Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Ekonomika

AHRS: Ekonomická situácia v hoteliérstve a gastronómii je kritická

Na snímke zľava prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Tomáš Ondrčka, viceprezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Ján Svoboda a generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák počas zhromaždenia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska na podporu cestovného ruchu pred Úradom vlády SR v Bratislave 16. septembra 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podnikatelia v hoteliérstve a gastronómii podľa neho žiadajú preto vládu o konkrétnu pomoc a opatrenia a nechcú počuť reči politikov o potrebe dát a štatistík o situácii v ich sektore.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Ekonomická situácia vo všetkých službách aj v hoteliérstve a gastronómii je pre obmedzenia zavedené v súvislosti s novým koronavírusom kritická. Uviedol to v stredu v Bratislave generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák počas zhromaždenia podnikateľov v hoteliérstve a v cestovnom ruchu pred Úradom vlády SR. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) hľadá pre sektor hotelov a reštaurácií formu pomoci, ktorá by mu pomohla v ťažkej ekonomickej situácii.



"Dôvod, prečo sme zvolali tento sprievod a zhromaždenie, je, že aj touto formou chceme poukázať na akútny stav, ktorí zažívame všetci, ktorí podnikáme v cestovnom ruchu. Ekonomická situácia vo všetkých službách, nielen v hotelierstve a gastronómii, ale aj vo všetkých ostatných službách je naozaj kritická. "

"Od marca pociťujeme zásadný pokles tržieb, v období marec, apríl, máj môžme hovoriť o takmer 100-percentnom prepade tržieb, teda takmer o nulových tržbách. V gastrosektore boli možno nejaké výnimky, ale všetci zažívame ťažké obdobie," spresnil Harbuľák.

Pripomenul, že podnikatelia počuli vládne sľuby, že cestovnému ruchu leto pomôže. "My už dnes vieme, že leto nám veľmi nepomohlo, aj počas leta tri štvrtiny podnikov cestovného ruchu zažili obrovský prepad tržieb a len máloktorý podnik mohol povedať, že má podobné výsledky ako minulý rok. Tri mesiace pred tým sme boli bez tržieb. V službách nevieme však vyrábať na sklad. Náklady nám však zostali," informoval.

Podnikatelia v hoteliérstve a gastronómii podľa neho žiadajú preto vládu o konkrétnu pomoc a opatrenia a nechcú počuť reči politikov o potrebe dát a štatistík o situácii v ich sektore. "My ten čas nemáme, sme na pokraji ekonomického krachu a na pokraji ekonomických síl. Ideme na 'kyslíkový dlh'. My potrebujeme jednoducho počuť riešenia," zdôraznil Harbuľák s tým, že by štát mal znížiť sadzbu DPH a podporiť spotrebu služieb cestovného ruchu prefinancovaním rekreačných poukazov zamestnancov.

"Chceme tiež, aby sa štát vyrovnal s nami za obdobie, keď sme boli povinne zatvorení. My sme mohli čerpať len tú prvú pomoc, ktorú mohli čerpať aj iné odvetvia, ktoré koronakríza tak negatívne nezasiahla - najvyšší prepad tržieb, najvyšší pokles zamestnanosti či najvyšší pokles priemerných miezd. Žiadame vládu preto o vytvorenie špecifického refundačného rámca," oznámil.

Podnikatelia v hoteliérstve a gastronómii podľa jeho slov už dnes vedia povedať, že mesiace september, október a november, ale aj ďalšie mesiace budú ťažkými mesiacmi pre hotely, reštaurácie, ale aj pre ďalšie služby v cestovnom ruchu. "Pokles aj v nasledujúcich mesiacoch tak bude opäť zásadný," doplnil.

Doležal počas rokovania vlády SR priznal, že sa pred stredajším zhromaždením podnikateľov v hoteliérstve a gastronómii stretol s predstaviteľmi AHRS. "Ešte pred rokovaním vlády som o probléme informoval pána premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Prešli sme si všetky alternatívy, ktorými chceme pomôcť cestovnému ruchu. Som presvedčený, že už na najbližšej koaličnej rade, prípadne neskôr sa nám podarí nájsť konkrétny spôsob, ako cestovnému ruchu pomôcť," povedal v reakcii na AHRS Doležal.