Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: Ekonomiky by mali v tomto aj budúcom roku rásť o necelé 3 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Analytici zároveň upozornili, že krajiny ako Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Turecko budú musieť znížiť svoje rozpočtové deficity.

Bratislava 11. júla (TASR) - Ekonomiky krajín strednej a východnej Európy (SVE), ktoré sú súčasťou EÚ, by mali v tomto roku vzrásť o 2,7 % a v roku 2025 o 2,9 %. Odhadujú to analytici medzinárodnej bankovej skupiny UniCredit v aktuálnom vydaní ich pravidelného ekonomického prehľadu CEE Quarterly. Do sledovanej skupiny krajín zaraďujú Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

"Najväčšou hnacou silou rastu bude naďalej súkromná spotreba, pričom v tomto roku prispejú k rastu aj verejné investície, zatiaľ čo oživenie kapitálových výdavkov sa očakáva v roku 2025. Čistý vývoz nepodporí hospodársky rast skôr ako v budúcom roku," priblížil hlavný ekonóm UniCredit pre strednú a východnú Európu Dan Bucsa. Kúpna sila domácností v tomto regióne by mala v 2. polroku 2024 aj v roku 2025 naďalej rásť.

Analytici zároveň upozornili, že krajiny ako Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Turecko budú musieť znížiť svoje rozpočtové deficity, hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) však aj tak nedosiahnu. V ostatných krajinách SVE sú podľa nich fiškálne riziká obmedzené. "V prípade, že nedôjde k sprísneniu fiškálnej politiky, vidíme riziko zníženia ratingu štátu v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku," varovali ekonómovia.

Predpokladajú, že centrálne banky majú v roku 2024 opatrnejší postoj v dôsledku pretrvávajúcich inflačných tlakov v prostredí uvoľnenej fiškálnej politiky a silného spotrebiteľského dopytu. Na druhej strane, trhy v súčasnosti podľa nich možno podceňujú počet znížení sadzieb v roku 2025, kedy budeme svedkami približovania k cieľovým sadzbám v aktuálnom menovom cykle.

Medzi hlavné riziká prognózy zaraďujú analytici napríklad zastavenie energetickej transformácie v strednej Európe, politické boje odďaľujúce prijatie eura v Bulharsku, zaostávanie niektorých krajín SVE v dvojrýchlostnej Európe, ale aj slabé snahy v oblasti prijímania reforiem pred očakávaným demografickým prepadom na konci desaťročia.

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.