Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA TÝŽDŇA: Investície do zeleného vodíka rastú

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Aktuálne je cena zeleného vodíka ešte niekoľkonásobne vyššia ako vodíka vyrobeného zo zemného plynu či uhlia.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Investície a projekty v oblasti vodíka s nízkymi emisiami rastú, ale na urýchlenie zavádzania sú potrebné politiky na stimuláciu dopytu v kľúčových odvetviach, ako je ťažký priemysel, rafinácia a diaľková doprava. Upozornila na to vo svojej výročnej správe Global Hydrogen Review 2024 medzinárodná energetická agentúra (IEA). Dodala, že na zelený vodík chýbajú odberatelia. Na Slovensku sa v súčasnosti rozbieha viacero vodíkových projektov.

Správa IEA ukazuje, že počet projektov, ktoré dosiahli konečné investičné rozhodnutie, sa za posledných 12 mesiacov zdvojnásobil, čo by do roku 2030 päťnásobne zvýšilo dnešnú globálnu produkciu nízkoemisného vodíka. Celková kapacita už schválených elektrolyzérov je aktuálne celosvetovo 20 gigawattov (GW). "Výrobné ciele stanovené vládami na celom svete do roku 2030 dosahujú až 43 miliónov ton ročne, ale ciele dopytu tvoria len niečo vyše štvrtiny z toho, 11 miliónov ton do roku 2030," uviedla IEA.

Aktuálne je cena zeleného vodíka ešte niekoľkonásobne vyššia ako vodíka vyrobeného zo zemného plynu či uhlia. Podľa Štatistického úradu SR sa kilogram vodíka ako paliva pre dopravu predáva za 21,6 eura. Pokračovanie znižovania nákladov závisí podľa správy IEA od vývoja technológií, ale aj optimalizácie procesov nasadzovania a prechodu na hromadnú výrobu.

Slovensko má od júna minulého roka schválený akčný plán Národnej vodíkovej stratégie, ktorý ráta s investíciami približne 60 miliónov eur najmä z plánu obnovy a eurofondov. Predseda výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie Slovenska (NVAS) Ján Weiterschützi si myslí, že v súčasnosti sú už technológie pripravené na trh. Náklady do ich vývoja sa však na začiatku odrážajú vo vyššej nákupnej cene. "Tak ako každá nová technológia, aj vodíková potrebuje na začiatku barličku v podobe finančnej podpory na vyplnenie investičnej medzery medzi konvenčnými fosílnymi a čistými bezemisnými riešeniami," pripomenul Weiterschütz.

Podľa odborníka na vodíkové technológie Juraja Sinaya navonok možno pokrok v príprave vodíkových technológií a v realizácii akčného plánu nevidno, no robí sa veľa, avšak bez veľkého marketingu. "Napríklad bola otvorená výzva na elektrolyzéry, ale tiež aj výzva na štátnu dotáciu na výstavbu vodíkových čerpacích staníc," upozornil Sinay. Ďalšou oblasťou, ktorá je v súčasnosti v procese riešenia, je vodíková legislatíva. "Sú to stovky nových noriem a štyri desiatky zákonov, ktoré sú potrebné pre vodíkovú ekonomiku, vrátane zákona o energetike, kde bude treba novela alebo úplne nová legislatíva," dodal. V príprave je podľa odborníka aj revízia Národnej vodíkovej stratégie.

Weiterschütz doplnil, že pilotné výzvy na inštaláciu elektrolyzérov a čerpacích staníc sa v súčasnosti vyhodnocujú. Do výzvy na elektrolyzéry sa prihlásilo 13 projektov, z toho budú dva až tri podporené. Na projektoch výroby zeleného vodíka vyrobeného v elektrolyzéroch elektrinou z obnoviteľných zdrojov pokračujú v spoločnosti Duslo, US Steel a podobný projekt plánuje aj bratislavská rafinéria Slovnaft. Šéf NVAS dodal, že na hornej Nitre a v Košickom kraji by mali byť počas dvoch rokov nasadené do prevádzky vodíkové autobusy. "Čo na Slovensku chýba, je podpora lokálnych integrovaných projektov - vodíkových uzlov. Ide o podporu malých, ale ucelených vodíkových reťazcov od výroby až po spotrebu zeleného vodíka," dodal Weiterschütz.

O pokroku v realizácii vodíkových projektov informovali na Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu aj šéfovia najväčších plynárenských spoločností. Generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič potvrdil zámer vyčleniť jednu z rúr plynovodu na transport čistého vodíka, generálny riaditeľ SPP-Distribúcia Martin Hollý pripomenul úspešné skúšky primiešavania vodíka do zemného plynu a generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič zasa projekt HENRI na ukladanie zmesi zemného plynu a vodíka do zásobníkov.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.