Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Analytička: Veľkonočné nákupy budú pre Slovákov drahšie asi o 13 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

S rastúcimi cenami niektorých druhov potravín vyjde priemernú 4-člennú rodinu na Slovensku veľkonočný nákup asi o 13 % viac ako vlani.

Bratislava 6. apríla (TASR) - Tohtoročné veľkonočné nákupy budú pre Slovákov drahšie. Informovala o tom analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

S rastúcimi cenami niektorých druhov potravín podľa nej vyjde priemernú 4-člennú rodinu na Slovensku veľkonočný nákup asi o 13 % viac ako vlani. Za základný veľkonočný nákup zložený z 20 rôznych položiek zaplatíme podľa posledných dostupných údajov Štatistického úradu SR v obchode 46,81 eura.

"Kým slovenské domácnosti tento rok ušetria pri mliečnych výrobkoch, priplatia si napríklad za jablká, a to až o 14,5 %, ako aj za bravčové výrobky, ktoré medziročne zdraželi najviac. Podpísal sa pod to africký mor ošípaných (AMO), ktorý 'zdecimoval' farmy po celom svete a zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy, pričom spotrebitelia rastúce ceny bravčoviny pociťujú už od minulého roka," povedala Buchláková.

Drahšie sú podľa nej napríklad v medziročnom porovnaní aj vajcia (+5,6 %), polohrubá múka (+6,5 %) či šunková saláma (+15 %). Naopak, výrazne zlacneli tvaroh (-18,7 %), maslo (-8,5 %) či zemiaky (-11 %). "Gazdinky tento rok nepoteší zdražovanie cukru. Na svetových trhoch sa jeho ceny dostali najvyššie za posledné tri roky. Dôvodom je výrazné zníženie produkcie cukru v Indii, ktorý je najväčší svetový producent cukru. Kilogram kryštálového cukru sa u nás predáva v priemere za 0,74 eura, čo je medziročný rast o vyše 7 %," doplnila Buchláková.

Upozornila, že ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, ďalej náklady na prácu (príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky), ako aj spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne podľa analytičky platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny.

"Aktuálne vidíme aj pokles cien ropy, čo môže ovplyvniť výrobné a prepravné náklady, takže nižšia cena ropy sa môže prejaviť v cene palív a následne v nákladoch. Na ceny potravín má vplyv výrazný rast potravinárskych komodít na svetových trhoch. Tento faktor bol viditeľný hlavne koncom minulého roka, keď sa svetový index cien potravín (World Food Price Index), publikovaný organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo v rámci OSN, v decembri zvýšil na 5-ročné maximum," vysvetlila Buchláková.

Dodala, že obchodníci však tradične pred Veľkou nocou ponúkajú zľavy najmä na základné druhy potravín. Akciové ceny sú napríklad pri mlieku, cukre či múke. Tento rok sa podľa nej očakáva, aj vzhľadom na súčasnú situáciu, výraznejšie predzásobovanie potravinami.