až 3,0 %," doplnila Sadovská.