Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Africký kontinent sa dostáva do popredia záujmu investorov

Na snímke predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Foto: TASR/Michal Svítok

Počas návštevy Ugandy predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók rokoval o možnostiach v afrických krajinách pre globálnych investorov.

Bratislava 26. júna (TASR) – Prvýkrát v histórii Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) sa zasadnutie Výkonného výboru Svetovej komorovej federácie uskutočnilo v subsaharskej Afrike – v Ugande. V rámci neho sa konalo aj globálne obchodné fórum, ktoré viedol Peter Mihók ako predseda Svetovej komorovej federácie. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia deviatich východoafrických krajín.

"Africký kontinent sa dostáva do popredia záujmu globálnych investorov, čím ďalej, tým viac sa stáva súčasťou globálneho obchodu a tento trend sa v súčasnosti najviac prejavuje v krajinách východnej Afriky. Očakáva sa, že Afrika z hľadiska ľudského potenciálu, prírodného bohatstva a výrobných kapacít bude veľmi vážne konkurovať Ázii a mnohé investičné akcie sa z Ázie presunú práve na africký kontinent," konštatoval po návrate zo subsaharskej Afriky predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

Počas pobytu v Ugande Mihóka prijal viceprezident Ugandy Edward Szekundi, predseda vlády Amama Mbabazi a predsedníčka parlamentu Rebecca Kadage. Rokoval tiež s ministerkou financií, ministerkou obchodu a priemyslu a ministerkou pre regionálny rozvoj ugandskej vlády. "Obsahom stretnutí bolo najmä hlbšie zapojenie sa Ugandy do medzinárodného obchodu a vytvorenie pružného legislatívneho rámca pre rozvoj zahraničných investícií," informovala tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová.

"Využil túto príležitosť na prezentáciu potenciálu Slovenska na spoluprácu s Ugandou a ďalšími východoafrickými krajinami, ktorý je najmä v oblasti energetiky, distribúcie a čistenia vody, strojárskeho priemyslu či zavlažovacích systémov," doplnila tlačová tajomníčka SOPK.

SOPK je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i v zahraničí. Členmi sú veľké firmy so slovenským i zahraničným kapitálom, holdingy, akciové spoločnosti až po menšie spoločnosti s ručením obmedzeným. Členovia SOPK sa na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska podieľajú 84 % a na exporte Slovenska takmer 90 %.

SOPK má výraznú pozíciu v ICC, Mihók zastáva funkciu prezidenta Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory od 1. januára 2013. Pod patronát ICC Paríž spadá aj silný medzinárodný rozhodcovský súd, na ktorom tiež pôsobia úspešní sudcovia Rozhodcovského súdu SOPK.