Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Analýza: Až štvrtina domácností neefektívne využíva tepelnú energiu

Ilustračné foto. Foto: TASR

Kým spotreba teplej vody v domoch s obyvateľmi s vyšším vekový priemerom dosahuje cca 9 m3 na osobu a rok, v bytových domoch, v ktorých prevládajú rodiny s deťmi je to až na úrovni 12 m3/osobu a rok.

Bratislava 8.decembra (Teraz.sk) - Slovenské domácnosti potrebujú mať zabezpečené vykurovania takmer dve tretiny roka, počas zvyšnej tretiny roka potrebujeme teplo len na to, aby sme mali zabezpečenú teplú vodu. Tú však potrebujeme celoročne a jej spotreba je počas roka viac menej vyrovnaná. Kým pri vykurovaní spotreba závisí na počasí, spotreba energie na ohrev teplej vody je závislá predovšetkým na správaní spotrebiteľa a stave vnútorných rozvodov teplej vody v bytových domoch. To sú veci, ktoré vieme ovplyvniť a sú dôležité nielen kvôli tomu, ako zasahujú našu peňaženku, ale aj kvôli ekológii.

Moderné systémy centrálneho vykurovania v slovenských mestách prešli v uplynulých rokoch rozsiahlymi modernizáciami a preto ich dodávka tepla pre ohrev teplej vody je vysoko efektívna, flexibilná a monitorovaná práve s ohľadom na energetickú efektívnosť.To, kde je možné ešte dosiahnuť úsporu spotreby energie sú práve vnútorné rozvody teplej vody v bytových domoch. Mnohé z bytových domov sa už tejto otázke venovali a dosiahli zaujímavé výsledky, iné domy to ešte majú pred sebou.

„Aktuálnosť tejto témy sa ukazuje práve pred Vianocami, pretože „štandardne počas vianočných sviatkov míňame najviac teplej vody v roku,“ pripomína Ivan Ďuďák, generálny riaditeľ Národnej energetickej a.s.

Spoločnosť Národná energetická, a.s., ktorá je dodávateľom tepla pre bytové domy zrealizovala v ôsmich slovenských mestách analýzu u svojich odberateľov. Tá poukázala na zaujímavé rozdiely v efektívnosti spotreby tepla, teda koľko tepelnej energie (v kWh) sa spotrebuje na ohrev 1 m3 vody.

Z analýzy vyplýva, že 20% bytových domov dosahuje vynikajúce parametre efektívnosti ohrevu teplej vody a ich spotreba tepelnej energie je nižšia ako 70 kWh na jeden meter kubický (1 m3) teplej vody. 45% bytových domov sa so svojom mernou spotrebou tepla na ohrev jedného metra kubického (1 m3) teplej vody pohybuje v rozmedzí od 70 do 90 kWh.

Ďalších 10% bytových domov spotrebuje na ohrev jedného metra kubického (1 m3) teplej vody 90 až 100 kWh tepelnej energie. „Avšak až štvrtina bytových domov prekračuje hranicu 100 kWh tepla na ohrev jedného metra kubického (1 m3) teplej vody, čo už možno chápať ako neefektívny systém využitia tepelnej energie“. Približuje Ďuďák.

Jednou z príčin je spotreba teplej vody na osobu. Čím je spotreba teplej vody na osobu vyššia, tým je energetická účinnosť ohrevu vody vyššia (je nižšia merná spotreba tepla na ohrev jedného metra kubického teplej vody). V takýchto prípadoch je kolobeh teplej vody vo vnútorných rozvodoch väčší, zohriata teplá voda sa vo vnútorných rozvodoch zdrží menej a tým stráca menší podiel tepla chladnutím do priestoru (tepelné straty). Tento ukazovateľ je najčastejšie spojený s vekovou štruktúrou obyvateľov. Starší ľudia všeobecne spotrebujú menej teplej vody na osobu ako mladé rodiny s deťmi. Kým spotreba teplej vody v domoch s obyvateľmi s vyšším vekový priemerom dosahuje cca 9 m3 na osobu a rok, v bytových domoch, v ktorých prevládajú rodiny s deťmi dosahujú priemernú spotrebu teplej vody až na úrovni 12 m3/osobu a rok.

Ďalším významným ukazovateľom je vnútorná štruktúra rozvodov teplej vody v bytových domoch. Najmä v prípade dlhších obytných budov, v ktorých je veľký podiel tzv. ležatých rozvodov (teda vodorovných rozvodov, ktoré rozvádzajú teplú vodu z miesta ohrevu ku jednotlivým stupačkám) je celková efektívnosť nižšia v dôsledku vyšších tepelných strát.

Podobne to platí aj o veku rozvodov a najmä kvalite ich izolácie. Bytové domy, ktoré investovali do obnovy vnútorných rozvodov a najmä do zlepšenia ich izolácie, dosahujú vynikajúce parametre energetickej efektívnosti. V opačnej situácii sú bytové domy, ktoré využívajú izoláciu starú niekoľko desaťročí, často už poškodenú a nefunkčnú.

K dispozícii sú však aj ďalšie technické opatrenia, ktoré môžu znížiť mernú spotrebu tepla na ohrev teplej vody aj bez obmedzenia komfortu spotrebiteľov. „V Národnej energetickej, a.s, zabezpečujeme teplo a teplú vodu pre takmer 15.000 domácností. Našou stratégiou jemaximalizovať efektívnosť spotreby s ohľadom na životné prostredie, úsporu domácnosti a komfortu dodávok tepla. Preto viac ako 97% tepelnej energie vyrábame z obnoviteľných zdrojov energie (využitím slamy, drevnej biomasy, solárnej energie a tepelných čerpadiel). K základným opatreniam patrí vyregulovanie vnútorných rozvodov alebo nastavenie útlmu ohrevu teplej vody počas nočných hodín na cca 40oC. Tieto opatrenia realizujeme v spolupráci so správcovskými spoločnosťami a sú podporované starostami miest a obci,“ dodáva Ďuďák.

Podľa neho je dôležité, aby obyvatelia bytových domov v spolupráci so správcovskými spoločnosťami venovali pozornosť tejto problematike s ohľadom na trvalú udržateľnosť prostredia, ale aj svoje peňaženky.