Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Agentúre S&P hrozí za podiel na finančnej kríze súd

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo/Henny Ray Abrams

Veľké americké ratingové agentúry pred finančnou krízou hodnotili bonitu hypotekárnych cenných papierov trvalo vysoko. Investori sa spoliehali na hodnotenia a kupovali ich.

New York/Washington 5. februára (TASR) - Predstavitelia americkej ratingovej agentúry Standard & Poor’s (S&P) sa onedlho v súvislosti s finančnou krízou postavia pred súd.

DPA informuje, že americké ministerstvo spravodlivosti zažalovalo agentúru za pozitívne hodnotenie hypotekárnych papierov v roku 2007. Ministerstvo podalo žalobu v pondelok (4.2.) popoludní miestneho času na okresnom súde v kalifornskom Los Angeles. Ešte predtým informovalo S&P o svojom zámere.

Veľké americké ratingové agentúry pred finančnou krízou hodnotili bonitu hypotekárnych cenných papierov trvalo vysoko. Investori sa spoliehali na hodnotenia a kupovali ich. Po vypuknutí finančnej krízy na jeseň 2008 sa však kurz papierov zo dňa na deň prepadol, a to aj tých, ktorých kvalitu vyjadroval stupeň spoľahlivosti AAA.

S&P v pondelok v stanovisku k zámeru ministerstva uviedla, že prípadná žaloba bude úplne neopodstatnená. Lebo ani nikto iný pred šiestimi rokmi nedokázal odhadnúť rozsah poklesu amerického trhu s nehnuteľnosťami. Tvrdenie sa vzťahuje na konkurenciu, ako aj na vládnych predstaviteľov. S&P na svoju obranu uvádza, že na situáciu reagovala rýchlejšie než iné ratingové agentúry a prijala príslušné zmeny v bonite hypotekárnych cenných papierov.

Spolu s S&P sa už roky upriamuje kritika aj na americké agentúry Moody's a Fitch. Vyhýbajú sa zodpovednosti tvrdením, že nikdy nevydávali svoje hodnotenia ako odporúčania na kúpu akcií, vraj to bol len ich názor na ne. Obrana agentúr sa však rozpadáva.

V januári Nemecký spolkový súdny dvor v Karlsruhe rozhodol, že ratingové agentúry v Nemecku za ich hodnotenia cenných papierov možno žalovať. Ešte predtým austrálsky súd rozhodol, že S&P musí zaplatiť miliónové odškodné, lebo svojím hodnotením priviedla investorov do omylu.

Zámer ministerstva spravodlivosti S&P žalovať je zatiaľ najtvrdším postupom voči niektorej z hlavných svetových ratingových agentúr. Akcie koncernu McGraw-Hill, ktorej S&P patrí, klesli v pondelok do skončenia obchodovania na Wall Street o 14 %.

Denníky Wall Street Journal a New York Times napísali, že rokovania medzi ministerstvom a vedením agentúry o finančnom vyrovnaní stroskotali. Ministerstvo vraj od S&P žiadalo miliardu USD (737,90 milióna eur).

Bankový výbor amerického Kongresu pred časom vo svojej správe o príčinách finančnej krízy 2008/2009 konštatoval, že tri ratingové agentúry svojimi hodnoteniami spôsobili rozklad finančného systému.

V poslednom čase sa na tri agentúry zniesla vlna kritiky za to, že na sklonku vlaňajška znížili úverovú bonitu viacerých európskych štátov. Podľa politikov tým prispeli len k ďalšiemu zhoršeniu dlhovej krízy na kontinente.