Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: Trhy budú naďalej kolísať, investori by mali zachovať pokoj

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Ak má investor krátkodobý horizont, akciovému trhu by sa mal podľa Nemkyho pre vysoké výkyvy skôr vyhnúť.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 12. apríla (TASR) - Finančné trhy zažívajú v poslednom čase nepokojné obdobie s rýchlymi a výraznými prepadmi, ale aj podobne rýchlym pohybom opačným smerom. Tento vývoj zneisťuje investorov a výrazne ovplyvňuje aj hodnotu ich úspor. Keďže je za tým predovšetkým nepredvídateľná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, podobne neistý vývoj sa dá očakávať aj v ďalšom období, zhodujú sa analytici oslovení TASR. Investorom v tejto situácii odporúčajú zachovať pokoj, nekonať unáhlene a sústrediť sa na dlhodobý horizont, v ktorom sa aj veľké výkyvy vyrovnajú a investície zhodnotia.

„Slovenskí investori (ako aj všetci ostatní) čelia turbulentnému obdobiu, kedy v ostatnom čase prepady trhov strieda ich rast. Z pohľadu obdobia posledných šiestich mesiacov je však väčšina v mínuse, keďže prepady boli výraznejšie a trvali dlhšie než rast trhov. Dôvodom je obchodná politika Donalda Trumpa a jeho prístup k clám, ktorých výšku a rozsah často mení, pričom k jednotlivým krajinám pristupuje selektívne,“ zhodnotil analytik Portu Marek Malina.

Okrem nervozity okolo obchodnej politiky USA trhy ovplyvňuje aj neistota ohľadom globálneho dopytu a inflácie, či korekcia technologických akcií po výraznom predchádzajúcom raste, doplnil investičný analytik Fingo.sk Jakub Nagy. Najmä rýchlosť zmien v obchodnej politike Spojených štátov je podľa neho nevídaná, ich vplyv na svetové trhy evidentný a nič nenasvedčuje tomu, že sa situácia v dohľadnej dobe vráti do normálu.

Práve preto je ťažké predpovedať ďalší vývoj trhov. „Na tie bude pravdepodobne vplývať priebeh obchodných rokovaní s ostatnými krajinami, postoj predstaviteľov amerického priemyslu, ale i samotný vývoj trhov, keďže na ten zvykol Donald Trump v minulosti prihliadať,“ predpokladá Malina. V dlhodobom horizonte sa však podľa neho trhy s vysokou pravdepodobnosťou vrátia k trvalejšiemu rastu, ako tomu bolo doteraz vždy.

Po nedávnom oznámení odkladu najnovších amerických ciel si trhy sčasti vydýchli a zmazali časť strát, pripomenul finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Toto riziko však podľa neho zďaleka nie je zažehnané, keďže americký prezident sa pravdepodobne ani po rozhovoroch s dotknutými krajinami neuspokojí s nulovými či veľmi nízkymi clami. Okrem toho už platia predtým zavedené clá na hliník, oceľ či autá a postihnuté štáty chystajú svoje odvetné opatrenia. „Každá nová správa, ktorá bude smerovať k vyhroteniu situácie, opäť spôsobí neistotu a pokles trhov,“ varoval.

Akciové investície tak môžu byť v ďalšom mesiaci o 20 % nižšie aj o 20 % vyššie, ale to nikto nedokáže predpovedať, upozornil analytik finančných trhov XTB Marek Nemky. „Investori by sa mali skôr sústrediť na dlhodobý horizont, na ktorom sa z môjho pohľadu zatiaľ nič výraznejšieho nezmenilo,“ zdôraznil.

V tejto situácii je podľa analytikov najlepšou stratégiou existujúcich investorov trpezlivosť. „Potvrdzuje to aj doterajší vývoj, kedy sa situácia mení doslova každú hodinu. Kto podľahol panike a akcie predával v dobe ich prepadu, mohol svoj krok už o pár hodín ľutovať. Ďalšie výkyvy budú s vysokou pravdepodobnosťou nasledovať, preto je dobré obrniť sa trpezlivosťou a rozvahou aj do budúcnosti,“ konštatoval Malina.

Pre investorov by bolo podľa Búlika chybou snažiť sa v čase poklesu svoje podiely rýchlo predať, čakať na okamih, kedy trh opäť začne rásť a potom nakupovať. „Analýzy hodnotiace krízy ukázali, že od roku 2003 až šesť zo siedmich najlepších obchodných dní nastalo po dni, v ktorom trhy zažili extrémne prepady. Ak za ostatných dvadsať rokov investor premeškal desať najvýkonnejších dní, priemerná ročná návratnosť sa mu z úrovne takmer 10 % scvrkla na 5,6 %. Šanca trafiť práve správny deň najnižšieho poklesu trhu je nízka až nulová, pretože nikto z nás nemá krištáľovú guľu,“ upozornil. Preto je podľa neho najistejšou stratégiou nechať investíciu nedotknutú a počkať, kým sa hodnoty vrátia opäť do plusu.

„Bežný investor urobí najlepšie, ak nebude robiť vôbec nič. Ak investuje pravidelne, môže aktuálnu situáciu využiť na navýšenie svojej pravidelnej investície,“ priblížil Nagy. Ten, kto ešte len plánuje investovať, je podľa neho v lepšej situácii než napríklad pred pol rokom. V súčasnosti totiž môže nakupovať s výraznou zľavou. „Ak sa obáva ešte hlbšieho prepadu trhu, môže si sumu, ktorú má k dispozícii, rozdeliť na viacero častí a investovať ich postupne,“ doplnil.

Ak má investor krátkodobý horizont, akciovému trhu by sa mal podľa Nemkyho pre vysoké výkyvy skôr vyhnúť. V inej situácii je ten, kto plánuje investovať dlhodobo. „Môžu si vybrať, či sú ochotní podstúpiť riziko akciového trhu, ak sú s tým komfortní a dokážu toto riziko akceptovať, tak by som s investíciami veľmi neváhal aj v súčasnom prostredí výraznej neistoty. Keď je však riziko pre nich príliš vysoké, tak si môžu zvoliť nejaké krátkodobé dlhopisy s výnosom pár percent ročne, alebo si rozložiť jednorazovú investíciu do viacerých pravidelných investícií,“ dodal analytik.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.