Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Analytici: Inflácia v apríli prekvapila smerom nadol

Na archívnej snímke Ľubomír Koršňák Foto: TASR

Dôvodom citeľného aprílového spomalenia dopytovej inflácie nie je podľa analytika ani tak výrazné zmiernenie dopytových tlakov v ekonomike ako skôr jednorazové faktory.

Bratislava 15. mája (TASR) - Inflácia v apríli 2019 prekvapila smerom nadol aj pre lacnejšie letenky. Uviedol to v komentári Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

"Po prekvapivo silnom marcovom raste cien prekvapila spotrebiteľská inflácia v apríli opačným smerom. K spomaleniu medziročného rastu cien v apríli prispeli ceny potravín, ale najmä dopytová inflácia. Naopak, rastúce ceny ropy v súlade s očakávaniami podporili ďalšie zrýchlenie medziročného rastu cien pohonných hmôt. Zrýchľovanie medziročného rastu cien potravín sa v apríli zastavilo," spresnil.

Dôvodom citeľného aprílového spomalenia dopytovej inflácie nie je podľa neho ani tak výrazné zmiernenie dopytových tlakov v ekonomike ako skôr jednorazové faktory, ktoré neboli prioritne ťahané všeobecnou zmenou dopytu v ekonomike. Pokles cien sa koncentroval najmä do dvoch položiek. Lacnejšie letenky v kombinácií s vyššou minuloročnou porovnávacou bázou ubrali z medziročnej inflácie až desatinu a v posledných mesiacoch prinášajú zvýšenú volatilitu do dopytovej i celkovej inflácie. V prvých mesiacoch roka sa k ním pridali aj ceny alkoholických nápojov.

Inflácia by sa podľa Koršňáka v nasledujúcich mesiacoch mala pohybovať na úrovni okolo 2,5 %. Otvorenou otázkou ostáva, ako rýchlo budú obchodné reťazce korigovať ceny potravín smerom nadol po zrušení špeciálneho odvodu a do akej miery bude tento pokles korigovaný ostatnými faktormi (ceny vstupov, príplatky za prácu), ktoré tlačia ceny potravín už niekoľko mesiacov nahor.

"Tlak z dopytovej inflácie by sa mal stabilizovať a na prelome rokov postupne aj začať zmierňovať, a to pod vplyvom slabnúceho ekonomického rastu. Nižšie dopytové tlaky by sa mali na inflácii naplno prejaviť v roku 2020, keď očakávame jej návrat tesne pod úroveň 2 %," dodal Koršňák.

Podľa Kataríny Muchovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, celkovo na rast spotrebiteľských cien vplývali v apríli hlavne ceny potravín, služieb, ako aj ceny energií a v doprave. "V tomto roku očakávame priemerný rast spotrebiteľských cien o 2,5 %," doplnila Muchová.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že v apríli 2019 v porovnaní s aprílom 2018 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,3 %. Spotrebiteľské ceny v apríli v porovnaní s marcom v úhrne vzrástli o 0,2 %.