Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Ekonomika

Priame následky ruských sankcií na agrosektor SR sú 6,2 mil. eur

Zákazník prechádza okolo dovážaných cestovín v supermarkete v centre Moskvy 7. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Materiál dnes na svojej schôdzi prerokovala a schválila vláda SR.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Priame následky ruských obchodných sankcií na agrosektor SR predstavujú 6,2 milióna eur.

Vyplýva to z materiálu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Analýza dopadov sankcií Ruskej federácie (RF) na slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor a návrh opatrení na ich zmiernenie.

Materiál dnes na svojej schôdzi prerokovala a schválila vláda SR.

"Vychádzajúc zo štatistiky obchodu SR s RF v roku 2013, kedy slovenský export agrosektora dosiahol celkový objem 31 miliónov eur, výška priamych dopadov sankcií predstavuje objem 6,2 milióna eur," spresnilo ministerstvo.

Nebezpečnejšie sekundárne následky zákazu

Pre Slovensko sú však podľa MPRV oveľa nebezpečnejšie sekundárne následky zákazu vývozu potravín z EÚ na ruský trh, predovšetkým z dôvodov pretlaku prebytkov potravín na spoločnom trhu a s tým súvisiacou cenovou destabilizáciou.

Ďalšou vážnou hrozbou je podľa materiálu nebezpečenstvo z ponuky nekvalitných a nebezpečných potravín v dôsledku nezvládnutého odbytu, prebaľovania a preznačovania potravín, ako aj špekulatívnych obchodov.

"Vzhľadom na to, že podiel predaja domácich výrobkov v SR je na úrovni 63 % a dovoz zahraničných výrobkov je teda stále vysoký, existuje reálna obava z pretlaku dovozových výrobkov negarantovanej kvality za dumpingové ceny. Najpostihnutejšími odvetviami na Slovensku, ktorých sa sankcie RF najvýraznejšie dotknú, je sektor ovocia a zeleniny, predovšetkým jabĺk, mlieko a mliečne výrobky a hydina," upozornil rezort pôdohospodárstva vo vládnom materiáli.

Návrhy na zmiernenie následkov

Agrorezort preto navrhuje, že na zmiernenie následkov sankcií Ruskej federácie, "je potrebné podporiť spotrebu slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov prostredníctvom štátnych a verejných inštitúcií formou ich prioritného nákupu pre zabezpečenie stravovania".

Vláda SR by podľa navrhovaných opatrení mala navyše na zabezpečenie úradných a mimoriadnych kontrol zo štátneho rozpočtu na rok 2014 do 31. októbra tohto roku poskytnúť finančné prostriedky vo výške 755.790 eur na bežné výdavky a 72.000 eur na kapitálové výdavky.

Analýza MPRV zároveň navrhuje jednotlivým ministrom vlády prijať také kroky v nimi riadených rezortoch, aby inštitúcie podliehajúce ich riadeniu v rámci svojho stravovania prioritne nakupovali slovenské poľnohospodárske výrobky a potraviny, a to pri rešpektovaní platnej legislatívy a pravidiel hospodárskej súťaže.

"Znížené ceny agrokomodít budú zrejme vplývať aj na cash-flow jednotlivých potravinárskych podnikov a prvovýrobcov. Jednali sme preto s bankami, aby pristupovali pri poskytovaní investičných či prevádzkových úverov k podnikom postihnutým ruským embargom individuálne, pretože inak by to mohlo viesť až k zániku podnikov," zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády šéf MPRV Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).